Dokolakolem

(relácia)
  • angličtina Around and Around (festivalový názov)
všetky plagáty
TV spot

Filip, Tomáš a René se spolu přátelí už deset let. Filip a Tomáš jsou vozíčkáři. V roce 2013 zkusili vyrazit na čtyřkolkách, které občas vymění za vozíky, na motorce, na které jezdí René, dokola kolem Černého moře přes hory Velkého Kavkazu. Pak se zrodila myšlenka podniknout další cestu – k největšímu jezeru světa, Bajkalu.

„Myšlenka vznikla jednoho pozdního rána u lahvinky, když jsem si řekl, proč lidem neukázat strasti i slasti našeho cestování," přibližuje vznik projektu Filip Mergentál a doplňuje: „Díky kladnému ohlasu na náš amatérský sestřih z první velké cesty kolem Černého moře jsem nabyl přesvědčení, že se najde spousta lidí, kteří se rádi podívají na partičku kamarádů, kteří jsou trochu jiní."

Na cestě strávili „dacani", jak si tři přátelé říkají, celkem sedmdesát dní a projeli sedm zemí. Z této odvážné cesty vznikl originální cestovatelský seriál plný drsného humoru a vtipné nadsázky, který přinese ojedinělý pohled na život vozíčkářů a zároveň inovativní způsob zpracování cestovatelské show. „Jsem rád, že jsme tuto cestu podnikli. Člověk si uvědomí, v jakém přepychu a blahobytu žije, když se vrátí domů, může se v klidu umýt, najíst, vyspat, zajít si na záchod, vstát z postele a nemuset hodinu bojovat s tím, aby vylezl ze země na vozík," vzpomíná zpětně Filip Mergentál. (Česká televize)

TV spot

DaViD´82

Čtvrtníčkův nehorázně nahláškovaný komentář s "jakože echt vážnou" dikcí si to krade pro sebe a zastiňuje tak i samotnou cestopisnou rovinu, která se dost veze na vlně nastolené Pribáňovým dvoutaktním žlutým cirkusem na kolech. Jde tedy rovněž o cestovatelskou sitcomovou reality show na pokračování spíše než co jiného. Na druhou stranu tady krom soustředění se na trio účastníků zájezdu (z nichž dva jsou invalidé a samorostlá kvítka) zbývá prostor i pro poznání Ruska apod. z trochu jiné perspektivy než bývá v tradičních cestopisech zvykem čili je to zajímavé i po této stránce. Škoda jen častých pasáží, které by byly jaksi navíc i v domácím videu pro nejbližší rodinu. ()

Brtniik

Ač jsem byl na tento TV počin zvědavý, online jsem trefli toliko na jeden (3.) díl. No, drsní maníci, ale nějak mi uniká vize cesty, není-li cílem. I když je to další karikatura cest pánů Zikmunda a Hanzelky, každopádně je to lepší než třeba Trabanti kdekoli... ()

gonga

To, že dva účinkující jsou vozíčkáři, neznamená, že se občas nechovají jako dementi. Ale občas je to docela vtipné, zejména Mongolsko plné zcela vypitých Mongolů se vydařilo. Nutno ovšem dodat, že hoši jim a nejen jim, zdatně během celé cesty sekundovali. ()

jilda

Na můj vkus moc dacanské, komentář Čtvrtníčka místy skoro až buranský. Čtyřkolky mi vadí, i když jsou na nich vozíčkáři. Od půlky seriálu je to trochu lepší. ()

Frajer42

To se nám sem přišla opět vyřádit moc pěkná partička šulínků. Dost zdejších pánů kritiků dodnes nechápe, že řídí-li se někdo během cesty mottem, že cesta je zároveň cílem, že mu opravdu nebude naservírována detailní zpráva o každé projeté zemičce, nýbrž jen pár zvláštností a zajímavostí, které členy výpravy na cestě potkají. Uznávám, že pánové nejsou pro mnoho lidí zrovna adepty na nějakou cenu sympatie. Také mi k srdíčku nikterak nepřirostli. Ovšem chovám k ním neskonalý obdiv za to, že se na podobnou cestu vydali. To, že nikdo z pánů nikam nespěchá, je zcela evidentní. Nebýt Rendy, který měl energie za tři členy a byl hnacím motorem celé výpravy, tak bychom byli svědky opravdu hodně statické záležitosti, která by nikoho dlouho nebavila. Celé to samozřejmě působí tak nějak amatérsky a neuspořádaně. Pánové totiž nejsou herci, ale jen nadšenci, kteří si rádi užívají života. Nějaký profesionální punc tomu celému dodává Čtvrtníčkův nepřetržitý komentář všeho a všech, který mě rozhodně nerušil. Jsem toho názoru, že podobné projektíky patří do televize mnohem víc, než všemožná směsice nejtrapnějších a nejpokleslejších seriálů, které ji momentálně ovládají. Proto samozřejmě tento dokumentík vítám. Hodnocení posadím ke třem, protože do žlutého cirkusu chybělo pánům více adrenalinu a do motospouště zase více humoru. ()