Magnus

(festivalový názov)

Úřadující mistr světa v šachu získal titul velmistra jako třináctiletý. Pověst unikátního génia, dnes šestadvacetiletého Magnuse Carlsena, od té doby přesáhla svět královské hry. Dokument mapuje život šikanovaného zázračného dítěte z Norska, které se stalo globální superhvězdou. Fascinující drama z nejvyšších pater šachových turnajů a vhled do zákulisí geniální mysli současnosti. (Febiofest)

kondor77

Druhý nejlepší šachista všech dob trénuje nejlepšího šachistu všech dob (nejde o osobní názor, ale o objektivní hodnocení ELO), to nevymyslíš. Dokument sam o sobě není ničím zvláště obohacující, neboť pro šachisty je zde málo šachu a pro nešachisty nemusí být Carlsen až natolik zajímavý. Nicméně je to génius, který se navíc i umí marketingově prodat a jehož partie rád studuji. ()

campix

[Febiofest - 2017] Dokumentární řemeslo podle zažitých forem žánru. V dokumentu Magnus, jak již název napovídá, sledujeme životní cestu jednoho velice speciálního dítky na světový šachový trůn. Nic překvapivého, ale jedná se o velice zajímavou osobnost s nelehkou životní cestou. Navíc je dokument ozvláštněn velkou spoustou rodinných záběrů, které mapují takřka celý Magnusův život. Dokument přímo vybízející k oddechnutí. ()

xxmartinxx

Brutálně tlačený narativ génia, který aby z jednoho člověka udělal mesiáše seslaného na zem, dělá z desítek dalších lidí nudné nezajímavé idioty, kteří musí být pokořeni, čistě na základě toho, že na rozdíl od Magnuse nejsou protagonisty dokumentu. Jak podle špatné šablony. Jako fikční film by to bylo nesnesitelné klišé, jako dokument to je navíc urážlivě reduktivní vůči vlastně úplně všemu. ()

Slarque

Dokument o „Mozartovi šachu“ je dobře natočeným a sestaveným medailonkem. Má velkou šanci zaujmout i publikum, jemuž šachy nic neříkají, protože záběrů na hrací plochu v něm je vlastně až překvapivě málo. ()

kirmakX6on

části týkající se Magnuse byly fajn, ale nelíbily se mi jiné drobnosti. Např. Anand je vykreslen jako člověk, kterej se připravuje tak, že zapne počítač, jde si na kafe a počítač zatím něco vymyslí. Devalvovat mistra světa s tím, že nějvětší obavou jeho protihráčů je, že Anand za většinu partie nebude muset začít byť i jen přemýšlet, neboť stále bude hrát zpaměti... se mi zdá nefér a absurdní. Už hráči kolem Elo 2500 mají téměř nadliské schopnosti, natož kdokoliv výše... a nikdo se šachy nenaučí pouhým memorováním tahů. A že Anand využívá přípravu o něco víc než ostatní? Co mu kdo chce vyčítat, vždyť všichni mají ty samé možnosti. Pokud by to bylo tak lehké, tak proč byl před Magnusem Anand nejlepším na světě? Nad to víc obdivu zaslouží možná právě Anand, který se stal nejlepším vlastní pílí, než Magnus, který tahy vidí intuitivně. Druhé minus je, že ...ač Magnus ..jak vidět..byl vždy trochu "z jiného světa" ..a možná i proto je tak zajímavý a charismatický, o jiných velmistrech a šampionech se to říct rozhodně nedá a je škoda, že nějaké srovnání s jinými (příp. alespoň upozornění, že Magnus dost vybočuje) nezaznělo. Takto jsem měl totiž pocit, že dle vzoru Magnus jsou šachy představeny jako poněkud podivínská zábava, kde ti nejlepší vlastně nic jiného neumí, nic je ani nezajímá a nemají jiný život než jen šachy a šachy a šachy. Nevím, jakou službu dělá šachům takováto "propagace". Byť to může být... snad?.. pravda v případě Magnuse, rozhodně to není pravda univerzální. V dokumentu se taky nedozvíme nic.. "technického" / "psychologického" ...hodilo by se...navíc s ohledem na to, že dokumenty o šachách téměř neexistují.. něco porozprávět o tom, co kognitivní vědy zjistily o pracování mozků šachistů nebo jaký mají šachy vliv na člověka (a že studií na to téma je dost). Dokument ..je víc než dokumentem jakýmsi novinářským filmem mapující vzestup Magnuse od dětství až na trůn ...nic dalšího se - bohužel - nedozvíme. 65% ()