Jako z filmu

• angličtina Like in a Movie

Celovečerní film vizuálního umělce Tomáše Svobody není o filmu. Nejedná se o esejistickou úvahu o pohyblivém obraze. Není komediální historkou z jednoho letního odpoledne. Nelze jej vnímat jako záznam pracovního postupu. Není ani převyprávěným filmem. A už vůbec není o technologii vzniku filmového záznamu. Je o životě. (i/o post)

honajz2

Chtěl jsem to vidět už asi čtyři roky a nikdy se tak doposud nestalo, protože se to absolutně nedá (nebo nedalo) sehnat, ale včera se mi naskytla neuvěřitelná příležitost to konečně vidět, takže to mám za sebou a zhlédnutí rozhodně nelituji. Naopak, líbilo se mi to. Na konci to sice začne dost ztrácet dech a asi bych to osobně zakončil tou prezentací jízdy vláčkem na postavené dráze, protože ze všech rozehraných "příběhů" byl tenhle uzavřen nejzajímavěji a nejvíc by se hodil jako shrnutí všeho viděného (protože vše následující, jako nalezení svatého grálu nebo propojení všech příběhů už působilo poněkud navíc) a taky se nedá nesouhlasit s tím, že to časem nemá už co říct a tak to je opakuje již řečené v jiných formách, ale u toho druhého problému jsem to začal pociťovat až někdy v polovině filmu a vadit mi to opět začalo až někde ke konci, protože Svoboda naštěstí měl dost zajímavých nápadů, jak vše podat a ty mě na tom prostě bavily. Některé sekvence jsou geniální samy o sobě - dokumentování Krobota při natáčení, kde je ta hranice mezi realitou a filmem vidět nejlépe (v realitě by bylo jedno, jakou zrovna má na sobě košili, ale hlavně v ní můžou existovat chyby a neexistuje v ní nic jako správné tempo otáčení nebo správný typ mávání rukou (či správná ruka na mávání)), samozřejmě i ta performance jízdy vláčkem ale i některé propojení Gabrielina "referátu", kdy psané ukazuje s určitými ukázkami všeho typu (a osobně mě potěšil odkaz na Socialismus od Godarda, rád jsem si ho takhle aspoň částečně připomněl) a do toho zde opět vidíme úřadovat realitu, jelikož se v jejím textu občas objeví překlepy nebo během práce prokrastinuje. Ono je to o těch hranicích mezi realitou a filmem celé, jen se to opravdu někde v půlce vyčerpá a pak se jen opakuje, ale nápadů to opravdu má dost, taky je to dobře vedené a Svobodovo experimentování mi přišlo svěží a dostatečně zajímavé, že mi až připomnělo, proč tyhle ryzí experimenty mám tak rád, takže za mě určitě spokojenost, i když to rozhodně není dokonalé dílo. Slabé 4* ()

nichts

Skvěle jsem se pobavil, problémy se pořád dále rovíjejí a vtipy komplikují. Film o životě, to je negativně o životě, neboť jediné co má k dispozici je film, nicméně daří se ukazovat mimo film. ()

DrBuznička

Tomáš Svoboda objevil princip filmové sebereflexivity. Ovšem... poněkud pozdě. Tváří se přitom, jako by šlo o jeho vlastní velký objev, takže zcela opomíjí tradici (připomeňme namátkou jen tvorbu a teorii vídeňské školy strukturalismu z 60. let), předkládá postřehy (čerpám i ze související výstavy k jeho filmu) typu "film je ve skutečnosti 24 statických fotografií - tedy pouhá iluze pohybu" a zpracováním tématu se tak pohybuje na úrovni střední filmové školy. ()

xxmartinxx

Zajímavý experiment, ale v důsledku strašně statický (a hodně archaický) film, který nekonečně ulpívá a opakuje své nápady tak dlouho, až už z nich nejde mít prožitek. Bezradnost jak sdělit myšlenky, se projevuje tak, že jsou prostě vepisovány do obrazu na monitoru počítače... Kdyby se to povedlo sestříhat do 40 minut, asi bych byl výrazně nadšenější, pravděpodobně by to pro mě byl i nadprůměr. Ale protrpět tu 85 minut... ()