Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Kajo333

Film odohrávajúci sa v krásnom prostredí s krásnymi zábermi a zvukovými efektmi, no obsadiť Toma Cruisa do úlohy samuraja sa mi veľmi nepáčilo, aspoň podľa môjho názoru. Avšak koniec bol veľmi dojímavý. ()

natalanka

Nečekala jsem, že se Tom Cruise dokáže takhle změnit v samuraje. Role mu dokonale sedne. Film vyzařuje kultůru japonců a pravé mužné nasazení v boji. Slovo čest nám má opravdu stále co říct zvláště v téhle době beze cti. Nádherná hudba a záběry kamery Vás usadí u obrazovek a pustí Vás až u závěrečných titulků.:-)) ()

JuniorSrky

Prostředí samurajské vesničky mi absolutně učarovalo. Především hudba umocnila na okouzlenosti z půvabu života samurajů. Moc Toma Cruise nemusím, ale tahle role mu vážně sedla. Možná k tomu taky přispěl fakt, že se na ni připravoval celé dva roky. Japonská kultura má své kouzlo, kterému jsem bezhlavě propadl. ()

Dextwer

Výborný film s neskutečně působivým podíváním do historie Japonska. Mezi válečnými filmy ho řadím po bok Statečného srdce, Gladiátora, Patriota a Čety. Tento film se po herecké stránce velmi povedl Tomu Cruisovi, který vzal přípravu s obrovskou zodpovědností. Zajímavosti: * Tom Cruise se na natáčení připravoval dva roky, aby se naučil zacházet s mečem, mluvit japonsky a další věci. Za film si neřekl tak vysoký honorář, jaký by mohl dostat * I když film tvrdí, že to byli Američané, kdo pomohl s modernizací japonské armády, byla to ve skutečnosti Pruská armada * Postava Kena Watanabeho Katsumoto byla inspirována Takamorim Saigo, který vedl vzpouru samurajů v roce 1877. Nedalo Tokia má dnes svou sochu * Téměř celý film byl natočen na Novém Zélandu. V záběrech na horu Fuji (Japonsko) je ve skutečnosti hora Taranaki (Nový Zéland) * V rámci přípravy na svou roli si nechal Tom Cruise na tenisovém kurtu u svého domu vztyčit zvláštní stan, v němž se dal do práce s instruktorem bojových umění Nickem Powelem, který pracoval s Russelle, Crowem před jeho filmemGladiátor (2000) či s Melem Gibsonem během přípravy na snímek Statečné srdce . Moje hodnocení: 85 % ()

SirMaty

Asi už se vám stalo že jste měli pocit že je všechno na nic. Že tenhle svět je zkažený. Ať už je to kvůli lásce, penězům, nespravedlnosti atd... cpt.Nathan Algren zažívá to samé.Nenávidí svět, má špatné vzpomínky jak byl svědkem zabíjení indiánských dětí a nemohl s tím nic udělat. Přeje si smrt, už jen aby to zkončilo. Ale poté přijde bod zlomu. Tradiční život Japonské vesnice ho přiměje k myšlence že i v tomto světě jsou ještě dobří lidé. Rozhodne se že jestli stojí za něco umřít tak to jsou tito lidé. Při umírání Kacumota Moricu jsem myslel že už mě nic víc nedojme. To se však rázem změnilo když Nathan vracel katanu Kacumota císaři a ten si rázem uvědomil co jeho nečinností provedl a konečně udělal správné rozhodnutí. Je to epický film pojednávající o téměř zapomenutém slově .....čest. ()

rasto87

Veľkofilm aký do kín patrí. Tom Cruise ako spitý kapitán Algren , ktorý nemal zmysel života a túžil iba po smrti. Však Japonská kultúra, ich harmónia, prekrásna príroda a história mu otvorila oči. V tomto filme je naozaj skvelá akcia mečov proti puškám a hufniciam, kde za skvelej hudby H. Zimmera dodáva divákovi premýšľať nad odvahou a odhodlaním samurajov. Posledný samuraj nenechá divaká bez vnútorného pocitu zamyslenia sa a bez vyronenia sĺz v záverečnej scéne. Keď som však išiel na tento film chvíľu som sa bál ako túto úlohu zvládne T. Cruise, ale musím povedať iba jedno a to BRAVO. Rola mu prosťe sadla, či už jeho hereckým výkonom alebo charizmou ktorú on sám do toho vložil. Dokonalý a fantastický zážitok ()

Odpocivadlo

Príbeh o odvahe jedného muža, ktorý sa postavil proti tomu začo bol kedysi ochotný obetovať život (aj keď Nathan Algern bol skôr flegmaticky k tomuto postoju). No nič to film je veľmi zaujímaví a ohúril nesutočným zvratom osudu a bojovnosti človeka. 90% ()

