Horečka všedního dne

• angličtina The Fever of a Weekday
všetky plagáty
Krátkometrážny
Československo, 1981, 23 min

Roman Skamene ještě před svou ikonickou rolí ve snímku Bony a klid (1987) Víta Olmera účinkoval ve studentském filmu Miloše Zábranského. Předobrazem veksláka Bíny je mladý Richard, který pracuje v závodě, po večerech na diskotékách usiluje o mladé ženy, které o něj však nemají valný zájem. Svůj sexuální apetit se tedy snaží naplnit s manželkou svého spolupracovníka. Snímek svým stylem nastartoval trend v československé kinematografii 80. let (jako Vítr v kapse, Kamarád do deště, Discopříběh apod.). (Letní filmová škola)

honajz2

Zábranského můžu a je pravda, že natočil dost zajímavých a v Česku ojedinělých filmů, ale tady se ještě hledal. Je to taková nijaká generační výpověď, která možná byla první vlaštovkou jí podobných filmů jako třeba Kamarád do deště, ale celé to tak nějak plynulo, stalo se tam pár scének a pak to prostě skončilo a nic jsem z toho neměl, jak je to celé rozházené. 3* ()

sator

V závodě mladý Ríša usilovně pracuje, postarší Novák se jen poflakuje. Večer Ríša pozoruje dění v tanečním sále. Je malý a vybraná dívka s ním odmítne jít tančit. Mistr nabízí Ríšovi novou práci. Ríša se miluje s vdanou Marií, ale přistihne je ženin manžel... 1982 Oscar za nejlepší zahraniční studentský film nominován v rámci 9. ročníku Studentských filmových cen, 6. 6. 1982 ()