Fritz Lang mezi námi

• Česko Fritz Lang (festivalový názov) (viac)

Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů... V roce 1931 natočil Fritz Lang, tehdy asi nejznámější německý režisér, film Vrah mezi námi. Při jeho vzniku se inspiroval aktuálními případy, které ve 20. letech děsily celou společnost. A vytvořil dílo, které dodnes ohromuje jak svým vypravěčstvím, zvláště pak vynalézavým zvládnutím náročné technické novinky, jakou byl zvuk, tak sdělením, které v lecčems narušuje či dokonce převrací obvyklá klišé: do pátrání po vraždícím psychopatovi se totiž zapojí i zločinecké podsvětí, „cechy“ žebráků a zlodějů. Obávají se, že pozornost dlouho neúspěšné policie se zaměří právě na ně, aby vykázala aspoň nějaké výsledky. Nejspíš kvůli tomu Vraha mezi námi naše meziválečná cenzura nejprve zakázala a na svém rozhodnutí až do dalšího roku trvala, než jej uvolnila do kin. O téměř století později se režisér Gordian Maugg rozhodl vzdát velkému tvůrci hold snímkem Fritz Lang mezi námi. Zvolil si právě onen významný okamžik, kdy Lang zvažoval, jak by měl Vraha mezi námi pojmout. Maugg prosadil místy až matoucí koncepci, kdy do životopisného příběhu vstupují úryvky z dávného veledíla, aniž by to divák okamžitě rozpoznal. Proto svůj film natáčel černobíle, používal obdobné obrazové či střihové postupy s jízdami kamery i velkými detaily, svým záměrům podřídil i hereckou složku. Maugg ovšem nevychází z jednoznačně doložitelných událostí, spíše domýšlí možný průběh dění, které posléze vedlo k vytvoření Vraha mezi námi. Svého hrdinu (ztělesnil jej Heino Ferch) modeluje jako téměř bezcitného umanutce, jenž při sbírání podkladů zapomíná na lidi kolem sebe, zcela oddán hledání inspirace. Výpravy po stopách zločinů jej ve vizích a přeludech uvrhávají do blízkosti pachatele. (Česká televize)

PTuranyi

Výborná životopisná dráma, ktorá vytvára atmosférický koktail zo života režiséra Fritza Langa a jeho diela Vrah medzi nami. Originálne miešanie osobnosti tvorcu a jeho diela o sériovom vrahovi vnáša do filmu surreálnu atmosféru a napätie zdôraznené čiernobielym prevedením. Herci svojimi výkonmi do tejto atmosféry výborne zapadajú. ()

rikitiki

Neokázale civilní pojetí + černobílá kamera mě zprvu vedly k tomu, že se dívám na dokudrama. Jde však o film, který pracuje s několika autobiografickými okolnostmi života předního německého režiséra, domýšlí je a předkládá veřejnosti. A u téhle vyfabulované historky, podáváné tak dokumentárně, mi vadila přílišná vyumělkovanost dílka a otravovalo mě téma roztažené tvůrčí i osobnostní krize. Byť, chudák první paní Langová. A to začalo tak romanticky! ()

freddy

Nebudu nic předstírat, jméno Fritz Lang jsem před Noir Film Festivalem 2019 absolutně neznal a tím pádem bych se asi na tento film za normálních okolností nepodíval. Ale protože jsem během dvou dní viděl hned čtyři jeho filmy, přímo se nabízelo rozhodnutí jít se podívat se i na film o jejich autorovi. A byl to o to zajímavější zážitek, že tento film pojednává především o vzniku filmu Vrah mezi námi, který jsem na tomto festivalu viděl dva dny předtím. Fritz Lang jako člověk, ale vlastně i jako tvůrce byl zřejmě velmi zajímavý a přitom, jak už to tak bývá, složitý člověk. A já jsem nesmírně vděčný, že jsem mohl nahlédnout do života tohoto význačného tvůrce noirových filmů, a do zákulisí vzniku jednoho z jeho filmů, byť je otázka, nakolik se zde objevuje invence tvůrců. Ale film jako takový u mě obstál a vzhledem k čerstvým dojmům ze zhlédnutí Vraha mezi námi jsem si ho užil na maximum. [Noir Film Festival 2019] ()

ibeh

Moc se mi líbila černobílá stylizace, prolínání dokumentárních záběrů s nově natočenými a s úryvky z Langových filmů jsou dokonalé. Člověk se skutečně ocitnul ve 30. letech minulého století a vnímal i předválečné nálady v tehdejším Německu. Langova fascinace zlem byla taky skvěle natočena. Filmový bonbónek. ()

radektejkal

Písmeno M může znamenat (der) Mord; ani zde ani ve filmu Fritz Lang není třeba dodávat, že (je) mezi námi. Kde jinde by měl být? Mezi gorilami? Natočit tento film považuji za dobrý nápad a myslím, že i jednotlivé obrazy jsou dobré. Dobré i proto, že neuzavřené; odlišit skutečnost od básnické licence je pro filmového nehistorika obtížné. Pocit, že leccos mohlo být, či bylo jinak, je neodmyslitelný. Stejně tak jako ideologické využití motivu "sériové vraždy". Film funguje jako elektromagnetická indukce "vraha" a "režiséra", jen směr není jistý. Ti dva se "psychoanalyticky" sbližují; krunýř jejich nevědomí povoluje a na povrch se dostávají nelichotivé vzpomínky. ()