Stranger Things - Season 4 (2022) (séria)

Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (S04E07)

(epizóda)
  • USA Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab

Hopper se chystá na boj s monstrem. Dustin pitvá Vecnovy motivy a rozklíčuje zprávu z druhé strany. Jedenáctku posílí dávno zapadlá vzpomínka. (Netflix)

Jacinda

Jamie Campbell Bower se stává novým idolem... jeho herecké skills spojené s podmanivým hlasem (připomíná mi jednoho českého dabéra, který daboval Toma Raddla zamlada) a pěkným kukučem z nějak dělají super sexy záporáka. Ale stále chci a požaduji "kids-cut". Ty minuty zrůdného týrání oželím bez mrknutí oka. ()

Marceloo

Zrod najprecíznejšie vytvoreného záporáka v hororovej histórii v priamom prenose. A to úplne bez srandy. Keď sa niekto vyzná v drogách a vie mi poradiť, čo ma dostane na päť týždňov do nejakého tranzu, tak napíšte DM. Lebo fakt neviem, ako vydržím to čakanie na posledné dve epizódy. ()

Eliott

Jasně, celá epizoda už je dlouhá, jako běžný celovečerák. Přesto však nelze nedocenit množství obsahu co se v jednom díle nahromadí a je v momentě připraveno k explozi. Chválím především odhalení zrodu mimořádně zajímavého anti hrdiny, čímž mi tento díl kompletně změnil pohled na do této chvíle spíše prostě smýšlejícího Veknu. Všechny části příběhu bohužel končí v tom nejnapínavějším bodě, kdy je divák pln očekávání a i ten nejmenší kamínek musí protrhnout hráz (geniální marketing). No, nezbývá než vydržet necelý měsíc, což po této epizodě nebude zrovna snadný úkol! ()

-bad-mad-wolf-

Nářezové rozbalování slupek mytologie až na dřeň, díky němuž čtvrtá série nabírá kurz k titulu seriálové události roku. Zrod, motivace i zasazení záporáka jsou tady tak zručně namíchaným koktejlem věcí osvědčených i míň okoukaných, že by se z toho dala vylouhovat učebnice scenáristiky + opět se ukazuje, jak šťastnou ruku měli tvůrci s castingem. Herci zavedení i noví (Jamie Campbell Bower!), perfektní jsou všichni. Snad poprvé u nějaké seriálové epizody lituju, že nejde dát šest hvězdiček. Tohle je bezmála úkaz. Nejen v rámci Stranger Things. ()

darkrobyk

Ač jsou před námi ještě dva díly čtvrté série, tak už nyní lze říci, že mnohé z předchozího děje do sebe konečně zapadlo. Samozřejmě mnohé postavy jsou pro mne krajně nesympatické, momentálně asi vede šišla (a já navíc myslel, že když už bude mít zuby, šišlat přestane), naopak jisté mé sympatie má permanentně užvaněná, ale upřímná Robin. V posledních částech jsem jen postrádal více retro muziky, v sedmé mě zaujali jen z dálky slyšitelní Duran Duran a rozhodně klasika - Phil Glass; Kate Bush je samozřejmostí. Potěšil odkaz na Poltergeista (lano mezi světy) a démon mi stále více připomínal Swamp Thing, což je v pořádku...tož těším se na další díly... ()

DJ_bart

Stranger Things byly vždy o postavách, o jejich radostech a strastech, dilematech, traumatech, a vnitřních démonech, díky čemuž s nimi dokázal divák vždy soucítit a ztotožnit se s nimi, zatímco ona mysteriózní omáčka okolo byla jen druhořadý katalyzátor děje – tentokrát je to však právě naopak a paradoxně to vůbec není ke škodě. Samozřejmě, jednotlivým protagonistům je jako vždy věnována náležitá péče, character development je i zde neodmyslitelným elementem, jenže nyní má stěžejní prim příběh, a divák si tak může užít jak dechberoucí výletovou exkurzi do Upside Down, tak důmyslnou šachovou hru, při níž tvůrci odhalí takřka všechny triky, fígle, a na stůl vyloží všechny karty, ne-li rovnou všechna esa z rukávu. Za tuhle podívanou o stopáži 100 minut by se nestyděl ani Štefan Král, natožpak Štefan Špilberg. ()

sheen

Ohodnotím alespoň prozatím poslední díl, který je možný vidět, tato 4tá řada po slabší třetí zvedá opět laťku, masakr, jsem nadšen :) Venca, teda Vecna xD je brutál záporák. ()

Pilda17

Jeden z nejlepších dílů celé série, možná úplně vrchol celého seriálu. Stopáž jak u celovečerního snímku, ale naprosto skvěle zvládnutá každá minuta včetně celkového rozuzlení. Tleskám. ()

HAL

Trvalo mi než mě tahle řada chytla, ty první díly jsou fakt utahané,  hodně se řeší málo zajímavé osobní věci a příběh je rozpadlý na hodně zatím nesouvisejících linií. Ale to jak je pak začnou moc hezky splétat do dobře propojeného vyprávění, to je hodně velká paráda. Sice trochu očividná hra s divákem, ale nevadilo mi to, a sci-fi/hororovou atmosféru to má ke konci zase vynikající. A super je že (polo)finální díl má doslova celovečerní délku, kterou přitom nijak nemarní a dotáhne všechno do docela uspokojivého konce i takhle v polovině, před zbytkem série co vyjde za měsíc. Bál jsem se hromady debilních cliffhangerů (dívám se na tebe, Tokyo Vice) ()

