Černá napínavá komedie Alfreda Hitchcocka o tom, co všechno se může stát, když se bohatá žena rozhodne najmout podvodníčka a falešnou spiritualistku, aby našli jejího nezvěstného synovce. Bruce Dern a Barbara Harris se zde představí jako mazaný pár švindlířů snažící se obrat starou lady o pěknou hromádku peněz tím, že najdou jejího ztraceného dědice (William Devane). Mezitím zlodějský klenotník (Devane) a jeho krásná přítelkyně (Karen Black) unesou řeckého rejdařského magnáta kvůli výkupnému. Všichni se tak ocitají v nezastavitelném kolotoči záhad, vražd a chaosu, ve kterém se střídá napětí s báječnou zábavou. (oficiálny text distribútora)

JitkaCardova

Dělá si ze všeho - včetně sebe a svých filmů - ještě větší šoufky než dřív, ten poťouchlec. A ta zabijácká jízda, kdy se na opuštěné silnici vynoří nejspíš všichni, kdo tou dobou vlastnili v Evropě automobil, a k tomu ještě zbloudilý peloton z Tour de France, a Blanche se věší Lumleymu na krk tak vraždně, že prostě víte, že ji musí mít ukrtuně rád, když to auto sám nestočí ze srázu, to je fenomenální kousek. A jako vždycky ten taškář stejně horoucně drží palce dobrákům a zamilovaným, i kdyby to byli trochu ťulpasové. ()

PetrPan

Ukecané postavy nejsou u Hitchcocka žádnou výjimkou a ve Family Plot si povídání užijete víc než dost, hlavní hrdinové štěbetají a štěbetají až do samotného závěru, někomu to možná přijde až moc, ale já se po celou dobu příjemně bavil. Typicky Hitchcockovských momentů si tu moc neužijeme, žádné temné hrátky se stíny a napětí by se vešlo do kapsičky krtečkových kalhotek, přesto se dá najít několik přinejmenším zapamatováníhodných scén, jízda s poškozeným vozem v serpentýnách je jednou z nich, ani nepotřebujete 3D a jste přímo vtaženi do dění. Jinými slovy, hitchcocka v tomhle posledním Hitchcockovi nenajdete, ale slušné filmové řemeslo rozhodně. Mírně nadhodnotím a máme z toho kulantní čtveřici. ()

kobejn

Než se Hičkok odebral do filmovýho nebe, kde měl už dávno předplacenej flek ve vip sekci, rozloučil se toudle konverzačkou, která není ani nijak extra napínavá, ale díky jeho typicky rafinovanému stylu vzbuzuje pocit něčeho lepšího než se nakonec ukáže. Ve výsledku je to vlastně celkem blbost, ale i díky Bruci "eyes and nose up" Dernovi se na to dá koukat. ()

honajz2

Jako jo, Hitchcock je zde poznat jen v některých scénách, rozhodně to není úplně ono a na jeho nejlepší filmy to nedosahuje ani náhodou, ale nemůžu si pomoct, mě se to celkem líbilo. Moji pozornost si to dokázalo udržet, vtipných scén tu taky nebylo málo (především ta s nefunkčními brzdami, ta je skutečně nezapomenutelná), zápletka mi přišla zajímavá i s tou vědomou, záměrnou naivitou... Zkrátka, nepřišlo mi to vůbec špatné a ani bych neměl problém si to pustit někdy znova. To si ode mě ty čtyři hvězdy prostě zaslouží. Slabé 4* ()

Padme_Anakin

Tahle žánrová směska od komedie po kriminálku mi sedla, příběh staré bohaté dámy, která si najme mladou podvodnici (roztomilá Barbara Harrisová), aby jí pomohla najít jediného příbuzného, tzn. syna zemřelé sestry.. Divák pak sleduje dva podvodnické páry, jejichž cesty se osudově protnou.. Finále se povedlo, bylo to příjemně napínavé a to mrknutí na závěr mi vyloudilo úsměv na rtech, tedy hodnotím shovívavě.. ()

• Během natáčení svého posledního filmu byl již Alfred Hitchcock poměrně vážně nemocen. Musel proto režírovat ze sedadla speciálně upraveného auta. (ČSFD)
  • Krátce po zahájení natáčení nahradil Roye Thinnese, který byl obsazen do role zlosyna Adamsona, William Devane. Thinnes se nikdy nedozvěděl proč. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Snímek vycházel z románu „The Rainbird Pattern“ Victora Canninga. Hitchcock požádal Anthonyho Shaffera, jestli by mohl napsat scénář, ale Shaffer to odmítl. Ernest Lehman souhlasil, i když navzdory určitým pochybám o příběhu. Místo děje románu bylo pozměněno a prostředí Kalifornie nahradil anglický venkov. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)