Naši hrdinové za zvuku metalu obětavě bojují o každý metr bitevního pole, aby zachránili město Hawkins. A spolu s ním celý svět. (Netflix)

Eliott

Neříkám, že je to špatné, jelikož to rozhodně není. Sledování jsem si dokonce užil, ale tohle se již prostě nedá nazývat hororovým seriálem. Toto je normální slaďák a nebo spíš pohádka. Hned zprvu mne otrávila délka, jelikož se jedná o nejdelší jednu seriálovou epizodu s jakou jsem se doposud setkal. Neměl bych námitek, kdyby to bylo nabité skutečně zajímavým obsahem, ale ty kecy okolo občas působily dost neuvěřitelně, skoro až béčkově. Především výplň plná klišé typu Mikova vyznání El v hodině nouze, u něhož mi bylo skoro až trapně. Dále pak, a co je možná ze všeho nejhorší, fakt že tvůrci nenechají zemřít jedinou důležitější postavu je nesmírně iritující. Nehledě na to, do jakých bezvýchodných situací je neustále dostávají, se z toho nakonec pokaždé všichni dostanou zdrávi, veselí a koná se velkolepě kýčovitý pohádkový happy end. V tomto seriálu zřejmě umírají pouze Rusáci, jiní záporáci a nové kladné postavy psané za jediným účelem. Ty se totiž zpravidla stávají hrdiny a ke konci bývají se vší dojemností popraveni, to aby se neřeklo. Samozřejmě mám teď na mysli Eddieho. Bylo to trapné, ale i tak to byl jediný dojemný moment jenž v této epizodě fungoval. Což je smutné. To mne vede k nesnesitelné předvídatelnosti celého počinu. Před sledováním jsem totiž měl několik teorií, nakonec se však odehrála ta nejméně zajímavá a seriál se počtvrté otočil v tom samém začarovaném kruhu. Nestalo se tedy nic, co by mne překvapilo a jelikož nemám zájem sledovat jak se to zopakuje i po páté, se seriálem v tomto bodě končím. PS: Doufal jsem v nějakou závěrečnou bitvu o Hawkings, ale opět nic. PSS: Nejsem spokojený ani se silovým rozpětím netopýrů a ostatních příšer. V jedné scéně jsou smrtelně nebezpeční a v následující si ani celé hejno neporadí s na místě stojícím a ze všech stran obklopeným člověkem. ()

akisha

Nejutahanější a nejpřeceňovanější "finále," který jsem za dlouhou dobu viděla. V první sérii to začalo jako příjemný retro sci-fi s prvky hororu a neotravnou partou nerdovských dětí, tady to končí jako neuvěřitelně nafouknutá a nabubřelá telenovela plná nepřirozených plků, citových výlevů a přehrávajících, jakože vtipných postav. SPOILER: Navíc ta neskutečná srabařina tvůrců neustřelit čéšky aspoň jedné hlavní postavě, a tak se ty zbabělci zmůžou leda na to, že představí postavu novou - děsně cool outsider, samozřejmě - a obětují ho na konci, aby to mělo aspoň nějaký bodycount a nepůsobilo to tak trapně, jakože skupinka dětí je už počtvrtý schopná vyváznout strašlivému zlu ve stylu Cthulhu a neodnese si ani škrábanec. To naposledy zvládal snad jen Harry Potter, ne? A i tam nakonec zakápla pěkná řádka postav. KONEC SPOILERU. Dvě hodiny stopáže možná vypadají epicky, ale akce je tam tak dvacet minut a všechno je příšerně natahovaný. A když už se konečně něco rozjede, musí tam hned šoupnout např. toho dlouhovlasýho, tragicky nevtipnýho kripla a jeho teorii o ananasový pizze. Holt už asi nejsem cílovka. No, žádná škoda. ()