Anderton

Každá dejová línia tu dosahuje svoj vrchol. Toľko času na druhej strane sme si ešte neužili, tak si ho užívajme. V ruskom väzení konečne príde na očakávaný súboj v "aréne" a srdcervúce stretnutie. No a v laboratóriu sa odohrá masaker z názvu, ale Stranger Things prichádzajú so zásadným a veľmi prekvapivým zvratom. A je to nakrútené úžasne. A zahrané dokonalo. ()

HellFire

Takže si to shrňme. Rusáci mají tajné vězení, kde předhazují vězně Demogorgonovi, aby ho zabavili (kde ho vzali, to je záhada) a zrovna do tohohle vězení poslali Hoppera, který přežil bez jakékoliv újmy výbuch na konci třetí řady, aby si ho právě Rusáci odvedli ještě před tím, než do bunkru dorazili američtí vojáci. Jak ho odtud dostali, to ví jen scénáristé, kteří se nás snaží přesvědčit, že Hopper zemře tentokrát na sto procent, čemuž by věřilo jen naivní dítě. V další dějové lince se hlavní protagonisté dostanou bránou na dně jezera do druhého světa a Dustin se snaží vysvětlit, proč Vecna dělá to, co dělá (což už mi připadá vycucané z palce). El se už tři epizody snaží znovu najít svou supersílu, ale motá se stále dokola. Jo a prvních pár epizod se nám tvůrci snažili vnuknout představu, že Max zemře, načež se to vyřešilo a od té doby se všichni chovají, jako kdyby už jí nehrozilo žádné nebezpečí. Dáme jí sluchátka a walkman a už o tom nebudeme mluvit. Jo a abych nezapomněl... POPRVÉ od začátku tohohle seriálu se rodiče zajímají o to, co jejich dělají jejich děti. Poněkud tristní. Konec s výlevem Jedničky mě spíš rozesmál nejen pro to, že se jedná o naprosto klasického záporáka, který svůj příběh a plány jednoduše odvykládá. Mimochodem, od kdy se herecký výkon Eleven omezil pouze na pohledy? Ta holka doteď snad neřekla v celé sérii pořádnou větu. ()

ALIENka_

Ty epizody jsou dlouhý jako prase, kdo na to má mít čas? Je to skvělý, ale snad abych si na to vyhradila celej večer, když už je to v podstatě dlouhý jako celovečerní film. Tak začínáme. Steve naštěstí neumřel, výprava po světě na druhý straně je pěkná a způsob mluvení skrz světla jako z pohádky. Což se možná do hororu moc nehodí, ale na to sere pes, vypadá to nádherně. A zase se vrátilo ježdění na kole. Já snad sním. Ruský cestopis a setkání se starým známým Demogorgonem se taky povedlo. I když Hopperův plot armor už byl na mě místy až moc silnej (a to myslím i na dřívější poměry). Ale setkání s Joyce bylo hezký, takže přivírám obě oči. ಥ_ಥ Velkej plot twist s Vecnou, One a klukem z prokletýho baráku, mě ale moc nenadchnul. Mně tyhle záporácký věci obecně moc nechytají. Zkrátka mi to přišlo jenom jako jedno velký klišé s klasickým přemlouvání hrdiny, aby se přidal k záporákovi. A samozřejmě klasicky je tady ultrazáporák a ultraklaďák, což už je na mě přespříliš komiksový. Takže počátek Vecny a jeho backstory mě docela dost zklamalo, upřímně jsem čekala něco víc originálnějšího. Kdyby El ty děti fakt zabila, bylo by to podle mě mnohem zajímavější, a ne tak blbě černobíle rozdělený na dobráky a zlý. Hodnocení: taky jste ve zrození Vecny viděli zrození Voldemorta?/10 ()

Steven47

Tohle je prostě naprostý orgasmus. To se nedá popsat jinak. Parádní závěrečné odhalení, které nejenom že krásně do všeho zapadá, ale slouží jako skvělé lákadlo na dvoudílné finále - ač jsem se tomu rozdělení divil, tak když už tu řadu rozdělit, tak mě nenapadá lepší pasáž, kde to utnout. Čtvrtá řada je nicméně zatím totální nářez. Poprosím jeden skok časem do prvního července, děkuji. ()

Luicy

Rozhodně zatím nejlepší série Stranger Things. Sice se sem tam najde několik nelogičností, ale člověk nad tím nesmí moc přemýšlet. Díly jsou teda extrémně dlouhé, ale i tak děj odsýpá a dokonce i nudná dějová linka s Eleven nakonec dobře vygraduje a odhalí zajímavě propracovaný příběh hlavního záporáka. Určitě doporučuju a těším se na pokračování v červenci. ()

William_

Nebudu to roztahovat, jen řeknu že se v této epizodě podařilo vše, co se podařit mělo. Napětí, zvuk, příběh, smysl, akce...prostě vše na jedničku. Jen mi prvních 30 minut připadalo, že se některé scény až zbytečně moc natahovaly, ale suma sumárum to nebylo na škodu. Všechno to do sebe krásně zapadlo a spojilo, teď už nezbývá nic jiného než zasednou do gauče, a vychutnat si poslední 2 epizody 5. série. ()