Príbeh Katherine G. Johnsonovej (Taraji P. Hensonová), Dorothy Vaughanovej (Octavia Spencerová) a Mary Jacksonovej (Janelle Monáeová), troch geniálnych Afroameričaniek, ktoré pracovali v NASA a svojimi matematickými výpočtami pomohli vyslať astronauta Johna Glenna na obežnú dráhu. Výrazne tak pomohli zamiešať poradím americko-sovietskeho súboja v dobývaní vesmíru. Trojica vizionárok nedbala na rasové či rodové predsudky, viedla boj za rovnaké práva a príležitosti a stala sa veľkou inšpiráciou pre ďalšie generácie. Misiu Apollo pozná každý. Okamžite sa nám vybaví zoznam odvážnych astronautov, ktorí vykonali prvé obrovské kroky pre ľudstvo vo vesmíre - John Glenn, Alan Shepard a Neil Armstrong. Katherine G. Johnsonová, Dorothy Vaughanová a Mary Jacksonová sú však mená, ktoré sa nevyučujú v školách a väčšina ľudí o nich dokonca nikdy nepočula - hoci ich odvážne a nenahraditeľné úlohy takzvaných "ľudských počítačov" v NASA významne pomohli k vyslaniu prvého amerického kozmonauta na obežnú dráhu. (TV JOJ)

corpsy

Jediný problém vidím v tom, že sa snímok príliš zaoberá rasovou tématikou a odsúva na druhú koľaj vlastne to najdôležitejšie. A to súboj dvoch veľmocí o dobývanie vesmíru. Alebo tu fakt nešlo o to? Príjemný snímok, ale až veľmi okato pchajúci pred diváka tému rasizmu, ako keby sme jej nemali už dosť v týchto ohavných časoch. ()

S.Quentin QUALE

Vyrovnávání se se svou minulostí gerojů z jůesej mě fakticky nezajímá, na což jsem ukrutně nadával u oscarové břeče 12 let v řetězech. Tady je to o nečem jiným, protože český divák se necítí toliko znásilněn. Oproti skorooscarovému Nespoutanému Djangovi, kde si Tarantino tématiku vyloženě kroutí k divákovu pobavení, tady hraje rasismus 50/50 ku úplně jinému historickému milníku, takže i když je segregace divákovi cpána co chvíla, celkový dojem z filmu mně to kazilo jen malinko, což bude spojeno i s jistým zadostiučiňujícím efektem, který ale, jak znám pány akademiky, může být právě tím pouze skorooscarovým. Přes pomalejší rozjezd se mi Hidden Figures líbily, protože je to především z pohledu "Star Wars" poučný film. Zde je nominace na Oscar smysluplná, ale odbouraný rozhodně nejsem. 75% ()

Flego

Píše sa rok 1961 a v tomto prípade sú v hre tri černošky, geniálne matematičky, ktoré sa denne potýkajú s rasizmom a napriek svojmu handicapu bojujú o svoje miesto v spoločnosti, resp v NASA.. Melfiho snímok hraje na istotu, ide do vôd, ktoré sú divácky overené. Príbeh ponúka zdravé sebavedomie černošiek, množstvo scén, ktoré kritizujú spoločnosť a pomery a sú natočené ľudským, mnohokrát dokonca vtipným spôsobom. Navzdory svojej téme a matematickým termínom je film zrozumiteľný a zábavný. Herecké obsadenie je výborné, okrem troch hlavných predstaviteliek má veľmi sympatickú úlohu aj Kevin Costner. ()

BMW12

Příběh o závodech ve vesmíru mezi USA a SSSR, tentokráte z pohledu USA, které chtělo mít prvního člověka ve vesmíru. Ovšem je to provázané s příběhem o rasové nerovnosti, o třech černoškách, které pracují pro NASA. Musím konstatovat, že se jim to povedlo, příběh je zajímavý, poučný a vůbec nenudí. Výběr hereckého obsazení se také povedl. ()

Galadriel

70% ... Zábavný film, který mě přes svoji délku nenechal se ani vteřinu nudit, hlavní hrdinky jsou sympatické a celé téma je mi osobně velmi blízké. Pro mě velké překvapení i co do zobrazení rasismu v USA v této poměrně ještě nedávné době (člověk se občas nestačí divit), zaujal mě pohled do zákulisí NASA (programování v plenkách) a vlastně ani nevadila naprosto odzbrojující pozitivita filmu, kdy nakonec všem všechno vyjde a všichni se mají krásně a báječně. ()

• Film je umístěn do NASA v roce 1961 a zobrazuje oddělení segregovaných zařízení, jako je jednotka West Computing Unit, kde černí matematici byli nuceni používat samostatné jídelní prostory a koupelny. Ve skutečnosti se Dorothy Vaughan stala první černošskou nadřízenou v Národním poradním výboru pro letectví (NACA) v roce 1949 a oddělení segregovaných zařízení bylo zrušeno v roce 1958. (griph)
  • Napriek tomu, že dej filmu sa odohráva v americkej Virgínii, tak celé jeho filmovanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. Natáčalo sa od marca do mája 2016. (MikaelSVK)
  • Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 13 000 pracovních míst. (BMW12)

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord