Tři veselé a čertovské pohádky od J. Š. Kubína, které vám bude vyprávět, stejně jako čertím školákům, sám pan učitel Marbuel, který lpí na jejich vzdělání, protože, jak sám říká: „Jak si tu naši mládež vychováme, takové bude peklo." V první vzal čert do pekla tři sestry Mařku, Káču a Aničku. Anička byla ale dívka chytrá a šikovná, která dokázala sebe i sestry zachránit a ještě domů přinést pár zlaťáků... Druhá bude o čertu Žahanovi. Švec Holínka měl půvabnou dcerku na vdávání. Ženich Tonek ale požadoval věno, které neměli. Otec se už nemohl dívat na soužící se dceru a vypravil se na cesty. Náhoda tomu chtěla, že na poli uviděl čerta, který spal a měl u sebe kabelu plnou tolarů. Neodolal a peníze si chtěl odnést, aby se jeho dcera Amálka mohla vdát. Jenže vše pozorovali schovaní čerti... A ta třetí vypráví o vysloužilém husarovi, který se přihlásí, že ohlídá neposednou princeznu, jež každou noc protancuje několikery střevíce. Jenže princezna mu uteče až do samotného pekla... (Česká televize)

zdeny99

Zapomenutá stará černobílá pohádka, kde sice hned na začátku zaujme Jaroslav Marvan coby čertovský učitel ve škole, ale to je tak vše. Jak ale začne vyprávět příběhy, tak se z toho stává starý televizní bizár hodný tak ochotnického divadla. Makové pole z papíru a vůbec všechny papundeklové kulisy jsou něco příšerného. Zábava je taktéž minimální. [132. hodnocení, 9. komentář, 64%] ()

ostravak30

Nevím v kolika pohádkách hrál Jaroslav Marvan, moc jich nebylo. Kromě té nejslavnější - Šíleně smutná princezna, samozřejmě. Ale on je taky to nejlepší na pohádce. Jednotlivé příběhy je sborník lidových pohádek, které jsem v různých obměnách četl své dceři z pohádkových knížek nebo jsem je už viděl. Ostatní herci pak nejsou špatní, ale opět už mnohokrát zmíněné kulisy. Buď vidíme pár stěn jako oken či dveří a za nimi černé pozadí nebo naopak postavenou louku z papundeklových malovaných pásů. Na Marvana nebo další kvalitní herce se vyplatí juknout, ale jinak reálně hrozí, že pohádka unudí. ()

Jezinka.Jezinka

Černobílé papundeklové peklo, pekelná škola, v ní rada Vacátko učí jednoho pekelného šprta a dva rarachy čertoviny a vypráví příběhy z života satanova, aneb jak políčit na dušičku a nechat ji propadnout peklu. Podprahově je divákovi sděleno, že opium je cesta do pekla, ve všech příbězích téhle pohádky se do pekla jde přes makové pole a v jednom případě tři hříšné dívčiny peklu propadnou právě pro volnou distribuci dozrávajících makovic. Kdo by to byl řekl, jaká problematika byla potěru předkládána k zamyšlení už v roce 1966. I když možná právě proto, že zlatá šedesátá, bylo nutné děti seznámit s tím, že život není jen láska, mír a květiny. ()

blackrain

Moudrý Policejní rada Vacátko co by pekelník vyučující budoucí čertiska v čertovské škole. Vypravuje jim poučné příběhy, ze kterých by se měli poučit. To jsem si nemohla nechat ujít. Nepomatuju se, že bych Jaroslava Marvana někdy viděla hrát roli čerta. Pohádka se bude líbit všem, nejen malým dětem a pamětníkům. I mně se líbila. Nejsem už malé dítě a nejsem ještě pamětník. ()