Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

molotov

Cruisovy filmy se mi začínají čím dál víc líbit. Téměř každý jeho film z poslední doby je zajímavý a samuraj není vyjímkou. Japonští herci jsou vynikající, scenérie nádherné, řemeslně je vše dokonalé. Film se mi prostě líbil. ()

Madison

Filmová perla, či sa už jedná o technickú, obsahovú, hereckú alebo hudobnú formu. Keď si spätne vybavím vynikajúceho Toma Cruisa, transcendentálnu hudbu z pera Hansa Zimmera, neskutočný duchovný pokoj vyžarujúci z jednotlivých scén v samurajskej osade a tých Japoncov - predovšetkým Hiroyuki Sanadu - ktorých herecké koncerty načisto predčili moje očakávania. Zwickovi sa podaril zázrak. Posledného samuraja môžem pozerať stále dokola, no ani raz ma nenudí, každá jedna projekcia pre mňa predstavuje čosi nové a zrejme ho nikdy nebudem mať dosť - navždy jedna z mojich srdcoviek. ()

zelvopyr

Suverénně namyšlené herectví Cruise jako vždy zabraňuje ponořit se do příběhu. Teda aspoň mně, spousta lidí si to asi užila nehledě na znásilněnou historii a naprosté nepochopení tvůrců, jaké postoje k ostatním ti samurajové měli a jaké byly jejich hodnoty (bušidó). Nápověda, tak trošilinku malinko obráceně. (Co dopihele měl jako znamenat ten ultradebilní výrok o rozdání zlata lidu??). Ale jasně, jestli chcete patetickou, vykalkulovanou pohádku - vykradení Tance s vlky se zpomalenými pseudoromantickými cool záběry a jako obvykle roztálou japonkou, co je k mání, klidně na to koukněte. A budou to žrát i japonci coby osobitou fantasmagorii, jak je vidí na západě :-) Vysoké hodnocení hlavně za hudbu a japonskou estetiku. ()

Eliott

Moc pěkný film, který perfektně zachycuje poněkud bizardní historickou událost a perfektně zachycuje Japonskou kulturu. Dale vztah Toma Cruise k samurajům je perfektně ztvárněný a tak jako největší mínus vidím z počátku mírnou utahanost filmu a pak také výsledek bitvy pro mne film trochu odsoudil k opětovnému sledování a to i přesto, že to konečný rozhovor s císařem celé zachránil a konec je prakticky dobrý. ()

3DD!3

Moc hezký, atmosférický snímek. Úchvatná výprava a Zwikova režie dodávají nádech nadčasovosti. Bitvy jsou dokonalé a herercké výkony více než dobré. Cruise předvádí víceméně svůj standart a Ken Watanabe je jako poslední vůdce samurajů ještě lepší. ()

Arachneuss

Obrovská výprava, potenciál kolosálních rozměrů, vše šlape jak Švýcarské hodinky a ejhle... hodinky se nám 20 minut před koncem rozbily. ()

berg.12

Výborný výpravný velkofilm, se vším, co k tomuto žánru patří. Navíc s naprosto skvělými bojovými scénami a impozantní hudbou. Ale ty tuny klišé a patosu, které se na mě celý film neúprosně valily, a kterým samurajské prostředí dělalo pouhou kulisu, byly tentokrát na mě už moc a já se nemohl přinutit, abych film bral alespoň trošku vážně. ()

Le_Chuck

Nádherná výprava, skvelá hudba a kamera na druhú stranu logické lapsusy, zúfalé tempo a veci sa dejú tak nejak len tak (you got it?). Od troch hviezdičiek ho nezachrání ani veľkolepé (výpravou), ale ináč celkom ploché finále. Hold tak to skončí, keď amíci idú točiť film o cudzej histórií (zdravím Gejšu). O samurajoch je hafo oveľa lepších filmov. 50% ()

Kaka

Od poetických záběrů na nádhernou krajinu Nového Zélandu až po závěrečných naprosto strhujících 20 min, všechno prostě tak jak se na hollywoodský stomilionový velkofilm sluší a patří. Ba co víc i když je to americký velkofilm, zdaleka nevypadá tak americky jak by se mohlo na první pohled zdát a Edward Zwick a jeho pocta k samurajskému umění je obdivuhodná. Tom Cruise je jedním slovem ohromující. Postava Nathana Algrena je v jeho podání skutečně úžasná. Režisér si dával záležet na každém záběru kamery. Dá se vidět i vícekrát a pořád vás Poslední Samuraj bude bavit. ()

Spiker01

Skvělý příběh o samurajích. Pro tuto historickou etapu mám slabost, takže mi bylo celkem jasné, že se mi film bude líbit. Navíc Tom Cruise byl naprosto skvělej a nechci říkat, že si do jeho role nedokážu představit někoho jiného, ale on mi tam prostě seděl skvěle. Poslední velká scéna s hudebním doprovodem Hanse Zimmera byla patřičně epická a tak to má být...90% ()

sud

V době nablýskaných, ale prázdných velkofilmů jako je "Trója" nebo "Alexandr Veliký" to působí jako blesk z čistého nebe. Naprosto vynikající bitevní scény, podbarvené krásnou hudbou (Hans Zimmer umí), nemají snad ani jediný prvek přeplácanosti (režisér se asi rád kouká na "Statečné srdce") a herecké výkony působí opravdu přirozeně. Tom Cruise léty vyzrál ve skvělého herce, díkybohu opustil namachrované krasavce a skvěle nám předvedl svého zarostlého drsňáka a dosti mě svým nevšedním charismatem zaujal i Ken Watanabe. Kamerové záběry jsou nádherné a velice malebné. Dojemný konec (nikoli happyend) je jen třešničkou na dortu za skvělou dobrodružnou podívanou, kterou nemohu jinak než doporučit. 80%. ()

Krouťák

Poslední samuraj patří bezpochyby ke špičce... Netřeba komentovat výkon Toma Cruise, či ostatních hl. postav - hodnocení mluví samo za sebe. Co mi ale nikdy nezevšední jsou kraje N. Zélandu. Ta krása se snad nedá ani popsat a ve spojení s hudbou velice nadaného Hanse Zimmera jde o naprosto dokonalý zážitek, při kterém mi nabíhá husí kůže - 100%. ()

akisha

Po letech jsem se na Posledního Samuraje znovu podívala a musím zvednout hodnocení. Zwickovi se tohle totiž vážně dost povedlo, nicméně je zvláštní (nebo možná ne) že i jako v případě 47 Rónin tu máme film s Japonci o Japonsku (nechme stranou, že Roninové jsou fantasy) a i zde to (aspoň mě) kazí Hollywoodský prkenný fešák. Nemám ráda Cruise, ale neupírám mu, že např. v Mission Impossible mu to šlape moc pěkně. Tady mě hrozně vadil, ale fakt hrozně. Kdyby se Poslední Samuraj tak křečovitě nedržel zajetých atributů jako a) bílý civilizovaný amík vs "domorodci", za b) bílý civilizovaný amík vs domorodá kráska, za c) bílý civilizovaný amík se postaví svému původnímu zaměstnavateli, bylo by to z fleku na pětihvězdí. Protože vše ostatní je parádní a Poslední samuraj měl mnohem na víc, než být obviňován z toho, že se opičí po Tanci s vlky. Reálie, hudba, atmosféra, nádherně zachycená odlišná mentalita Japonska (ta jejich všudypřítomná slušnost, takže se nasmívají, ač se zrovna baví o tom, že smrdíte jako prase), i ten střet pokroku a starých tradic... V neposlední řadě přesní Japonští herci v čele s Kenem Watanabe, který prostě herectvím i svojí vícerozměrnou postavu strčí Cruise do kapsy (stejně jako to udělal zde poněkud upozazděný Hirojuki Sanada Keanu Reevesovi v 47 Rónin). No jo, ale těžko čekat, že někdo by měl koule natočit Hollywoodský výpravný dobový epos bez nastrčení postavy typu zde Cruise. Nebo kdyby to aspoň byl charakterní herec, který by dokázal svojí postavě vtisknout trochu víc, než jen "mám-trauma-potřebuju-saké-zamiloval jsem se-našel jsem čest-jsem v pohodě", což Cruise prostě není. Ale i tak Zwick dobře, dobře. ()

