Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

tron

„Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám poviem, ako žil.“ Robustný historický (relatívne akčný) veľkofilm, ktorému veľmi veľa dáva prostredie, do ktorého je dej umiestnený. Staroveké Japonsko je vykreslené ako úžasne mystické, ale zároveň realistické miesto, ktoré by som určite aspoň na chvíľu chcel navštíviť. Povedal niekto Šogun? Cruise v hlavnej úlohe to nekazí, ale za hviezdu je tu najmä skvelý sympaťák Ken Watanabe, ktorý na skvelom sympaťáctve následne postavil celú svoju hollywoodsku kariéru. Posledný samuraj nie je moja srdcovka, občas je priveľmi patetický, inokedy zas možno jemne zdĺhavý. Ale nemám to srdce dať takejto silnej filmárčine menej, ako 4*. Diváci zjavne tiež, takže snímka s robustným rozpočtom 140 miliónov ich na celom svete trhla 456, wow. ()

B!shop

Tenhle film jsem si naplno vychutnal az na druhe skouknuti, protoze jsem uz vedel, co cekat. Film je fakt ukazkove hollywoodskej, velkolepy kulisy, dojemny a hrdinsky sceny, proste to, co vetsina americanu ma rada. Na me tohle vetsinou nezabira, ale tady jo. Hlavni herci, tj. Tom Cruise a Ken Watanabe se fakt prekovanaj a diky nim jsou i neakcni pomalu plynouci mista ve filmu lepe stravitelny. I kdyz samozrejme by se tu dalo trochu kratit, tech kecu tu je v pomeru k bitvam prece jen moc. Taky se mi moc nelibil konec, trosku sem si vybavil Legionare s Van Dammem, kde taky zazracne prezije jen on. A zaverecnej dojak s cisarem byl uz taky trochu navic. Ale jinak sem si behem filmu nemel prakticky na co stezovat, bitvy jsou natoceny perfektne a kulisy jsou nadherny, takze filmu odpustim mimo jine i tu predvidatelnost a dam mu hezkejch 5*. ()

Marius

Toto hodnotenie je hlavne za estetiku kompozícií, výpravu a kameru. Príbeh ako taký nie je nič moc, avšak nenudí. Kostyméri sa tiež určite vybláznili a záverečná bitka má čaro porovnateľné s rohanskou jazdou pred Minas Tirith v RotK. Vynikajúci orchestrálny soundtrack. Tom Cruise hral už aj lepšie a tu ho hravo prekrýva Watanabe a ten samuraj čo sa s ním Cruise stále otĺka bokkenom. Koniec síce trochu emocionálne vydiera ale nie je to také zlé ako sa o tom píše. ()

Boss321

Nádherný velkofilm s naprosto úžasnou atmosférou. Výborný Cruise, kterého jinak moc nemusím a především Ken Watanabe podal skvělý výkon, který jen podtrhal nominací na Oscara. K tomu všemu báječná kamera a brilantní režie Edwarda Zwicka. Určitě mohu každému jen doporučit...... ()

Faidra

Další zářez v pažbě "nepovedený americký snímek s historickou tématikou." Být zlá, dodala bych, že další nepovedený snímek Toma Cruise. Jak nepatří k mým oblíbencům, tak si nemyslím, že hrát neumí, nicméně to vypadá, že spolehnutí se v první řadě na jeho schopnost utáhnout celý film v tomhle případě selhalo jako císařské vojsko ve střetu se samuraji. Cruise není špatný, ale je to prostě Cruise, ne Nathan Algren. Mimikry typu neuvěřitelně legračně působícího brnění (což asi nebyl záměr), strniště na bradě, zachmuřeného pohledu nebo opilecké sebelítosti selhávají na celé čáře a tu proklamovanou proměnu jsem mu nevěřila ani na vteřinu. S charismatickým a přesvědčivým hrdinou se už dá spolknout lecjaká bota, ale právě charisma a přesvědčivost dotyčnému hrdinovi citelně schází a překonávají ho v tom nejen představitelé Japonců, ale i Timothy Spall ve své miniroli evropského obchodníka (ten chlap je vážně nedoceněný). Herecké obsazení je jedním z mála kladů celé podívané a právě Spall a především Watanabe/Kacumuto tomu jsou schopní občas píchnout povzbuzující injekci. Ale ani oni, ani půvaby novozélandské přírody (proklamovaná nedotčenost Novému Zélandu dlouho nevydrží, jestli se tam bude střídat jeden filmový štáb za druhým) nic neudělají se scénářem vařeným kompletně z vody a neschopným pojednat složité a nesporně zajímavé téma střetu dvou světů a lidí mezi nimi jinak než se zarmucující plochostí a klišovitostí, kde absolutně nic nepřekvapí, neosloví a nezaryje se pod kůži. Naprosté nesmysly, které prozrazují, že stvořitelé tohoto opusu viděli japonskou - najmě samurajskou - kulturu tak leda z japonského expresu, už jsou jen slovy doktora Štrosmajera shnilou třešničkou na strašlivě nedobrém dortu, takže pasováni do role západních blbců, kteří nevědí, oč jde a tudíž nic nepoznají, přihlížíme, jak samurajové hovoří plynně anglicky, tasí meče, aniž by prolili krev a v případě žen se zamilovávají do týpků, kteří připravili o život jejich muže (a aby to šlo jo ad absurdum, děti je přijímají za své otce). A červy prožranou peckou oné třešničky je finální bitva. Přinejmenším musím ocenit scénáristovu odvahu, protože vrazit do čehokoli něco tak zoufale neoriginálního, že divák předvídá každý pohyb a slovo, to už chce pořádnou kuráž. Měla jsem temné podezření, že se po mně chce, abych byla dojata. Já jsem se místo toho na konci přistihla, že mi cuká v koutcích. ()

