U snímku Nechtěná měla Ida Lupino původně figurovat „pouze“ jako spoluscenáristka a producentka (prostřednictvím vlastní společnosti Emerald Productions pojmenované podle uměleckého jména její matky). Režisér Elmer Clifton však po několika dnech natáčení prodělal infarkt a Lupino jej na tomto postu zastoupila (Clifton zemřel nedlouho po premiéře v říjnu 1949). Její neplánovaný režijní debut ukazuje příběh, který se „každým rokem odehraje nastotisíckrát“. V úvodu se seznamujeme s mladou, psychicky rozrušenou ženou, jež se pokusí o únos nemluvněte. V dlouhé retrospektivě je nám pak prozrazeno, co ji přivedlo do současného stavu. Lupino ve filmu otevírá specificky ženská témata jako mateřství či odlišné nároky společnosti na ženy oproti mužům. Její vidění světa ale není černobílé, což lze dobře vidět na pojetí postav (ženských i mužských) či ambivalentním závěru. (Noir Film Festival)

Gastovski

Na rok 1949 určitě odvážný počin, navíc točený ženou. Not Wanted v režii Idy Lupino působí jako vyzrálá a řemeslně velice dobře zvládnutá filmařina. Emoce fungují na správných místech, romatika není sladce kýčovitá a Sally Forrest podává tak přesvědčivý výkon, že ani občasná ubulenost vůbec nevadí. Film ocení hlavně ženy, které si možná malinko pobrečí, ale i já, coby věčný cynik, jsem byl velmi spokojen. NoirFilmFestival 2021. ()

kinderman

Drew miluje Sally, ale Sally miluje Steva. A koho miluje Steve? Občas život připomíná soukolí ozubených koleček, která do sebe ne a ne zapadnout, přestože bychom si to tolik přáli. Hvězdičku ubírám za to, že jsem na okamžik opravdu zadoufal v propojení železničních motivů a tím pádem v ne tak šťastný (byla to láska, nebo jen soucit?) konec. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)