Modrá krev - Série 3 (2023) (séria)

Thurn-Taxisové (S03E06)

(epizóda)
Česko, 2023, 52 min

František Kinský (sprievodca)

Vždy rovnou cestou za pravdou a právem. Tak zní rodové heslo Thurn-Taxisů, kteří se mimo jiné proslavili tím, že do českých zemí přivezli fotbal... Jméno rodu Thurn-Taxisů zná v Česku skoro každý z koňských dostihů. Tedy nejtěžší překážku Taxis – Taxisův příkop. První prapředek rodů Thurn-Taxis a Thurn-Valsassina je snad Ariprand della Torre, francouzský rytíř, který žil už na konci století pátého. Torre znamená věž, a ta se dodnes objevuje v jejich erbu. Z roku 1117 existuje první písemná zmínka. Tehdy rod patřil mezi langobardskou šlechtu v dnešní severní Itálii. V 17. století se rody shodly na společném původu. Do českých zemí přicházejí Thurn-Valsassinové v 16. století. V roce 1532 jim byl udělen říšský stav svobodných pánů, v roce 1541 říšský hraběcí stav. Zakladatelem české větve rodu byl princ Maxmilián Josef, který měl šest synů a všichni se narodili v Praze. Hlavní knížecí větev žije dnes v Německu v Regensburgu, v Řezně. Hlavou rodu je Albert II. 12. kníže Thurn-Taxis. Potomky české větve najdeme i u nás... Že fotbal vznikl v Anglii, to ví asi každý. Málokdo však tuší, že do Čech tuto hru přivezl Erich Lamoral princ Thurn-Taxis z anglického Cambridge, kde studoval. Tam se mu zalíbila míčová hra, kterou hráli spolužáci, tedy fotbal. Sám se stal aktivním hráčem. Do Čech si s sebou vzal anglické vychovatele, a také vybavení na fotbal. Z počátku si jen tak kopali v zámeckém parku, přidávali se místní lidé. V roce 1893 tu založili první fotbalový klub v Čechách dnešní FK Loučeň. Na začátku bylo ale těžké najít soupeře. Nikdo tu hru neuměl! První utkání se odehrálo 18. dubna 1893 v Praze na Císařské louce a soupeřem byl sportovní klub pražských Němců Regatta. Utkání sice skončilo porážkou thurntaxisského mužstva 0:5, ale vídeňský deník Wiener Sportzeitung napsal, že mužstvo Loučeně je druhé nejlepší v císařství. (Česká televize)

mosem

Kdybych měl rod hodnotit jen podle tohoto dílu, jen stěží nacházím někoho, kdo ve mně vzbuzuje dojem aristokrata. Nejvíc Jiři Troskov, i když jsem si vědom toho, že jsem k ostatním možná poněkud nespravedlivé. Nicméně, s ostatními bych asi nedokázal strávit delší čas. Ale  uznávám, že oni sami by se mnou měli stejný problém :-) ()

subic

Thurn und Taxis Post fungovala před i po NApoleonovi v Německu, Rakousku a Španělsku. U nás Taxisův příkop nebo jen Taxix, kdo by ho neznal? V podstatě se divím, že té překážce bolševici ten název nechali. Který rod má takového předka, jakým byl např. Rudolf princ Taxis-Thurn Troskov, zakladatel Sokola a Hlaholu. A nakonec zajímavost, kdo by neznal cukr TTD s tím malovaným šálkem a bábovkou na pytliku, kde to TTD neznamená nic jiného než Thurn-Taxis Dobrovice. ()

jungewolf

Tenhle díl : 5 * a 82 % . Objevné je, že Thurn-Taxisové pocházejí z langobardské šlechty. Stejně jako to, že jedna jejich větev jsou baroni Troskovové, mající svůj přídomek podle zříceniny hradu Trosky. ***Natáčelo se mj. na zámcích Mcely, Loučeň, Košumberk, Dolní Beřkovice, Niměřice, Chroustovice, Dobrovice, Rychmburk, Litomyšl, Lysá n/Labem. Také na zámku v bavorském Regensbugu(Řezně) nebo třeba na zřícenině hradu Trosky či na dostihovém závodišti v Pardubicích. ()