-bad-mad-wolf-

Bitchin. Chápu ty, co jsou po masivní masáži první signální drobátko rozladění, jenže já jsem nadržená cílovka a přesně mířené direkty jsem s chutí sežral. Jasně, je to dlouhé, dějově strašlivě přecpané, trikově rozbombardované, emocionálně agresivní, dramaticky vyšroubované pětkrát přes závit a na některých místech jdou Duffeři divákovi na ruku tak moc, že je skoro fyzicky cítíte -> pravý opak jistého seriálu s releasem ve stejné době, jehož příběhové vakuum museli tvůrci navzdory podstatně kratší stopáži bezradně vypreparovat vajglama z nejbližší autobusové zastávky. Už to je samo o sobě malá výhra - epizoda trvá přes dvě hodiny a přesto se v ní bez přestání děje něco okázalého / bláznivého / vyhroceného / strašlivého / nepředvídatelného (což potvrzuje fakt, že se nevyplnila valná většina fanouškovských teorií) + s různými motivy pracuje v rámci seriálu mnohem lépe, než se na první pohled zdá. Dokonce i ta masivní exploze hororového rituálna je nepopsatelně boží! Ještě spokojenější bych ovšem byl, kdyby se prokrátily některé melodramatické projevy, pozměnila se JEDNA "povinná" položka z kategorie "úhyn příběhových postav" (nejde ani tak o dotyčnou postavu, jako spíše o provedení) a ukázal se dovětek s nejmenovanými kamarády z nejmenované země. Fantastickou práci každopádně odvedli střihač, choreografové, kameraman a lidi od zvuku i ohudebnění - audiovizuální masáž je to spolehlivá a válcující; téměř v každé chvíli má energii, nápad nebo vtip. Duffeři to milujou a já taky. Fandové si vytípou mraky obrázků pro tapety na všechna zařízení a odpustí ne vždy dokonalou úroveň CGI - přeci jen je tady těch triků tolik, že ani rekordní rozpočet nesvede zázraky. A dík za závěr! Je báječně nihilistický a divák moc netuší, co ho čeká v páté sérii, přestože je téma jasně dané. ()

darkrobyk

Souboj se zlem vrcholí na všech frontách. Tedy vystřihnul bych všechno láskyplné žvanění a blábolení o životě a díl by byl nejen kratší, ale i mnohonásobně svižnější. Došlo na mrtvé, souboje dohnané na samotnou hranu, ždímání kapesníků a plané naděje. Pátou hvězdu dám za lovecraftovský konec, ne že by z celé série nečouhal Lovecraft na každém rohu, a za závěrečný song - Siouxsie and The Banshees: Spellbound, ne že by Police nebo Metallica nebyly fajn kapely... mírné zklamání - asi spoiler - doufal jsem, že šišla zařve, no, tak snad příště. ()

DJ_bart

TOTÁLNÍ MYSLŠUK! Dufferovci se doslova posrali v kině a mně se nejspíš odjebal dekel. Tohle už prostě není obyčejnej seriál nebo nadstandard quality TV – tohle je prvotřídní televizní blockbuster se vším všudy/dvou a půl hodinová intenzivní žánrová nirvána, která nemá sebemenší obdoby. Nemilosrdná nervydrásající vydíračka, ždímák slz a hotovej gejzír emocí. PTSD zadara.... Eddie je hrdina. Nancy s upilovanou brokovnicí FTW! ()

Ruut

Tak po tomhle je jasné, že finále páté sezony bud emít aspoň 4 a půl hodiny a TA jedna postava se dočká minimálně pěti koláží a aspoň třikrát zemře. ... Příliš mnoho epičnosti, digitálních triků a rozhovorů o životě ala Návrat krále oproti vtipnému finále třetí řady. Ale jsou to Stranger Things a pomalu se blíží ke konci, tak budiž odpuštěno. ()

Anderton

Finále prebieha zhruba tak, ako sa dalo predpokladať. I keď to platí len sčasti, samotný záver je dosť prekvapivý a ukazuje, že Duffers už netvoria látku iba pre teenagerov, ale že ich dielo je skutočne temné aj z hľadiska vývoja deja a úmrtí niektorých postáv. Prvá hodinka je oťukávacia, dalo by sa čo to povystrihovať, ale potom sa finále rozbehne naplno a dokáže vyvolať aj patričné emócie. Opäť prestrihávame pravidelne medzi viacerými dejovými líniami, kde sa ale bojuje, vždy odlišným spôsobom, o to isté, o celkové víťazstvo a táto stratégia tvorcom funguje. ()

HellFire

Finále je obrovským zklamáním po všech stránkách. Strašně natahované a bez špetky napětí. Žádná důležitá postava samozřejmě nezemře, na to nemají tvůrci koule. Záporák je naprosto tuctový, další z těch, co z nějakého důvodu nesnáší celý svět a chtějí ho zničit, aby vytvořili nový a lepší svět, alias Darkside. Spolu s proslovem Vecny jsem musel vytrpět další cringe monolog z úst Mikea, který musel dodat odvahu El. No prostě hodně nepovedené finále a v podstatě celá série. Na finálové epizodě se mi tak líbilo jen zničení Hawkins a Hopperův souboj s mečem. ()

jerry12

Čtvrtá série Stranger Things je jedním slovem spektakulární a definitivně zařadila tenhle seriál mezi absolutní legendy, které jednou bezesporu budou hybatelem žánru. Ale... Jediná "vada na kráse" čtvrté řady a zejména toho epického závěrečného dvoudílného čtyřhodinového finále je, že tvůrcům chybí lidově řečeno koule na to nezavděčit se všem ve prospěch narativní přirozenosti a zkrátka a jednoduše sem tam zlikvidovat nějakou postavu. Já vím, Billy, Eddie a tak dále... ale to jsou pořád jen vedlejší účelné postavy, které se objevily na začátku té samé řady a jejich přínos smrtí skončit musel. Odvahu zbavit se některé z hlavních postav (např. Max by se nabízela, třebaže patří k mým nejoblíbenějším) však liberální Netflix prostě nemá. To by tolik nevadilo, kdyby to už po těch čtyřech sériích nezačalo působit tak naivně, že banda dětí dokáže úspěšně a bez (větších) obětí vzdorovat největšímu záporákovi, který kdy žil. Chápal jsem to zhruba do první poloviny třetí řady, kde se ještě dalo mluvit o tom, že je to seriál primárně pro mladé publikum. Cílovka čtvrté série však už je podstatně starší (i díky dlouhému čekání) a vyspělejší, takže by myslím takový krok dokázala akceptovat, nebo dokonce ocenit. Kdyby postavy klíčové pro děj byly dvě tři, asi bych chápal, že se tvůrci nechtějí obírat o potenciál charakterů do dalšího dění, ale tady je těch postav jako máku, takže bychom o jednu dvě klidně přijít mohli (i když třeba neradi). A nebo si to tvůrci šetří na pátou sérii, která by měla být definitivně poslední, takže tam prostoru pro masakr bude dost? Uvidíme. Každopádně i navzdory veskrze negativní úvaze netlumí tenhle "nedostatek" ani v nejmenším moje nadšení z aktuální série a z toho, že Stranger Things už poněkolikáté reprezentují všechno, co mám na filmu a televizi rád - obrovskou kreativitu, emocionální sílu, schopnost empatie, neuvěřitelně autentického vtažení do děje a hlavně bažení po další dávce. Zkrátka droga. A ještě bych se na závěr vrátil k "největšímu záporákovi, který kdy žil" - myšleno smrtelně vážně. Ano, napříč historií. A ano, včetně Dartha Vadera, Jokera i Voldemorta. Ta sofistikovanost a ideová reálnost bere dech. To si musíte dát, i kdybyste nechtěli a i kdyby vás něco jako Stranger Things vůbec nezajímalo. Vecnův vysvětlující monolog je jediná přednáška, kterou v životě musíte slyšet. ()