castor

Střet dvou zcela odlišných kultur a mentalit režisér Edward Zwick zvládl z větší půlky. Je cítit, že japonskou kulturu obdivuje (prý ji i studoval), ale tím jeho úsilí upadá. Jak jinak než úchvatná kamera Johna Tolla nejen v bitevních scénách ale zbytek nezachrání. Přibývá patos, a především je už od začátku bolestně zřejmé, kam bude Cruiseova (morálně zpustlý americký důstojník) cesta směřovat… Zhruba takhle jsem před lety k opusu dua Zwick-Cruise přistupoval. Dnes názor tolik neměním, ale musím přiznat, že výsledek na solidní čtyři hvězdy určitě je, ač Poslední samuraj mnohdy působí vyprázdněným dojmem. Zwick se znovu vrací k tématu válčení a vojenské cti, dvě třetiny je velmi zajímavé sledovat jeho zápal, závěr už je dle očekávání klišovitý hadr. Ken Watanabe a Hirojuki Sanada výrazně lepší než samotný Cruise. ()

Don Jebal

Rozpočet: 140 000 000 $ Otvárací Víkend: 24 271 354 $ (v 2 938 Kinách) Tržby USA: 111 127 263 $ Tržby ČR: 706 309 $ Tržby Celosvetovo: 456 758 981 $Film,ktorý by chcel mať každý herec a režisér vo svojej filmografií.Výborná hudba,ktorá pridáva na emóciach,krásne zábery prírody a skvele vystavaný príbeh s veľkolepými akčnými scénami.Tom Cruise a Ken Watanabe sú vierohodný a vidno že to nehrajú len pre peniaze.Jediné čo by som mohol vyčítať je skrátený záver,ktorý mohol byť viac prepracovanejší a...malá podobnosť na Costnerov megahit Tanec s vlkmi. ()

Rex Mundi

3,5* za tú vizuálnu nádheru, inak je to iba pekná rozprávka. Tom Cruise a jeho herecké výrazové prostriedky nie sú moja šálka kávy, ale pozeralo sa to celkom slušne. Scenár bol riadne klišovitý, bojové scény síce bombastické, ale množstvo spomalených záberov mi stále viac liezlo na nervy. Aspoň že Kenovi Watanebemu to tak sek(a)lo :-) ()

ripo

Čo čakať od veľkofilmu made in USA, ktorý ide mapovať japonskú hitóriu 19. storočia ? Slabší scenár, mamutie bojové scény ( tie boli vydarené ), srdcervúci príbeh a ...... dementný koniec ! Kamera bola zručná, avšak kameraman si neodpustil asi štyri gýčovky na zapadajúce (vychádzajúce slnko) . Úvodné scény záverečnej masovky mi v jednom momente pripadali ako vystrihnuté z Braveheart ... Na svoje si prídu milovníci všetkého, čo sa dá zaškatuľkovať do krabičky "historický film" , ako aj fanatickí prívrženci japonského bojového omenia. Takisto si to rady pozrú naše milé polovičky, aby vyronili jednu-dve slzy na romantikou niektorých záberov. Ale pán Zwick, myslím si, že by to bolo o hviezdičku lepšie, nebyť záverečnej scény (audiencia u cisára). P.S.: povie mi niekto, prosím, načo si minister Obata pozval Algrena, keď tam boli k dispozícii vymakaní ninjovia, ktorí sekali zôkol-vôkol, čo dýchalo (cca 30. minúta filmu) ? ()

Spooner

Vynikající historický velkofilm který se jen tak nevidí.Vynikající režie,podmanivá hudba,nádherná krajina,výborné bitvy a vynikající herecké obsazení.To jsou hlavní klady tohoto podmanivého snímku.Edward Zwick nabírá druhý dech a naznačuje nám že ho jěště nemáme odepisovat.Hans Zimmer skádá výtečně jako vždycky a jeho podmanivá hudba vás dostane halvně vna bitevních polích.Bitvy jsou koneckonců kapitolou sami o sobě a o jejich působivosti bych se hodně dlouho rozepisoval.Hlavní zásluhu ale mají už zmínění herci.Tom Cruise hraje velmi působivě a přesně se trefil do charakteru Nathana Algrena.Ještě lepší než Cruise je ale Ken Watanabe z kterého se vyklubal filmový zázrak.Vypadá to že tu máme nástupce Chow Yun Fata a bude mnohem lepší.Uvidíme jak se mu povede v novém Batmanovi kde se objeví vedle několika hoollywodskými stars.Vedle těchto dvou velikánů mě ale taky potěšila mini rolička Billy Connollyho.Prostě úžasný film na který se jen tak nezapomíná.A jestli se na něj zapomene,tak se ctí :-) ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)