Hlavní postavou příběhu je John Sedley, zlomyslně přezdívaný pro svůj znetvořený obličej Johnny Handsome, což znamená Fešák Johnny. Jeho jediný přítel Mikey jej přesvědčí, aby mu pomohl při loupeži v numismatickém obchodě, na níž se má podílet také prostitutka Sunny Boydová a její parťák Raf Garrett. Při přepadení začnou Sunny a Raf zbytečně zabíjet a obrátí zbraně také proti svým společníkům. Zavraždí Mikeyho a jeho šoféra, Johnnymu se podaří přežít, ale je zatčen policií a odsouzen na pět let vězení. Přestože je ve vězení pobodán zabijákem, kterého najal Garrett, odmítne proti němu a Sunny svědčit. Ve vězeňské nemocnici přistoupí Johnny na návrh doktora Reshera a podrobí se bolestivé plastické operaci, která mu zcela změní obličej. S novou identitou opouští na podmínku vězení, aby se pokusil začít nový život. Zatímco doktor Resher věří, že operace může změnit i Johnnyho psychiku, nedůvěřivý poručík Drones je přesvědčený, že zločinec zůstane zločincem. Johnny si najde práci v docích a brzy se seznámí se sympatickou sekretářkou Donnou McCartyovou. Byl by spokojený, kdyby jej neustále neobtěžoval detektiv Drones a vzpomínky na Mikeyho. Navštíví Garrettův noční podnik, kde nabídne Sunny zaručený tip na pět milionů, které jim může vynést loupež v účtárně doků. Rozejde se s Donnou a při přepadení oběma zločincům zmizí. Ti však podle fotografií pochopí, kdo byl jejich komplicem. Drones sice Johnnyho dopadne, ale dovolí mu, aby si vyřídil účty. Při schůzce na hřbitově se však ukáže, že Garrett a Sunny mají jako rukojmí Donnu... (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Kterak lupič Johnny Handsome nenastavil druhou tvář.. Rourke v reverzním vývoji svého budoucího vzhledu, kdy se z fešáka stala příšera, starostlivý plastický chirurg Whitaker, Freeman v jedné ze svých sčetných nekladných rolí, Henriksen s náušničkou tvrdý jako týden starý chleba a jeho peněz chtivá kotrmelína Barkin, co nevynechá jedinou příležitost ho setřít. Obsazení Hillova neo-noiru o upřednostnění pomsty před druhou šancí je docela na úrovni, ale marná snaha o nějakou hloubku postav, zkratkovitost a pitomé finále na kerchově to v podstatě mažou.. ()

J.Connor

Tvorbu Waltera Hilla mám rád (zvlášť tu starší), takže jsem se na Fešáka těšil. Podobně jako choze jsem očekával akční film o pomstě, zvláště po úvodním přepadení klenotnictví vše vypadalo v tomto ohledu slibně. Pak jsem si řekl dobře, kouknu se na drama propuštěného vězně o jeho začlenění do společnosti, ale o tom to ve finále taky nebylo. Takže tedy přeci jen ta pomsta, ale pěkně za studena. I přes účast úctyhodné přehlídky kvalitních herců (Lance je samozřejmě cool) je celkový dojem trochu nijaký. Fešák určitě stojí za vidění už jen za svojí osmdesátkovou estetiku, ale žádná specialita to bohužel není. ()

Bohemák

Lucka Vondráčkové v dabingové roli prostitutky/vražedkyně byla tak nepřesvědčivá, že už to celé nešlo brát příliš vážně. Všichni herci, navlečeni do "stylového" oblečení 80. let, dělají co mohou. Docela zajímavý námět se ale nepodařilo příliš rozvinout - bylo to až komixově předvídatelné a kýčovité. Takže si to své fanoušky určitě najde... ()

sniper18

Je to nadpriemerná akčná dráma. Má dosť dobrý príbeh o menšom zločincovi známym svojou znetvorenou tvárou, ktorý sa rozhodne pomôcť svojmu zadĺženému priateľovi s lúpežou v obchode s mincami, do ktorej priateľ ešte pripojí aj jeden zločinecký pár, lenže práve ten ich zradí, priateľ umiera a znetvorený zločinec končí vo väzení. Tu pomocou nových plastických metód získava novú tvár a príležitosť konečne žiť plnohodnotný život, ale na minulosť sa aj tak nezabúda. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať aj o trochu lepšie. Tvorcovia si pri tomto na prvý pohľad príbehu o pomste zvolili menej akčný smer, ale s tým nemám najmenší problém, slušná úvodná lúpež, pobyt vo väzení, ale hlavne následný nový život, ktorý zaberie väčšiu časť filmu sa vydarili, dejovo je to dostatočne zaujímavé, nenašiel som tu nič, čo by mi výraznejšie vadilo, takže väčšinu času ma to skutočne bavilo. Lenže paradoxne práve záverečná časť, ktorá býva bežne najlepšia je z celého filmu jasne najslabšia, síce to tiež nie je najhoršie, ale toto ukončenie ma moc nezaujalo a celkový pocit z filmu to predsa len znižuje. Takže o akciu tu nejde takmer vôbec, úvodná lúpež a krátky záver, nič viac. Herecké obsadenie je na tom dobre, Mickey Rourke síce nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale táto úloha mu sadla a bavil ma po všetkých stránkach, k tomu dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť Morgan Freeman a Forest Whitaker a ako záporák Lance Henriksen. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Walter Hill mi práve v tomto období vyhovoval najviac. Keby ma záver tak nesklamal, určite by som dal lepšie hodnotenie, väčšinu času je to výrazný nadpriemer, ale aj tak som spokojný a niekedy si to ešte rád pozriem. 66% ()

dopita

Úvodní přepadení klenotnictví (nebo co to bylo, už si nevzpomínám a to jsem to viděl včera) docela ujde, ale pak nastane asi tak půl hodiny strašná nuda. Fešákoj s hnusným ksichtem tam Forest Whitaker onen ksicht předělává a film je v tu dobu totálně o ničem. Pak se to trochu zlepší, ale žádná sláva to není. Jestliže to měl bejt film o pomstě, tak ta pomsta je neslaná, nemastná. Mickey Rourke se filmem potácí jak smrad, charizma má nulový a herecký schopnosti taktéž. S ostatníma hercema je to už lepší, nejvíc mě asi zaujala Ellen Barkinová, která maniakální prostitutku Sunny vystřihla s grácií, ovšem nadabovat ji Lucií Vondráčkovou, to teda byl hodně blbej nápad. ()

• Natáčení filmu probíhalo v říjnu 1988 v americkém státě Louisiana, a to konkrétně v Louisiana State Penitentiary, New Orleans a Avondale Shipyard - 5100 River Road, Avondale. (GASTON73)