Americká filmová dráma, ktorú nakrútil Denzel Washington podľa hry Augusta Wilsona, ocenenej Pullitzerovou cenou. Niekto stavia ploty, aby ľudia nemohli dnu a niekto preto, aby nemohli von. Troy Maxson (Denzel Washington) odišiel z domu od svojho surového otca, keď mal štrnásť rokov. Živil sa krádežami, odsedel si trest vo väzení a keď stretol Bona, ten odhalil jeho talent basketbalového hráča. Troy hral za čiernu ligu, no nikdy sa nedostal do najvyššej súťaže. V 50-tych rokoch žije v Pittsburghu so svojou ženou Rose a synom Corym. Aby zaopatril rodinu, zarába si ako smetiar. Má ešte jedného syna z bývalého vzťahu, ktorý za ním chodí len preto, aby si požičal peniaze. To Troya rozčuľuje, pretože verí, že každý muž má povinnosť nájsť si vlastnú cestu a postarať sa o rodinu. Keď má Cory šancu dostať sa do vyššieho futbalového tímu, Troy odmietne podpísať žiadosť, pretože nechce, aby skončil ako on... (TV JOJ)

Kaka

Jestli tohle mělo být plnokrevné vrstevnaté drama, tak selhává především v nevyváženém tempu, otřesně dlouhé stopáži a faktu, že x scén by mohlo být přestříhaných do kratších segmentů, protože občas je to očistec. Pokud na to bude ale divák nahlížet jako na niternou výpoveď Denzela Washingtona o slovech, gestech a emocích, které mohly a nemusely být v jeho vlastním životě (resp. dětství), pak přece jen film nabírá trochu jinou váhu a výpovědní hodnotu. Washington přes všechnu tu slovní vatu a zbytečnost některých scén poměrně obšírně pojednává, či alespoň ve zkratkách naráží na poválečnou rasovou problematiku, návyky a fungování otce despoty, problémy týkající se alkoholismu, velmi silně zabředává do tématu rodinné integrity a vůbec smyslu manželského svazku jako takového a to pěkně prosím dosti nadčasovou scénáristickou formou. Nehodnotí, nekáže, pouze ukazuje a je na každém, co si z toho odnese. A těch myšlenek je vcelku dost. Jestli tohle bylo točené kvůli Oscarům, tak je to špatně. Jestli byl tohle film Denzela, a nemyslím to tak, že je v kolonce herec, nebo režisér, tak potom je to osobní satisfakce a OK. ()

mirekem

"61 % to má na ČSFD proto, že tomu vypatlaní rasisti typu Redaka a Livingdeada dávají odpady, jednoduchý. Dokud bude naše společnost z nemalé části rasistická a xenofobní, nebudou mít tyto filmy adekvátní hodnocení nikdy, viz třeba oscarový Moonlight (64 % ČSFD, 99 % Metacritic). Fences jsou samozřejmě 80% biják. Jen pro ilustraci dávám část recenze prvně jmenovaného idiota: "...a takhle tam tento pavilon nemajetných amerických opic na dvou metrech čtverečních skoro dvě a půl hodiny třepe kokotiny a jeden se až nestačí divit, co za odporně ostentativní pseudofilozofický superblábol to letos dostal nominace na Oscara." Dalším je Milan Vacek aka Wacoslav1: " Jestli ovšem stačí halda oduševnělých negerských keců a rádoby hereckých výkonů k tomu aby si nějakej akademik u toho vyhonil, pak je všechno ok.10%" A takhle bych mohl bohužel pokračovat do večera, protože deprivanti tam nepřišli ohodnotit film, nicméně vyjevit svoji duševní nemoc, kterou rasismus je." MOJE odpověď na otázku v diskuzi o tomto filmu, která zněla: Jak to, že má film na ČSFD pouze 61 % a na Metacritic 79 %? ()

Slasher

Sterilní "černošská" oscarovka o tom když je člověk poražený životem a nešťastně ho rozesírá i všem kolem sebe. Velmi konverzační, připomíná divadlo (což také původně je), předvádí super herce, a je docela smutný a depkoidní, plný silných slov, ale přesto se mi nedostalo k tělu jak mělo a tragédie jen tak vyšuměla. Je tu ale možnost, že jsem s tím měl počkat nějakých 40 let. (vzpomněl jsem na svůj oblíbený SUNSET LIMITED) ()

novoten

Rodinná sága na třech lokacích, která chce být rozmáchlá tématem, délkou i poselstvím. Právě na to ale nejvíc doplácí, protože zabředává do nekonečných monologů kulometného Washingtona a atmosféru nechá diváka nasát skrze předlouhá tlachání o ničem. V nedramatických chvílích se tak zbytečně mělní jinak tíživě skvělé herecké výkony hlavní dvojice a nejvíce je na nich znát zásadní neduh filmu, tedy neschopnost překročit divadelní formu. Ten zamýšlený vybroušený příběh obyčejných lidí v obyčejné době na obyčejném místě tam někde schovaný je, ale přes odrazující prolog a vyprázdněný epilog se k němu dostávám jen velice ztěžka. ()

malylada

Denzel dokázal natočit konverzačku, která slovy dokázala zachytit vztahové záležitosti jedné černošské rodiny a nastínit černoškou společnost 50. let. Scénář je budován velmi chytře, včetně skvěle napsaných dialogů, které zachycují jednotlivé povahy všech zúčastněných a místy rozhovory gradovat takovým způsobem a intenzitou, ze které běžel mráz po zádech. Herci předvádí opravdové herectví a o veškerých nominacích na Oscary nebyl pochyb. Trošku mi vadila okatost, s jakou si šibalsky Denzel vystavěl one man show a s jakým nuceným důrazem se připomíná rasová tématika, která nehrála v tomto snímku takovou roli. I přes délku filmu jsem neměl pocit nudy nebo něčeho zbytečného. Za mě prvotřídní drama........8/10 ()

• Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)
  • August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)
  • Paramount Studios zvažovalo natočenie tohto filmu už v roku 1983, s Eddie Murphym. Nakoniec z toho nápadu upustili, pretože v roku 1987, keď by začalo natáčanie, bol už Murphy príliš starý. (Astonko)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)