Jižanská pohostinnost

• Česko Operace Southern Comfort (viac)

Někde uprostřed bažin v Louisianě musí skupina členů národní gardy bojovat s domorodým obyvatelstvem o život… důvod je prostý, ukradli jim čluny. Něčím se tento boj o život v bažinách začíná silně podobat válce ve Vietnamu. (oficiálny text distribútora)

Karamanlis

V rámci ranných hixploitationov jednoznačne pecka (vnímam to tak aj napriek tomu, že herec Powers Boothe, ktorý si tu strihol hlavnú rolu na mňa odjakživa pôsobí antipaticky), takmer sa vyrovnajúca kultovému staršiemu Deliverance, ktorý však aj do nemalej miery vykráda. Southern Comfort je správne naturalistický, buranský, tiesnivý a napínavý, hlavní hrdinovia sú praví mestskí tvrďasi, pošahanci a idioti zároveň (minimálne polovica z nich si za svoje počínanie smrť oprávnene zaslúži) a zlovestné bažiny Louisiany sú prostredím pre tento typ filmu ako stvoreným. ()

Flipnic

Po kultovním Deliverance/Vysvobození (1972) a naopak málo známém The Rituals (1977) rozhodně nejlepší SURVIVAL horor/thriller, jaký jsem zatím viděl!!! Celkově to hodně sice vykrádá Rituals a závěr zase připomíná Vysvobození,ale to vůbec nevadí, právě naopak!! Šílené útrapy vojenské jednotky v močálech totálního zapadákova, který je domovem všehoschopných rednecks vrahounů je dotažen až do tak napínavého konce, že už jsem myslel, že fakt ještě minutu a už to chvíli vypnu!! Šílené útrapy v lese, chození sem a tam, postupná úmrtí členů jednotky, vzájemné sváry a potyčky, zbláznění se, nedorozumění atd., to již bylo položeno a zde velmi dobře, nikoliv na jedničku, ale velmi dobře zopakováno... Tam, kde ale Vysvobození (1972) v ději končí a vyplývá v jakési "nic", zde film nabírá ty největší grády a za neustálého řevu debilních vesnických písniček na místní oslavě, porážení prasat, hlaholu, chlastu a tančení, zde film vygraduje z pomalého ubíjejícího tempa v tempo rychlé, dynamické, brutální a mega-extrémně napínavé ... Když film skončil, napadlo mne paradoxně jedno slovo ..."vysvobození" ... Ano, taková plejáda herců mohla hrát lépe, nemuseli být stále načesaní a čistí v obličeji, má to nějaké mouchy, ale v tomto subžánru je to naprosto přehlédnutelné ... ()

SOLOM.

Southern Comfort mě rozhodně překvapil svým celkovým zpracováním a přestože rozhodně nejde o žádnou bombu, kterou bych si zařadil do své TOP, tak se k tomto filmu určitě v brzké době opět vrátím. Asi největším plusem tohoto filmu je nádherná krajina, místy opravdu povedená atmosféra a k mému překvapení i samotné stupidní chování postav. Právě chování jednotlivých postav totiž umožnilo vytvoření několika opravdu nezapomenutelných scén. Na druhou stranu zde však lze spatřit i několik opravdu velkých nelogičností, nad kterými je však potřeba mávnout rukou pokud si chcete tuhle buranskou pohostinnost užít až dokonce. 7/10 ()

Ruut

Tohle všechno a ještě mnohem víc jsem viděl už v o 9 roků starším Vysvobození od Boormana. Buranské filmy a nedorozumění rozrůstajícím se v peklo definovali už Strašáci od Peckinpaha. Jižanská pohostinnost svou špinavostí, dobrými charaktery postav a takovou tou chlapáckostí ovšem taky stojí za zkoušku. 70%. ()

Radko

Zmenšujúca množina ľudí vplyvom vonkajšieho, neznámeho ohrozenia. Skupinka členov Národnej gardy má úlohu prepraviť sa z miesta A do miesta B pomedzi louisianské bažiny. Objaví opustenú rybársku chajdu miestnych osadníkov. Požičia si kanojky na preplávanie rieky. Počas prievozu začne jeden z vojakov len tak, zo srandy strieľať slepými nábojmi (som v divočine, tak jej ukážem!). Tieto, zdanlivo banálne dôvody (požičanie si lodiek, streľba slepákmi) vedú k ostrej reakcii osadníkov, ktorým bolo siahnuté na ich majetok a pokoj. Ako prvý je skolený veliteľ, ktorý mal aké také orientačné a vodcovské schopnosti. Prostredie je cudzie, pomoc v nedohľadne. Mokro, zarastené bažiny, nezrozumiteľná reč nepriateľov. Civilizačné návyky a naučené frázy z príručiek typu"Ako byť v pohode za každej situácie" rýchlo miznú v bezprostrednom styku s nehostinnými prírodnými podmienkami. Slabší jedinci strácajú zvyšky rozumu v momentoch kedy ide o život. Hra na vojakov sa končí. Drsné a pôsobivé dobrodružstvo (atmosféra podobná ako pri Boormanovej klasike Vyslobodenie) o dotyku civilizácie s divokosťou prírody. O tom, kam vedie neznalosťou pomerov vykonaný zásah do prirodzeného chodu vecí, do cudzieho majetku a prostredia. ()

• Na Novém Zélandu je film hodnocen jako R16, protože obsahuje násilí a vulgární výrazy. (Terva)

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)