Get Back

• Veľká Británia Get Back (viac)

Záznam McCartneyho světového turné v letech 1989 – 90.

Seznam skladeb:  Band on the Run
Golden Slumbers /Carry That Weight/
The End
Birthday (Milik_CZ)

liborek_

Když mi bylo cca 14-15 let, tak videokazeta s tímto sestřihem Paulova světového turné byla mou zásluhou jednoznačně nejohranější ze všech v naší domácí videotéce. Záznam má pěkný playlist, který kombinuje klasické hity Beatles s výběrem největších pecek Paulovy sólové dráhy a také se singly z tehdy aktuálního alba Flowers In the Dirt (od vydání výborného Tug of War v r. 1982 a následného tápání konečně zase nadprůměrného). Ty koncerty, ze kterých je záznam poskládán, měly výbornou atmosféru, Paul byl ve skvělé formě a kapele to také pěkně šlapalo. Lester záznam hezky prostříhal a doplnil "tématickými záběry odjinud", čímž dosáhl toho, že od té doby a navždy mám Back In the USSR spojenou s obří Stalinovou hlavou převáženou na korbě vétřiesky :-) Get Back asi po technické stránce není špička v oboru koncertních filmů, ale sentimentální vzpomínka na teenagerovský kult mi ani po opětovném zhlédnutí nedovoluje nedat plný počet.... Ale není to JEN ze sentimentality - ta hudba je tam prostě skvělá! ()

Pítrs85

To se vám to vystupuje, když set písniček odehraných na klavír zahájíte Let It Be (věnovanou starým kámošům Georgovi, Ringovi a Johnovi), následovanou bondovskou Live and Let Die a dále sborově zpívanou Hey Jude... aby jste přídavek zahájili možná nejslavnější písní všech dob, Yesterday. Jinými slovy tam, kde se u jiných interpretů vždycky čeká na pár hitů, jich Macca sype z rukávu od začátku koncertu až do jeho konce. Navíc tady podporován výtečně šlapající doprovodnou kapelou (ehm, kromě Lindy :-). A i sám velký šéf v životní formě (přestože osmdesátá léta pro něj moc příznivá nebyla). Vždycky si u podobných koncertů z let 80.-90. říkám, jak by to, s dobovými možnostmi, hrálo samotným Broukům... ()

klúčik

Hudba Paula Mc Cartneyho bola mojou súčasťou od mala. The Beatles sa unás doma hralo moc často. Tento filmový zostrich jeho koncertov ma moc potešil. Je tam veľa pekných pesničiek. 80%. ()

marabart

Působivé, velmi pěkně písničky, i když u některých mám radši trošku jiné verze. Každopádně, za ty strašné sestřihy z přelomu 80s a 90s jednu * srážím. ()

rigby

Světové turné Paula McCartneyho, které zahájil v závěru osmdesátých let, bylo doprovázeno značným ohlasem. Jeho putování po světě sledoval kamerou režisér Richard Lester, se kterým se McCartney znal již z doby Beatles. Není divu, že právě jemu svěřil náročný úkol vytvořil reprezentativní koncertní film. Kromě filmového plátna a videokazet se dostal také na DVD. Pro výsledný film použil Richard Lester záběry z koncertů v Anglii, Holandsku, Brazílii, Kanadě, Itálii, Japonsku a USA. Na ploše 85 minut dokonale zachytil nejen koncertní nasazení Paula McCartneyho a jeho doprovodné skupiny, ale snad polovinu času zabírají pohledy do davu diváků. Můžeme tak zblízka sledovat emoce, které v lidech vzbuzuje McCartneyho hudba, ať již to je radostné veselí a bezstarostné křepčení, ale také slzy štěstí a dojetí. Už v úvodní písničce Band on the run spatříme prostřihy z beatlesovského filmu Help! a tento trend budeme sledovat i v dalších skladbách. Za zmínku stojí drásavé záběry z Vietnamské války v písni The long and winding road, které jsou dány do konfrontace s dobýváním Měsíce. V divoké jízdě Can't buy me love zase můžeme sledovat vystoupení Beatles na americkém stadionu Shea. K Beatles v trochu jiném období se režisér vrací v písni Let it be, kterou McCartney věnuje všem bývalým spoluhráčům. Nechybí ani tradiční ohňostroje během bondovky Live and let die. Atmosféra je úžasná, film uteče velmi rychle a za zvuků Birthday už můžeme sledovat jen závěrečné titulky. Naštěstí je disk vybaven mnoha bonusy. V nich se už musíme vzdát širokoúhlého formátu obrazu, ale to vůbec nevadí. Shlédnout tak můžeme zajímavý půlhodinový dokument z koncertního turné, ve které kromě Paula McCartneyho a Richarda Lestera dostali slovo i zbývající členové doprovodné skupiny. Mimochodem, ta hrála v tomto složení: Robbie McIntosh - kytara, Paul Wickens - klávesy, Chris Whitten - bicí, Hamish Stuart - kytara, baskytara, zpěv, Linda McCartney - klávesy. Kdo by si to nepamatoval a chtěl si to zopakovat, nechť si pustí bonusové představení jednotlivých členů skupiny. Tam se dočte i další důležitá životopisná data včetně údajů, se kterými hudebníky daný muzikant hrál. Dále se můžeme podívat na filmový trailer, slideshow s fotografiemi z koncertů a Beatles, nebo se můžeme začíst do sedmnáctistránkového textu o historii skupiny Beatles. Je to stále málo? Pak zvolte bonus Umělci o Beatles a poslechněte si, jaký má na tuto hudbu názor víceméně současná generace: Elton John, A-HA, Tom Jones, Anastacia, Vanessa Amorosi, Rednex, Lucy Pearl, N'Sync, Britney Spears, Enrique Iglesias, Wolfgang Niedecken, Echt, Sade, Maurice Gibb, Savoy, Texas, Sarah Brightman, Barry Gibb, Craig Davis, Sonique, Hartmut Engler. A na závěr se ještě můžeme podívat, kdy a jaká místa navštívil Paul McCartney během své cesty kolem světa. Myslím, že informací budeme mít dost. Pro dnešní diváky bude možná kamera málo akční, střihy jsou pomalejší než jsme si zvykli z posledních McCartneyho filmů. Zvuk i obraz jsou poplatné době svého vzniku, ale nelze je zatracovat, obě složky jsou výborné. Snad jen malá připomínka ke zvuku: je lepší dát přednost klasickému stereu, protože prostorový zvuk zní jako z plechovky. Věrné fanoušky Paula McCartneyho také nepřekvapí, že McCartney dnes hraje mnohem tvrději a moderněji. Vzhledem k uměleckým kvalitám režiséra Richarda Lestera se však jedná o výjimečné dílo, které velmi vydařeným a divácky přitažlivým způsobem mapuje jedno období Paula McCartneyho. Díky tomu se k filmu určitě budeme stále vracet. () (menej) (viac)