Marcella

Veľká Británia, (2016–2019), 18 h 24 min (Minutáž: 43–47 min)

Hudba:

Lorne Balfe

Anna Friel, Ray Panthaki, Nina Sosanya, Nicholas Pinnock, Charlie Covell, Sinéad Cusack, Jack Doolan, Harry Lloyd, Tobias Santelmann, Jamie Bamber (viac)

Navzdory manželským problémům, tragické ztrátě, výpadkům paměti a náročné roli matky je londýnská vyšetřovatelka v jedné věci nepřekonatelná: dopadání vrahů. (Netflix)

emma53

Po druhém díle mohu napsat zatím pouze to, že to rozhodně žádná nuda není a já jsem dál zvědavá, co tvůrci seriálů Most a nebo Wallander připravili v dalších dílech a jak se vyvine postava Marcelly, kterou mnozí přirovnávají k severským policejním vyšetřovatelkám jako je například Sarah Lund a nebo Saga. V každém případě je to velmi zajímavá osůbka, která má sice výborný policejní čich, ale současně má i psychické a rodinné problémy. Trochu se obávám, aby to nebylo příliš překombinované, ale uvidíme.......a je tu konec...komentář dopíšu.......... ()

Arsenal83

Vzhľadom na tvorcov, mnohí seriál porovnávajú s Mostom či Wallanderom a v obidvoch prípadoch Marcella prehráva. Škandinávci to vedia lepšie, vedia navodiť tú správnu atmosféru, tá mi tu nejak chýbala. Chýbalo mi aj nejaké väčšie tempo a možno silnejšie momenty či zvraty. Aj keď odhalenie vraha na konci má svoje prekvapenie, stále to pre mňa nestačilo na to, aby som pokračoval druhou sériou. Inak Anna Friel je na Anglánku pekná žena, no svojej postave nevniesla ten duch pošetilosti presvedčivo. Tým pádom to nemal kto ťahať. ()

Chrustyn

Slabší a minimálně o dva díly delší detektivka s nesympatickou hlavní hrdinkou, která má nejen psychické problémy ale je až překvapivě neschopná. Zároveň nijak inovativně natočené a zbytečně překombinované, kdy se prakticky v každém díle, rozjede další nová linka, která moc nesouvisí s hlavním případem. Hodnoceno na základě první série, další mě nelákají. ()

Morholt

Podpis tvůrců Wallandera a Mostu je tu čitelný a to je dobře. Marcella má v sobě něco z depresivnosti a ušmudlanosti Kurta Wallandera a zároveň je tu přítomný ženský faktor a psychické problémy, které v něčem můžou připomínat Sagu Norén. A samozřejmě je tu výrazné rodinné a vztahové linky, které obraz hlavní hrdinky dotvářejí. A tahle nevyrovnaná ženská se musí postavit sériovému vrahovi, do jehož případu se díky osobním pohnutkám nepříjemně zaplete. Anna Friel je tady fantastická a pokud se vyskytnou nějaké nedostatky, v pohodě je dokáže vyrovnat. Líbily se mi i různé odbočky, které poukazovaly na postranní zločiny, které s primárním vyšetřováním nepřímo souvisely. Fajn byla i studená atmosféra ne nepodobná skandinávským detektivkám. A nakonec mě bavila hra na hledání vraha. Ne že by mě jeho totožnost nenapadla, ale jistý jsem si nebyl. Perfektní práce. 90% ()

IceQueen

Začnem tým, že Marcella je proste agresívna überpizda s periodicky sa objavujúcimi výpadkami, záchvatmi paniky a halucináciami. Aký lepší dar môže scénarista dostať, ako starý dobrý blackout, keď nevie čo s načatou situáciou? To, že je plnohodnotne nepríčetná je jedna vec, ale ona nemá žiadny problém porušovať zákony a nemám na mysli taký ten roztomilý druh záškodníctva, s akým sa stretávame u iných, ľahko renegátnych hrdinov. Nikto to nerieši a nikdy sa to nevráti, aby jej to napľulo do tváre inak, ako v podobe spomínaných mentálnych porúch. Tá osoba vo mne budila odpor, vlastne ako takmer všetky postavy. Prípady síce boli zaujímavé, ale z každého vymanufaktúrovať 8 dielov muselo dať mnoho tvrdej práce. V závere len toľko, že keby v Marcelle nebola Marcella, za tie štyri by to asi bolo. ()

sofiapetra

Po první sérii spokojenost - vtáhlo mě to a Marcelce se rozhodně dalo fandit. Most to tedy ale nepřipomínalo vůbec - a ani by mě to nenapadlo srovnávat, kdybych si tady nepřečetla, že jeden scénárista je stejný. ()

Fanucci

Super první série, geniální druhá...a pak přišla třetí...WTF:-) Totální nelogická, idiotsky napsaná snůžka hovadin, ve které je psychicky ultralabilní Friel geniálním superagentem...škoda. Tvůrci by to měli zabalit nebo svěřit lepším scénáristům, kteří naváží na první dvě série. Ale jak vybřednou ze sraček 3. série...to fakt netuším. To asi ani nejde:-) ()

flyboyeda

Vynikajici psycho-vztahove krimi s velmi presvedcivou Annou Friel prezentujici postavu vysetrovatelky, ktera ma znacne problemy sama se sebou, navic vsak s pomerne zrudnymi protihraci. Jsem pomerne lapen - intenzivni serie rozhodne navnadila. ()

Fanita

Nadupaný seriál plný drámy, skvelej hudby a psychicky labilnej Anny Friel ma navnadil hneď po prvej epizóde. Lákadlom pre mňa bola hlavne Anna, pretože som si ju obľúbila kedysi ako veselú a šťastnú Chuck v Pushing Daisies. Marcella je úplný opak, temnota sa rozožiera celý seriálom a občas sa mi zdalo, že to prehnali s počtom postáv a rôznych príbehov, ktoré spolu v podstate nesúvisia, i keď trošku vlastne áno. Napriek malým nedostatkom som sa každý týždeň netrpezlivo tešila na nové časti a nechala sa postupne unášať pomalým odhaľovaním príbehu. A ten úvodný song skvelo doplňuje celú atmosféru. ()

jedna_vrana

Do tretej série sa asi nepúšťam. Páčila sa mi 1. séria, hoci samotná Marcella ma frustrovala. Predstava, že by mohla byť psychicky chorá a nikto z jej okolia by si to nevšimol a nikto by nepodnikol kroky, aby jej pomohol, bola neuveriteľná. Vyšetrovanie zločinu však bolo napínavé. Po prvej sérii sa mi zdal tento prekombinovaný nápad dobrý, ale počas druhej série som už značne trpela.  Možno, ak by bol hlavnou postavou Rav... ()

JohnyD

Fakt neverím, že toto ma na rováši, Hans Rosenfeldt, jeden z hlavných scénaristov Broenu. Ten námet že vyšetrovateľ je svedok a podozrivý zároveň znel dobre na papieri a asi 4 epizódy to bolo fajn, ale potom sa to rozsypalo ako domček z kariet. Toľko scénaristických barličiek, aby človek pohledal. Neviem, koľko mu do toho kecali kluci z BBC, ale som sklamaný. Dúfam, že v poslednej sérii Broenu sa vráti vo vrcholnej forme. Remeslne je to kvalitne zrežírované, ale chabý scénar tomu podkopáva nohy. No Anna Friel proste nie je Saga, aby svoju chorobu zahrala presvedčivo (aj keď jej tu nohy podkopáva scénar) a zase to nie je taký bohém ako Luther, ktorému nevadí ohýbať zákon vo svoj prospech. Milostná linka, čistý fail. 4/10 - nebrať a radšej siahnuť tento rok po River, čo je z podobného prostredia a súdku. ()

warrenur

Musim povedat, ze na atmosferu a povahy zucastnenych v Broen-e sa to moc nechyta. Naviac, zapletka ma drzala prve asi tri casti. Neskor sa Marcella stavala svojim vystupovanim coraz viac otravna. Prototyp posahanych vysetrovateliek uz tu bol mnohokrat a tato rozhodne nepredci ine severske, ci britske zanrove konkurentky. Mierny nadpriemer, avsak kto ocakava serial aspon kvalit spominaneho Broen bude sklamany. Ako uz spomenul niekto nizsie, v ramci tych uzasnych zvratov boli robene znacne scenaristicke znasilnenia a prisilno sa tlacilo na pilu. ()

gonga

Co si budeme namlouvat, Marcella se kolikrát chová jako pěkná kráva a jednomu dost leze na nervy. A také není Saga, té nesahá ani po paty, ani coby postava, ani to, jak je zahraná. Broen je prostě úplně jiná liga. ()

Ben Nevis

Hodnocení po dvou sériích. Co se týče případů a zábavnosti, druhá série předčí tu první. V osobní linii se začíná, kde se skončilo. Nicméně hlavní hrdinka je čítanková sociopatka. Dvě jediné kladné věci jsou detektivní talent a láska k dětem, kterou navíc neumí podat. Jinak Marcellin život provází temnota a zkáza. Je těžké fandit vyšetřovateli, který sabotuje vyšetřování, aby zakryl své nedostatky. Anna Friel se té role zhostila s osobitým šarmem. ()

Monggol

Ono je to vlastne dva a pol, ale tu to inak nejde. Problém tejto krimi-série je hlavná postava. Takúto narušenú policajtku by nenechali "zatknout ani čichače lepidla v hobbyshopu", ako by povedal Saul Goodman. Sledovať mentálnu mrzáčku, akou je Marcella, celých osem dielov bolo utrpenie na druhú. Na druhú preto, lebo ona tam aj tak chodila po celý čas, ako taká šmudla ušmudlaná s charizmou krysy, o ktorú by svoj vehikel neoprel ani Monty Jack, aj keby mala na hlave syrovú tortu, ale ... to som už odbočil. Skrátka je to škoda, lebo hlavná zápletka bola vymyslená celkom dobre, postavy vedľajších dejových línií boli tiež slušne spracované. A takisto to trpí neduhom súčasných seriálov, je to totiž prefeminizované, všade samé ženy, buzny a lezby. Porovnávanie s Mostom a Sagou Norén je scestné, lebo Saga bola sympatická a často aj nechcene vtipná, tu nič také nebolo. ()

ShiShinka

Opravdu mám problém oblíbit si seriál, kde hlavní hrdinka je naprostý magor, ve zlém smyslu slova, a všechno jí prochází. Krimi linka pak může být sebezajímavější, nicméně když se vyšetřovatelka chová ke všem jako naprostá krá*a, tak si radši pustím Vraždy v Midsomeru. ()

FIAT 500

Polovinu času vás bude Marcella štvát. Je protivná, hysterická, trochu vyšinutá... Není to matka roku, leč má smůlu, že její "soon to be" exmanžel je taky pěkný dáreček, kterýho fakt doma nikdo nechce. Ale jestliže vás polovinu času Marcella štve, druhou polovinu jí chtě nechtě fandíte, protože je to sakra dobrá policistka oddaná své práci. Především v druhý řadě jí musí fandit i nejedna mamina, kterou jinak štve, jak se chovají se "soon to be" exmanželem ke svým dětem, které poměrně ukázkově používají jako štít své nenávisti. Děcka jsou teda relativně taky dost protivná, hlavně dcérenka se chová poměrně idiotsky. Toliko asi ke vztahové lince, jejíž akcentace je silnější v první řadě, ale výraznější roli hraje v řadě druhé (no spoilers). Jako napínák funguje především dvojka, jednička už je pak dost roztahaná a vyplňují ji epizody s polozoufalým "soon to be" exmanželem, který neví, koho a co vlastně chce. V obou případech se vyskytnou alespoň jednou za sérii šokující zvrat, který nikdo nečeká - s ústředním záporákem je to horší. Jednička jeho chytání děsivě a zbytečně natahuje, přidává motivy, které jsou ve finále vlastně zbytečné. Dvojka tohle zvládla skvěle, gradace tam byla o mnoho lepší, ale totálně všechno zabil cliffhanger, který odkazuje na třetí řadu, která už byla oficiálně potvrzena. Příběhově je lepší druhá série, i postavy jsou tam dle mého názoru lépe napsané. Co mne ale irituje na obou řadách, to jsou neuzavřené motivy - Marcella během osmi epizod každé série rozjede řadu odboček, z nichž cca čtvrtina zůstane bez dalšího rozvinutí. Namátkou (SPOILERY) - to se fakt nikdo nezabývá tím, že Marcella řízla dceru pachatele vražd ve druhé sérii? Nikoho už nezajímá, co se stalo s bubeníkem a expertíza písma, o níž Marcella mluví, taky vyšumí do ztracena? Co vyšetřování vraždy Marka, které nadhazuje Ian? Co otec z první řady, který kamsi jel a mezitím mu unesli a zabili dceru? Neměl by on být nějak vyšetřován? Co otázky kolem smrti toho pohlavára, kterou fakticky zařídil Jason? Co smrt Bendeka? Co ten, co zabíjel pro Jasona, kterého pak vydíral? Proč se mobil s fotkami Jasona nikdy nijak víc neřešil? Proč to Marcella nevytáhla na Jasona, když na ni vyrukoval s plnou péčí? To je namátkou jen něco, co mne po sledování obou řad napadá. Je tam zkrátka hrozně moc nezodpovězených otázek, ale celkově se mi to líbilo. 1. řada - tři oriony, 2. řada - čtyři oriony, celkově 3,5 orionu, tentokrát zaokrouhluju nahoru a jsem zvědav na třetí řadu. ()

