Při jízdě na kole narazí Jakub (Filip Renč) na bývalého cyklistického reprezentanta Petráně (Ladislav Mrkvička). Ten se Jakubovi nabídne, že ho bude trénovat pod podmínkou anonymity. Jakub bere trénink velmi vážně a začíná zanedbávat kamarády i školu. A trenér navíc evidentně něco tají... (Bart)

PKD

Příjemné překvápko. Klidně bych to natáhl na 90min. a dal do kin. 3.5 A Renč jen dokazuje, že měl raději hráti, než se pak vrhnout na režii.;-) Velmi oceňuji vhled do rodinných vztahů mezi rodiči a dětmi, páč to pro dnešní tzv.rodiče, musí být hotová science fiction. Haha. ()

slunicko2

Ve svých patnácti letech bych dal o hvězdičku víc. Na nevýrazném filmu mě zaujal 14letý Filip Renč, který už dával tušit, jaký krasavec z něho vyroste a 46letý Luděk Munzar, kterému role chápajícího otce moc slušela. ()

Aniki

No, nestíhám zírat na některé komenty, prý vhled do normální rodiny osmdesátých let. Tak, v době vzniku filmu ještě lidé netušili, co bude nebo nebude v osmdesátkách, bohužel. Navíc šlo o rodinu lékaře a překladatelky, tedy v časech socialistických absolutní minorita. Nicméně námět byl originální, jen škoda té formy. Celé to dopadlo defacto jako jedna velká katastrofa. Hodně blbé. ()

javlapippi

"Silný jedinec dělá co chce! A bez omluvenky!" O nezletilého nádejného cyklistu sa začne nečakane zaujímať podozrivý fúzatý pánko s ponukou utajeného intenzívneho individuálneho tréningu. Svorné potenie sa v predklone na favoritoch ich zblíži, no očakávané pederastné radovánky nenastanú a mladší dorastenec je lákaný na cestu tradičného zločinu s cieľom hmotného obohatenia sa. Náš hrdina začne zanedbávať rovesníkov aj školu, rodičia začínajú čosi šípiť a z kamarátskeho trénera sa vykľuje niekto iný, než o sebe pôvodne tvrdil. Nakoniec pravda a spravodlivosť zvíťazia, aj za pomoci zaslúžilého športovca a hlavne chápavých príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti, ako sa to v normalizačnej inscenácii pre mládež patrí. Môže byť. ()

curil

Hodinový televizní snímek o prvním zklamání čtrnáctiletého kluka, který je plný elánu do života a závodění na kole. Rovněž črta do rodinného soužití normální rodiny osmdesátých let, rodiče svého syna více podporují, než by mu něco zakazovali. Poměrně jednoduchý děj bez postranních zápletek se odehraje prakticky během 14 dnů. Pro mě je postava trenéra Pazdery - Petráně poměrně sympatická, i když je to veš "socialistického soužití". Zajímavá je jeho mluva: krátké, úsečné a úderné věty obsahují ponejvíce tři čtyři slova. Z jeho úst zazní také výzva k Jakubovi: "Život je tvrdolín!". Příběh přinese také něco naivity jako jsou kamarádské vztahy mezi vrstevníky, chození za školu atd. Zarazilo mě i to, že tak velcí kluci čtou knihy jako "Trosečníci na Vlaštovce". To jsem měl přelouskáno v osmi letech stejně jako všechno, co u nás vyšlo od Arthura Ransomeho (převážně v edici KOD - Knihy odvahy a dobrodružství). No, ale tenkrát děti alespoň ještě četli... ()

• „Tvrdolín“ bylo slangové pojmenování pro preparát v živočišné výrobě, konkrétně pro býky před pářením. (sator)