jokerik

Vzpomínám si na ty chvíle, kdy se vousatý Tomík Cruissů procházel tou úžasnou krajinou, čuchal k růžovým kvítkům třešně, posmíval se Bobovi, probouzel se z nočních indiánských mur (měl si pořídit lapač snů) , vyřvával po nocích jméno své oblíbené (saké) – pomalu se zabydloval v té čarokrásné zemi, upevňoval vztahy mezi těmi pokornými a neuvěřitelně čistými lidmi - poznával obyčeje samuraiů, tam kdesi v Asii. Záviděla jsem mu, ihned bych sbalila své tři saky a dvě paky, odhodila v dáli svůj mobilní telefon (tedy své tři mobilní telefony) a usadila se tam – jediné čeho bych se nevzdala – té nádherné hudby!!! Hansíkovi můžu udělit titul: nejlepšího soundtrackáře světa!! A to nejen za samuraie, který ovládá emoce každé molekuly mého těla silou dá se říct - sloní, kdykoliv strčím sluchátka do uší, ale i za Temného rytíře, Gladiátora a mnoho dalších. Vraťme se k filmu, jenž se mnoha lidem zdá patetický. Zamilovala jsem se do něj, už tenkrát v kině a Tom Cruise, bože, takhle dobře nevypadal od dob Top Gunu. Navíc, tuhle roli jsem mu věřila a opravdu bych Nathana Olgrena pozvala na čaj. Určitě by měl co vyprávět. A co se týče Kena, ach, tohle byl dámy a pánové, pan Samurai. Sakryš, ja ten film žeru! ()

mArtinko5MB

Možno trošku prehnane heroistický kúsok, ale myšlienka filmu je veľmi silná. Jeden z mála filmov, ktorý ma nútiť pustiť slzu aj po 10. zhliadnutí. Doslova mu nič nechýba, ani k bojovým scénem nemám výhrady - plynulé, perfektné. Hudba dokonalé ladí a Tom hrá perfektne. Toto je presne ten pravý príklad mojej TOP 10. ()

vodkasesemte

ten film si na jednu stranu nechávám v klidu ujít, na druhou stranu mě strhne a nepustí dál. nepamatuju si z toho žádnou nádhernou podívanou ani nový zéland, ale celou dobu mě snad provázel ten pocit, co ten snímek vyjádřovat měl. je to jasná pětka, když vynechám teplej závěr v palbě, kterej šlo určitě natočit jinak, nebo dokonce nechat svýmu osudu, který by navázal až na úplný konec. překvapilo mě, že cruis přežil, pozor SPOILER a mohl tedy po okraj naplnit svoje sny a přání, které jsem s nim celou dobu v jeho zajetí sdílel! ()

NightScene

Úžasný film s úžasným příběhem s úžasnou hudbou a s úžasnými hereckými výkony... Tento film nemá chybu a obdoby! Obdivuji umění a statečnost samurajů. A těším mě, že se císař nakonec zachoval správně. Nejlepší voják byl kapitán který zachránil Olgrinovi život! Troufnu si říct, že to je Cruisův nejlepší film.. Dojmulo mě to a také stékalo pár slz.. Jasných 100%!! ()

Paladin25

Úžasný výpravný historický film, ktorému len ťažko niečo vytknúť. Skvelý príbeh jedincov a rozpracovanie postáv a ich motív do najmenších detailov. Nádhera... ()

dudo24

Posledný samuraj je skvost. Videl som ho už viacej krát a vždy som strašne unesený. Japonskú kultúru, samurajov a umenie japonského meča mám veľmi rád. Celý film bol úžasný. Scenéria samurajskej dediny bola nádherná a nevedel som sa vynadívať. Tréningy a bitky s katanou vynikajúce. Zakomponovali tam všetko. Od duchovných hodnôt po výrobu japonského meča. Herci boli super. Hudba bola skvelá. edit (07.10.2018): Je absolútne jedno, koľký krát si tento film pozriem, vždy som z neho unesený. ()

DR.SZ

Dojemnější alepší smaurajský snímek jsem snad neviděl. Je vidno, že režii nešlo jen o velkou akci, ale i o brilantní obsah scénáře plného mouder, jenž rozklíčoval samurajskou mysl. Takovéhle zachvění jsem snad zažil jen u Mulan. Ale co bych vytknul je nerovnovážné rozložení napětí - ke konci je ho totiž hodně, na začátku taktéž, uprostřed je klid a pak už je postrádána ta vnitřní reakce na akci. A samozřejmě, že se dočkáváme i příliš velkého idealizování, že bělochovi se všichni podřídili. Takhle to skutečně nebylo! NIcméně veškerá výprava a přehlídka smaurajů mě od televize neodradila ani na okamžik. 84% ()

BenchPress

Poslední samuraj je velmi povedený historický film. Jak po stránce režijní, tak i příběhové. Někdo by v tom mohl hledat klišé, ale díky neobvyklému prostředí to snadno přehlédnete. Záběry z japonské krajiny jsou úchvatné a Cruisovy jeho roli věříte. Přesto ve srovnání s jinými historickými počiny tenhle film lehce zaostává. Gladiátor je gladiátor. 4/5. ()

mkee

„You believe a man can change his destiny?“ -„I think a man does what he can...until his destiny is revealed to him.“ ... a mnoho ďalších podobných, rovnako rezonujúcich hlášok, zdobí tento okázalý veľkopočin po všetkých stránkach. Jedného dňa sa zobudíte a nebudete sa psychicky cítiť najlepšie. Poviete si, že jednoducho nie je váš deň a že zajtra bude lepšie. Alebo skúsite nájsť dôvod vašej všenechute s cieľom urobiť už dnes niečo dobré pre seba. Ak by ste siahli po tejto druhej alternatíve, Posledný samuraj môže byť prvým krokom k zmene k lepšiemu. Pretože on naozaj pôsobí ako nenútená motivačná literatúra - tromi slovami - dojímavo, inšpiratívne, krásne. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)