Kulmon

Že Zwick umí točit válečné filmy je stará věc. Dokázal to dávno před tímto filmem v Glory, v nedávné době rovněž v Krvavém diamantu. Jestli filmu něco dominuje, pak je to nádherná výprava a skvělá hudba. Tom Cruise na začátku sice viditelně přehrává, ale když se dostane ke Katsumotovi, tak už mi tolik nevadil, ba dokonce byl i sympatický (na to, jak ho nemám rád). Škoda překombinovaného závěru. Celkově jsem velmi spokojen, ba možná dokonce příjemně překvapen. Asi nejlepší samurajský film, který nepochází z japonské dílny. ()

Pethushka

K plnému počtu hvězd u mě určitě přispívá skvělé japonské obsazení a styl života samurajů. Ve většině filmu by Tom Cruise svoji osobností zatemnil všechny vedlejší herce. Tady se mu to ale nepovedlo, protože kvality japonských herců jsou ještě o trochu výš nad ním. Obsahově tady nacházím všechno..čest, klid, válku, lásku, přátelství. A přesto, že se jedná o válečný film, nacházím tady i spoustu vyrovnanosti. A to je se často nevidí. Krásný zážitek. 5*. ()

xxmartinxx

Bál bych se na to po letech podívat, musí to být dost velká apropriační nálož amerického expo/impo. Ale když to bylo nové, bylo mi dvanáct. A rozhodně to na mě hodně zapůsobilo. Srdíčko a tak. ()

Skejpr

Mistrovské dílo, sice obsahující pár chybiček, ale formálně naprosto famózní. Cruise v jedné ze svých lepších rolí, Ken Watanabe skvělý, hudbá krásná, japonské exteriéry podmanivé. Ty dvě a půl hodiny strávené u Posledního Samuraje rozhodně patří k těm nejkrásnějším chvílím, jaké jsme v kině zažil. ()

BadoXXII

Tygří oči jsou stejné jako moje, ale tygr přichází přes rozbouřené moře...... Nečakane kvalitný film. Najlepšie natočené boli tie kľudné pasáže, kde sa kapitán Algren zbližuje s japonskou kultúrou. Nič veľkého sa v nich nedeje, no sú naplnené aj tak množstvom emócií a všetky tie rozdiely v ich kultúrach, tiché pohľady, hudba, Algrenov bojový výcvik - jednoducho nádhera. Akčné pasáže však filmu tiež hanbu nerobia a majú dobrú choreografiu, dynamiku a sú kvalitne vymyslené. To, čo u mňa filmu strháva hviezdu sú niektoré klišoidné scény a záver filmu. ()

Shit

tenhle film je na muj vkus trosku moc dlouhy, Tom Cruise se sice prekonava, ale rozhodne me to nezaujalo tak moc abych tomu dal plne hondnoceni ()

Dragoni

Čest, bolest, síla, tradice, oddanost a udatnost, to byly samurajové, kteří i přes americkou režiji jeden z nejlepších 20 filmů co jsem kdy viděl. ()

Sarkastic

Čekal jsem něco, co mě nadchne a snímek v leccčem předčil moje očekávání. Poslední samuraj obsahoval snad všechno, co bych očekával od filmu tohoto typu, tzn.: silný příběh, krásnou hudbu, strhující akci, krásné exteriéry, decentní humor, lásku, navíc pohled do kultury a historie Japonska a mnoho jiného, ale přece jenom mi tu 1 věc chyběla...dobře udělaný závěr! Kruci teda, už mě s tím Američané fakt štvou, proč musí u skoro každého dobrého filmu pos...pokazit konec?! Dyť to není normální! Což je škoda, protože jinak by to bylo v mých očí téměř dokonalé válečné drama. Ale i tak Posledního samuraje doporučuju, protože je to nadprůměrný filmový zážitek, který stojí za to (ipřes ten trapný konec) prožít. p.s. trochu mi to připomnělo Tanec s vlky ;-) ()

Gilmour93

Výpravné, velkolepé a slzotvorné tak akorát, aby se Zwickův výlet do země vycházejícího slunce dal označit za povedený. Informace o kombinaci Tom Cruise a samurajský film jistě mohla mnohé japanology svádět k myšlence provedení seppuku, ale nakonec se z toho vyklubal jeden z mála snímků, kde nevysoký scientolog nepřekáží a nesnaží se na sebe strhnout pozornost. Možná to bude i tím, že ho Ken Watanabe svým charismatem zadupává do země kdykoliv se objeví na plátně a jeho poslední samuraj Katsumoto, jenž konečně našel svatou pravdu o dokonalosti všech květů, si rozhodně zaslouží naši úctu. ()

Hal_Moore

Edward Zwick nám přinesl svět samurajů na moderním stříbrnéh plátně s rovnoměrně rozvrženými zábavnými a historicky hodnověrnými pasážemi. Jestliže by Kurosawa ještě žil, byl by ohromen. Jako by se nejednalo o Hollywoodský film. Filmová cesta vedená schopnýma rukama, které neřídí loď špatným směrem. Jedná se o nezbytně epický příběh s velkými postavami a nádhernými sceneriemi. Divák při tom objevuje jiný svět. U mě se zážitek rovnal nirváně. Kombinace kvalitních lidí, kteří na filmu pracovali určitě dělá své. Například John Logan a jeho scénář - už jen jeho jméno říká vše. Hudba Hanse Zimmera - Mistr mne znovu po Skále udeřil do tváře. Kostýmy - vzhled obrněných jenotek je na velmi vysoké úrovni. Cruise - přesvědčivý výkon. Stojím si za tím, že jde o nadmíru kvalitní film. Cruise se zmínil o duchu filmu jako o daru a já si myslím to samé a Edard Zwick si u mne zvýšil kredit. Bravo. Son of a bitch thinks he can win. ()

TheDarKnig

Takto presvedcive historicke filmy se rodi jen obcas. Samurajove me vzdy uchvacovali a tady jsou podani opravdu tak jak sem si je predstavoval. Cestni, hrdi, statecni, a na konci jsem evropany z plné duše nenavidel. Tom Cruise umí tyhle smutne role, ale v ostatnich uz takovy dobry neni (ještě že v těch depresivních hraje docela často). Watanabe byl uzasnej a Zwick natocil jeden z nejkrasnejsich lidskych pribehu.. audiovizální orgie podbarvené japonskými zvyky, křehkostí lidského života a životními moudry ()

Brouk

Příjemné překvapení. Krásné scenérie... Velmi slušné výkony japonských herců... Jediné, co mě rušilo v tomto filmu... bylo hodně Cruiseho, jako supermana (proč ten Cruise poslední dobou hraje samé supermany... že by komplex z výšky a postavy?)... a jeho nepřesvědčivý přechod na jiný způsob myšlení a cvičení... ... Ale co, je to producent tohoto filmu... tak co by nemohl... Watanabe! Jsi pašák a samuraj každým coulem... :-) ()

TeeAge

|| Scenár: John Logan, Edward Zwick, Marshall Herskovitz | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Tatiana Le-bour, Paula Wagner, Scott Kroopf, Tom Engelman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Radar Pictures, Bedford Falls Company, Cruise/Wagner | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 456,758,981 $ || Obraz o tom, kde a ako má človek svoje hodnoty hladať. Na mieste, kde vládne tá najčarovnejšia harmónia, ktorá je nenávidená svetom kôli ich umeniu žiť... Závisť sveta, ktorá vládne takou silou, že ju nezastaví ani dobro. 110% | DVD, THX, EN DTS | ()

genetique

No nie nadarmo sa píše, čím starší, tým lepší, pretože Cruise sa mi v poslednom čase začína veľmi páčiť! A hlavne prekvapuje príjemným herectvom. A nielen on bol prekvapením. Takisto krásne vyrozprávanie, filmová stredná, v iných filmoch často monotónna, sentimentálna a nedotiahnutá časť bola krásnym spestrením filmu. A o bojovej záverečnej scéne a celkovom závere tiež nemusím hovoriť. Takže opäť sa môžem vracať k jednému z ďalších vojnových dojákov. 95%. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)