Se vznikem samostatného Československa byly oficiální šlechtické tituly zrušeny. Přesto aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. S průvodcem, hrabětem Františkem Kinským, diváci nahlédnou za brány památečných sídel. František Kinský bude představovat jednotlivé aristokraty, bude klást otázky, rozplétat příbuzenské vazby, naslouchat neskutečným životním příběhům, vyprávění o historii dávné i nedávné, ale také o současnosti, která je téměř neznámá. Důraz bude kladen zejména na nejmladší generaci. Mnozí z této generace totiž vyrostli v exilu, často ani moc netušili, jak rozmanitá je historie země jejich předků. Po sametové revoluci přijeli sem, obyčejně i s rodiči, převzali rodinné dědictví a dnes ho spravují. Ale jak se vyrovnávají s českým prostředím? Jak těžké je dostát rodinnému krédu dnes, tedy v době, kdy čest není zrovna na špici společenského zájmu? (Česká televize)

Recenzie používateľa mosem k tomuto seriálu (5)

Schwarzenbergové (2017) (S01E03)

Jakkoliv chovám k rodu sympatie a výsledek volby prezidenta v roce 2013 nedopadl dle mých představ, v tomto případě díl hodnotím jako slabší. A upřímně přiznávám, že nebýt těch sympatií, asi bych měl i s těmi 3 hvězdami problém. Karel VII. je vtipný a má nepochybně charisma, jeho dcera upřímná i řecký příbuzný absolutně bezprostřední. Bohužel oproti jiným dílům zde nemají prostor další členové rodu - vnoučata, toskánští příbuzní, Karlův syn..... Nevím, jestli nechtěli nebo jej nedostali, takže zde nechci soudit, ale prostře mně zde scházeli. Tenhle díl byl takovým pohledem na fotbalový zápas, při kterém kamera snímá pouze jednu polovinu hřiště. ()

Nostitzové (2017) (S01E06)

Chápu smutek paní hraběnky nad devastací bývalého majetku a oceňuji její zásluhy v oblasti charity. Zajímavé bylo i setkání s rakouským synovcem. Nicméně jeden z dílů, který je spíše historickým pohledem než seznámení se současnými nositeli tradice. Nevím, zda je důvodem snaha o zachování soukromí nebo je důvod jiný. Ale tenhle díl nepřinesl mnoho nových informací. ()

Bořek-Dohalští z Dohalic (2023) (S03E02)

Slušně, mravně a svému stavu přiměřeně. Heslo, kterým by se mohl/měl řídit každý z nás. Velmi zajímaví členové rodu, ke svému heslu by ještě mohli připojit dovětek "skromně". Každý z nich je jiný, ale v tomhle jsou si všichni podobní. A při srovnání s jinými příslušníky šlechty vycházejí mnohem sympatičtěji. Je příjemné alespon takto poznávat tyto lidi. ()

Thurn-Taxisové (2023) (S03E06)

Kdybych měl rod hodnotit jen podle tohoto dílu, jen stěží nacházím někoho, kdo ve mně vzbuzuje dojem aristokrata. Nejvíc Jiři Troskov, i když jsem si vědom toho, že jsem k ostatním možná poněkud nespravedlivé. Nicméně, s ostatními bych asi nedokázal strávit delší čas. Ale  uznávám, že oni sami by se mnou měli stejný problém :-) ()

Zejdlicové ze Šenfeldu (2023) (S03E08)

Oč lépe působí starší generace, tím rozpačitější dojem vyvolávají zástupci generace mladé. Jistě, je to jen pocit, vyvolaný tímto pořadem. Sehrává v něm roli jistě i nervozita, věk, nezkušenost. Nicméně právě dva mladí pánové působí dojmem sebejistých mladých mužů, snad až dojmem zlaté mládeže. Nejraději by se věnovali podnikání, ale nejraději jsou že to dělá tatínek a tak nemají starosti, jak typické. A završují vše tím, že na rozdíl od dědečka i tatínka (kteří působí normálně) jsou to právě oni, kdo má pocit že mají modrou krev. A působí dojmem, že jim to stačí. Nicméně, opět spousta zajímavých informací. ()