V létě 1944 se odehrává příběh skupinky dřevorubců, pracujících ve slovenských horách. Válka sice probíhá kdesi daleko, avšak napětí roste i v těchto odlehlých místech, ukrývají se zbraně. Jenže udávání a podezírání proniká i sem, do prostředí vskutku mezinárodního - vedle Slováků tam pracují i Češi a dokonce Polák. Hlavním hrdinou je český mladík, jenž do slovenských lesů utekl z protektorátu, ale je podezírán, že měl kontakty s gestapem. Pochybná vypravěčská úroveň tohoto silně spekulativního příběhu jen stěží přispívá k věrohodnosti. (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

"Pochybná vypravěčská úroveň tohoto silně spekulativního příběhu jen stěží přispívá k věrohodnosti." (to je zase jednou objektivní obsah :- ) ). Veskrze průměrný film ze života dřevorubců za války na Slovensku, jejichž relativní klid pomine s příchodem nového podezřelého spolupracovníka. Na drsnější psychologickou hru zde nejsou zase tak dobře vykreslené jednotlivé charaktery, nehledě na to, že se až do příjezdu černého auta k chatě v podstatě nic vážnějšího neděje. Herecké obsazení se mi však typově líbilo. Akorát ten konec tak nějak vyšuměl do ztracena, což je vzhledem k možnému emočnímu dopadu škoda. Jinak nechápu, proč byl Emil Hortváth ml. předabován. ()

rakovnik

Tak jsem se těšil ve víceméně slovenském filmu alespoň na Preisse a on si klidně jen daboval  Horvátha ml. Příběh je vyprávěn opravdu pomalu, utahaně, nic moc se neděje. Až na podivnou shodu událostí, která vedla k předvídatelnému konci. ()

Big Bear

,,Pochybná vypravěčská úroveň'' no něco na tom bude.... Jakmile jsem zahlédl Horvátha, stále jsem čekal, že se tam někde objeví i Honza Zemanů, Jirka Hradec s majorem Kalinou a budou hledat nadporučíka Bláhu..... :-). Ale teď vážně. tohle drama z kopců, kam válka z oudolí Slovenských velehor jen občas zavane, se mi moc nelíbilo. Celá ta internacionální parta, kde chyběl snad jen ruský partyzán a bulharský dřevorubec mi moc neseděla a to ani přes celkem dobré herecké obsazení. První půlku film celkem nudí a pokud někoho baví sledovat partu dělníků jak pečou srnce či rubou skálu, mně tedy ně. Teprve s příchodem hajného Horyny (bez Halušky a Pavlíka) dostane film krapet spád a mezi přáteli zeleného údolí to začne krapet vřít... ale o žádnou horskou dráhu se rozhodně nejedná. Naštěstí jak to v těchto filmech bylo zvykem zakuklení komunisté se vykuklí a vše dobře dopadne. Odpustil bych lecos, ale co opravdu nechápu a to není nešvar jen tohoto filmu je skutečnost, že všichni herci mají na hlavách účesy dle tehdejší módy. Aby mi bylo rozumněno, tedy nikoliv módy roku 1944 ale 1976. Uvidíme tedy celou škálu přehazovaček na patku a děsivých kotlet táhnoucích se kdoví kam dolů (kam - snad až ani vědět nechci..). Při vší úctě i dobově dobře oblečený takovýto vlasato-chlupatec působí znalci dobových poměrů ve filmu jako exot a pokud jsou tam takto všichni...tak ehm.. jsme někde jinde a autentická atmosfére, které se dalo pomoci alespoň tímto se ani nedostavila... Takže já dávám za dvě cigára a to jsem ještě přitom byl moc hodný... * * ()

• Filmovalo se i v obci Vlkolínec. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1976. (orkadimenza)
  • Film bol natáčaný v Zuberci, v okolí Ružomberka a vo Veľkej Fatre. (dyfur)