iz67

Prumerny pokus o severske krimi, ktery ale drhne. Asi hlavne proto, ze postavy jsou navrzene jako podle mustru na uspesne krimi: vysetrovatelka s nejakou zatezi, rozporuplny manzel, policejni tym nepratelsky vuci vysetrovatelce, atd atd. Ale je to takove umelohmotne, spousta postav se v nekterych situacich musi chovat bez vnitrni logiky, takze nakonec me to vubec nestrhlo. ()

Arkagas1989

"Marčela" je seriál, který se mi dostal pod kůži. Čekala jsem nějakou klasickou krimi sérii, ale velmi záhy jsem pochopila, že tady nepůjde ani tak o vyšetřování případů - i když samozřejmě je to velmi důležité, ale hlavně o postavu Marcelly. Marcella je obyčejná žena v domácnosti se dvěma dětmi, která u policie už není, ale když zjistí, že ji manžel podvádí, rozhodne se vrátit a to rovnou k případům, které vypadají stejně jako případy, na kterých pracovala než odešla. Dozvídáme se také, že Marcella mívá "temná místa", tedy okamžiky, kdy něco udělá a nepamatuje si to. Tohle je v seriálu hodně stěžejní, protože v 1.sérii si není jistá, jestli je vrahem milenky svého manžela, nebo ne. A protože je přesvědčena, že ano, rozhodne se jednat. Ve druhé sérii sledujeme postavu Marcelly, která bojuje o děti, jejichž otec se je snaží odvést do Singapuru a zároveň velmi zajímavý případ vraha, který má na svědomí více než 17 dětí, kterým zašívá do břicha jakési symboly a u některých provádí lobotomii. Třetí série už celý příběh jen skvěle doplňuje a popisuje, co všechno je žena schopna udělat, aby přežila a zachránila. Marcella je psychologický thriller, ve kterém naprosto exceluje Anna Friel, protože jsem jí věřila každý její výraz, ať už úsměv, nebo slzy. Skvěle dokázala zahrát zoufalost Marcelly, která jí pronásledovala na každém kroku, její rodinnou, ale i pracovní stránku. Její kolega hlavní vyšetřovatel Rav Sangha je taky velkej sympaťák a celkově je tenhle seriál výborně zpracovaný. A po dlouhé době jsem si užívala britskou angličtinu. Konec třetí řady trošku nahrává tomu, že by mohla být i čtvrtá, což by mě vážně potěšilo, ale jinak je seriál uzavřený. ()

VLADEK

Obecně asi mohu seriál doporučit, ale srovnávat Marcellu se Sarah Lund nebo Sagou neobstojí. První a druhý díl jsou navíc trochu flashbackově přepjaté a pokud by seriál tak pokračoval, tak nevím jak nízko bych nakonec s hodnocením skončil. Pak se to zlepší a závěr už je nudný. Spoiler: Bohužel "hlavní" padouch je podle "ksichtu" od poloviny jasný. ()