Stranger Things

Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (10)

Stranger Things (2016)

„Joyce, tohle je Hawkins, jasný? Víš, co nejhoršího se tady stalo za čtyři roky, co tu dělám? Víš, co bylo nejhorší? Když sova napadla Eleanor Gillespieovou, protože si myslela, že má na hlavě hnízdo.” Jenže Will se skutečně ztratil, toulající se vyholená holčička je skutečně zvláštní a v laboratoři tajné organizace sídlící za městem se skutečně dějí podivné experimenty. Solidní dávka odkazů na slavná díla 80. let a pocta sci-fi kouskům i mysteriózním hororům dané doby jsou tady. Hned z úvodu bylo patrné, že jde o seriál, který divák musí sjet za pár dní/večerů. S minimalistickým obsazením a na malém prostoru si s námi pohrávalo komorním postapokalyptickým survivalem Hidden bratrské duo Matt a Ross Dufferovi už v roce 2015. Mělo za sebou podíl na několika krátkometrážních horůrcích. Tímhle ovšem vyvolalo solidní humbuk. I když si pořád myslím, že dějově bychom se v případě první série vešli do pěti dílů. Určitě se objevují lehce klopýtavá klišé, opadnutí napětí někde v polovině série a hlavně několik momentů, u kterých mi prostě chybí logické souvislosti. Šerif David Harbour se v roli každopádně našel, skvostní jsou i šišlající kudrnáč, „šéf“ bandy Mike nebo „jedenáctka“ hrající očima (zasloužené skloňování jména Millie Bobby Brown). ()

Season 1 (2016) (S01)

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

„Joyce, tohle je Hawkins, jasný? Víš, co nejhoršího se tady stalo za čtyři roky, co tu dělám? Víš, co bylo nejhorší? Když sova napadla Eleanor Gillespieovou, protože si myslela, že má na hlavě hnízdo.” Jenže Will se skutečně ztratil, toulající se vyholená holčička je skutečně zvláštní a v laboratoři tajné organizace sídlící za městem se skutečně dějí podivné experimenty. Vypadá to na solidní dávku citlivých odkazů na slavná díla 80. let. Milá pocta sci-fi kouskům i mysteriózním hororům dané doby. ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

Vypadá to na seriál (ano, vím, že jsem pozadu), který divák musí sjet za pár dní/večerů. Kdo nebude kamarádce přát postelové dobrodružství, špatně skončí. Tři kamarádi se dál snaží najít čtvrtého do party a přitom skrývají holčičku, na které je divné snad úplně vše. Do toho údajná sebevražda a brzy další záhadné zmizení. Na tenhle zapadákov je toho už krapet hodně. Holt před Rusáky je třeba mít se neustále na pozoru. Bratrské duo Matt a Ross Dufferovi na nás postupně nakládá dravou mysteriózní atmosféru, dokáže parádně míchat žánry, nespočet podobností a odkazů všechny fandy dokonale uspokojí. Zatím jsem nicméně opatrnější. ()

Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (S01E03)

Netflix potvrzuje kvalitu svých seriálů, zasazení děje do osmdesátek atmosféře maximálně prospívá. Prostě před Rusáky je třeba mít se neustále na pozoru. Zjišťujeme, co se dělo v tajné organizaci sídlící za městem, a dost se motáme okolo zoufalé matky, která pomalu „přichází” o rozum. Bratrské duo Matt a Ross Dufferovi na nás postupně nakládá dravou mysteriózní atmosféru, dokáže parádně míchat žánry, nespočet podobností a odkazů všechny fandy dokonale uspokojí. Stejně jako herecké výkony, „jedenáctky” a dalších dětských hrdinů obzvlášť. ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

Tak komu patří tělo nalezené v lomu? Jedenáctka je se svými schopnostmi i mile cynická. Nostalgické slzy dál zákonitě tečou. S minimalistickým obsazením a na malém prostoru si s námi pohrávalo komorním postapokalyptickým survivalem Hidden bratrské duo Matt a Ross Dufferovi už v roce 2015. Mělo za sebou podíl na několika krátkometrážních horůrcích. Následně vyvolalo solidní humbuk, jen si tedy myslím, že dějově bychom se vešli do pěti dílů. Na druhou stranu ona retro atmosféra prostě baví. Člověk se hned cítí zpět jako náctiletý. Tohle je totiž hlavně podařená seriálová pocta všem těm kouzelným sci-fi filmům a mysteriózním hororům z 80. let. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

Šišlající kudrnáč, „šéf“ bandy Mike nebo „jedenáctka“ hrající očima jsou skvostní. Na všudypřítomný povyk se dá dívat i lehce přísněji, protože skutečně (a pátou epizodou se to ukazuje ještě víc) mnohé „trvá“ déle, než by mohlo. A mírné opadnutí napětí je taky patrné. Příjemný mix Kinga a Spielberga nicméně jede dál a ona retro atmosféra prostě baví. Pátrání pokračuje na několika úrovních (parta kamarádů, lekaček se dočká i Nancy s Jonathanem i šerif Jim Hopper, který lecčemu začíná přicházet na kloub), přičemž každá má trochu jiný cíl. A to teprve bude, až Will zjistí, jaká „kočka“ mu tehdy brečela na pohřbu! ()

Kapitola šestá: Příšera (2016) (S01E06)

Atmosféra houstne, dějově ale krapet přešlapujeme na místě a stejně tak mrzí absence překvapivého momentu. Uvidíme, jak to puzzle tvůrci doskládají. Stále si totiž myslím, že příběhově bychom se vešli do pěti dílů. Přesto nutno připomenout, že málokdy je chemie mezi jednotlivými herci (dětskými obzvlášť) tak hmatatelná. Charismatický David Harbour se v téhle roli našel. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

S minimalistickým obsazením a na malém prostoru si s námi pohrávalo komorním postapokalyptickým survivalem Hidden bratrské duo Matt a Ross Dufferovi už v roce 2015. Mělo za sebou podíl na několika krátkometrážních horůrcích. Tímhle ovšem vyvolalo maximální humbuk a sedmou epizodu považuju asi za nejzdařilejší. Herecký výkon Millie Bobby Brown je na oba zdvižené palce nahoru. Divák vnímá odkazy na Spielbergovy klasiky, na kultovní kousky jako je Věc, Vetřelec, Návrat do budoucnosti nebo Noční můra v Elm Street. A jsou to sakra milé vzpomínky. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

Brutální nostalgie vstoupila do finále první série. Nezpochybnitelná žánrová oslava tvorby 80. let si získala miliony fanoušků, rozhodně ale nebudu tvrdit, že mnohé musela zklamat. Určitě se objevují lehce klopýtavá klišé, opadnutí napětí někde v polovině série a hlavně několik momentů, u kterých mi prostě chybí logické souvislosti. O tom žádná. Herecky nadprůměrné, nejen dětští představitelé, ale i šerif David Harbour se v téhle roli našel. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry