V druhé půli 50. let vzniklo několik filmů, které se pokoušely přiblížit všední dny tehdejšího života, prostředí sirých ulic, kamenitých dlažeb, řidičů a závozníků v zaprášených šatech. Vzruch do poklidné existence malého města vnese až nález nevybuchlé letecké bomby na staveništi: náhlé ohrožení přiměje aspoň některé lidi k přehodnocení dosavadních postojů. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

I já jsem čekal od měnících se charakterů tváří v tvář na staveništi nalezené pumě z druhé světové války více. I zde máme hrdiny a zloducha, ale tvůrci nás kupodivu neobtěžují s připomínáním vůdčí role KSČ či bratrstvím se SSSR. Budovatelské nadšení se zde ale přesto objeví u některých jedinců při odvozu pumy, kdy riskují své životy.... Tenkrát to v kinech musel být nervák, dnes jen pohodička na nedělní odpoledne v TV. ()

Snorlax

Tohle je zřejmě jeden z nejpovedenějších Balíkových filmů. Není natolik akční jako Polákova Smrt v sedle, ale žánr dobrodružný by bez uzardění snesl. Zdeněk Štěpánek se podruhé potkal před kamerou se svou dcerou. A ta, ač mladičká, pranic nezaostává za skvělým výkonem svého otce. Balíkovi se povedla vytvořit i výborná atmosféra, kterou bych se kvalitativně nebála srovnat s výše zmiňovaným československým mistrem žánrů dobrodružný / akční Polákem. Potyčka Štěpánka s Růžkem srší emocemi i nezvládnutým testosteronem, což je v případě Růžka malý filmový zázrak. Mimo svoji běžnou škatulku jsou zde krom Růžka i jiní herci, Chramostová jako tchýní dušená štěkna, Růžek povaleč a hospodský rváč, Štěpánková jako běhna a její táta jako jednoznačný sympaťák, obdobně jako Lackovič, jenž přes počáteční zaváhání bez potíží uhájil pozici jednoho ze tří největších frajerů snímku. Možná i díky tomu se Balíkovi podařilo dostat z herců maximum. Na závěr bych ráda podotkla, že Zounarovi hodně slušela uniforma. ()

D.Moore

Bomba není špatný film. Potřebnou dramatickou šťávu má, bohužel však jen v několika momentech. Kromě scén, v nichž "hraje" vyhrabaná letecká puma, jde hlavně o momenty, kdy se zlodějská parta vedená parádním Martinem Růžkem pouští do křížku s drsným stavbyvedoucím Zdeňkem Štěpánkem. Dobrou práci odvedl i skladatel Jiří Sternwald a příjemnou ozdobou byla hezká Jana Štěpánková. Škoda, že filmu chybí gradace, scénář nedokázal využít množství postav, které měl k dispozici, a než se začne dít něco pořádného, uteče čtyřicet minut. ()

Flego

Je to na škodu, že z toho napokon nevznikla ani dráma o medziľudských vzťahoch, ku ktorej bolo pekne rozbehnuté, bohužiaľ ani napínavá dráma o nevybuchnutej bombe z druhej vojny. Debutant Jaroslav balík síce ukázal talent, ale zakopol práve o zmienenú dvojtvárnosť. Vedľajšiu úlohu si zahrala aj princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková ( natočila len 3 filmy ). ()

vypravěč

Přes soustavné výslovné moralizování docela podařený napínavý film o zneškodňování nevybuchlé letecké pumy zdařile rozvíjí košatou civilní expozici v nadešlé mezní situaci. Problémy všedního dne se tváří v tvář možné zkáze odhalují jako zanedbatelné, po léta nekultivované, ba drolené vztahy se zázračně upevňují a právě tak, jako ti, kteří se již dříve osvědčili, i nyní potvrzují svou věrnost, přesvědčují ti nedůvěryhodní o své nespolehlivosti. ()

• Film získal v roce 1958 v Locarnu (Švýcarsko) Velké čestné uznání. (M.B)
  • Film se natáčel v Rokycanech v průběhu stavby Nemocnice s poliklinikou. Na jednom snímku z galerie je vidět průčelí této nemocnice. Bombu naloženou na nákladním automobilu odvážejí po silnici směrem na Šťáhlavy. Točilo se také v Písku. (McKing)

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (viac)