ALIENka_

Takže čtvrtá série skončila a já jsem dost rozpolcená. Na jednu stranu se mi poslední epizoda fakt líbila, ale měla tolik věcí, co mě sraly, a kde jsem se chytala za hlavu. Jsem dobře překvapená a zklamaná zároveň. Tak snad abych se to pokusila nějak v pár řádcích sepsat. Začnu s tím špatným, ať skončíme na dobrý notě. Kolikrát ještě někoho zachrání přesně v tu nejpříhodnější chvíli, aby nemusel umřít? Nic víc mě na Stranger Things nesere víc, než že se tvůrci bojí zabít důležitý postavy. Proto vždycky přidají nějakou novou, jenom aby ji pak mohli zabít, což strašně ubírá temný atmosféře, kdy se máte bát, že vaše oblíbená postava umře. Protože takhle je jasný, že zase všichni přežijou a dostanou dobrej konec. Max přežila, Hoppera na poslední chvíli zachránila Joyce, Justin s Nancy a Robin jsou škrcený snad hodinu a nezanechá to na nich absolutně žádnou stopu, Mikeův monolog k El je klasickej povzbuzovací proslov, kterej má hrdinu přimět k akci. A hrdina nakonec zachrání svět. Viděli jsme to už stokrát a hádám, že to ještě tisíckrát uvidíme. ¯\_(ツ)_/¯ Nebylo to tak špatný, ale je to zkrátka hrozný klišé. Eddie se rozhodl spáchat sebevraždu, což bylo dost zvláštní, absolutně nechápu proč, když to nemělo žádnej dopad. A jestli jste doufali, že Vecna bude mít nějakou hloubku, tak ne. Ten chlap je prostě zlej. Predátor. No, co víc dodat... Hopperův souboj na meče s Demogorgonem byl v pohodě, asi. Hopper stejně všechno přežije a gulag mu očividně žádný jizvy na duši nezanechal. Na dějovou linku s vojákama tvůrci hádám úplně zapomněli. Nevím, proč ji tam v první řadě vůbec dávali, ale budiž. Postav je tu až moc, a nikdo nemá dostatek prostoru a nakonec je to pořád to samý dokola od první série akorát s jiným záporákem.. Eleven teď dokáže oživovat lidi? (Je mi jasný, že Max resuscitovala na dálku, ale už mi to zkrátka přijde až moc..) A závěrečnej souboj sám osobě byl obrovský zklamání. Na druhou stranu - svět na druhý straně je krásnej, atmosféra vynikající a u rozhovoru Dustina a pana Munsona jsem uronila slzu. Konečný setkání bylo taky hezký, když pominu to, že jim díky plot armoru žádný nebezpečí nehrozilo.. Shrnutí na závěr - pořád si stojím za tím, že po první sérii měli přestat. Já už tam to starý kouzlo prostě necítím. Ale aspoň to nebylo tak děsný jako třetí série. Hodnocení: asi jste už uhodli, že tenhle souboj dobra a zla mě opravdu nechytá/10 ()

corpsy

Finále sa vydarilo, ale aj nie. Má to náležitý spád, napätie, akciu, na záver dojáky jak kráva. Ale akosi žiadne zadosťučinenie. Ako neraz vo viacerých epizódach, množstvo vaty a kecov. Takmer dva aj pol hoďky asi trebalo niečim vyplniť. ()

Praxis

Poslední část mě poněkud rozladila. Je tam totiž tolik nelogičností, že už jsem to prostě nemohl přehlížet. Každopádně se konala opět neuvěřitelná kakofonie různých emocí, kdy jsem v jednu chvíli byl napnutej jak hovado. Závěrečný pohled na takřka apokalyptickou vizi dává jisté indicie, jakým směrem se bude sunout pátá a závěrečná série. Po vyhajpovanym traileru ale přeci jen zůstává jistá pachuť. Slabých pět hvězdiček a ještě se budu rozhodovat, jestli to nesundám dolu. Jo a CGI bylo překvapivě docela slabé. ()

Trevor

Ani totálny masaker, ani odrazený dekel sa nekonal, nemám 14 rokov, ale treba uznať že táto epizóda sa vydarila s jedným obrovským nedostatkom, ktorý sa vyskutuje od epizódy The Long night v 8 sérii Game of Thrones. Tma. Neuveriteľná. Tá má zmysel na doladenie atmosféry v prípade ak divák ešte niečo vidí. 6 prednastavených a ani 3 vlastné režimy obrazovky nestačili k tomu aby bolo v úvode niečo vidieť, pokiaľ sa Vaša obývačka nenachádza v atómovom kryte pod zemou, prípadne nemáte tak dobré rolety či žalúzie. Počas dňa a za bežných podmienok, teda že aj slnko má miesto vo Vašom živote nepozerateľné. Samozrejme vec názoru, ale počkať do noci a pozrieť to potom by bolo lepším rozhodnutím. Čo sa týka deja a efektov až na samotný záver nie je čo vytknúť, bez spoilerov takže iba takto okrajovo. Čo sa týka korektnej vsuvky o šikane, 12 ročné 50 kilové dievčatko premôže 90 kilového športovca beriem, veď celý príbeh je scifi. Škoda že realita je iná ako mokré sny liberálneho Netflixu a to že s tým nedokážu spraviť nič napriek tomu že to pchajú do každého svojho diela ich musí neskutočne štvať. Ďalej tie jedno a dvojhviezdičkové hodnotenia ktoré sa tu hneď na začiatku objavili. Ani mňa netešilo že LCDP má vždy v úvode 100% hodnotenie, ale občas treba uznať kvalitu seriálu a tomuto dať pod 3* zaváňa zaujatosťou. Jongieui Jib: Gongdonggyeongjeguyeok, teda kórejske Le Prasa a Šrapnel má 47%, pretože ho nehodnotia ľudia čo im niečo len tak odpáli dekel na dva mesáce, možno aj na pol roka ale hodnotiť má právo každý, aj ten kto epizódu pravdepodobne ani nevidel, pretože má málo chýb. Moje hodnotenie by boli 4*, ale za Master of Puppets aj tá piata. SPOILER: Hviezdy by boli štyri z jednoduchého dôvodu. Hawkins zdecimovaný zemetrasením o sile tuším 7,8 magnitúdy vyzerá, okrem jednej budovy presne ako Hawkins pred zemetrasením. A aj keď s jedlom rastie chuť, niekedy je lepšie v najlepšom prestať, čo sa mohlo stať tentokrát, ale je pochopiteľné že sa Netflix svojej vlajkovej lode vzdať nechce. ()

Luicy

Bylo to sakra dlouhé, ale stálo to za to. Akce v každé minutě. Parádní záběry. Super hudba. Vyzdvihnout musím hlavně postavu Eddieho a jeho kytarovou scénku v Upside Down s Master of Puppets. Nemělo to prostě chybu a neskutečně jsem si to užila! Jedinou výtkou je závěr epizody, kde jsem trochu doufala, že se konečně dočkám toho kýženého GRRM konce, avšak Dufferovic hoši to trochu pokaňhali tím oživováním. Nicméně i tak to byla docela solidní hra na emoce. Jsem zvědavá s čím nakonec přijdou v závěrečné sérii... ()

William_

Co k tomuto mistrovskému dílu, které trvá bezmála 2,5 hodiny napsat? Finální souboj(e) byl(y) naprosto dechberoucí a jak řekl Vecna: "Tohle je začátek konce". Troufám si odhadovat, že 5. série bude 2x tak velkolepější než tahle. ()

Martrix

Ne, že by se v těch 150-ti minutách nenašlo několik pětihvězdičkových momentů, ale na obdivné WOW, to tentokrát nestačí. Protože občas byly ty díry mezi nimi, vyplněné docela tuctovými scénami s přemírou patosu. Ta stopáž pak dává smysl jen zarputilým fanouškům. Osobně jsem trochu zklamaný a další pokračování mi už příjde nad rámec příběhu. Přesto... byť krapet protahované, pořád je to důstojné zakončení řady. ()

Lenka.Vilka

S komentářem dvou posledních dílů jsem trochu počkala a musím říct, že jsem si v té mezeře ráda přečetla a zhlédla reakce jiných a musím na to říct: mám stejné výtky, ale stejně to zbožňuju. Byl poslední díl natahovaný? Ano. Valilo mi to? Ne. Taky mi nevadilo, že se postavy sejdou až po konci, ne během finále. Což jsem čekala celou dobu. Když se zaprvé jedná o prequel páté řady, který začne tím, že se konečně všichni sejdou, všechno si řeknou a teprve potom se spolu pustí do konce. A protože zadruhé to naznačoval i trailer a Journey. A v tomhle díle byly použity oba dva hlavní songy série naprosto geniálním způsobem. A přestože bych mohla být naštvaná, jak některé postavy skončili, jak některé linky nebyly dokončeny, nejsem, vždyť je to seriál! Tak si na to dva roky (snad ne déle, třeba by se Will už nevešel do záběru, předpokládám totiž, že právě v poslední sérii opět bude mít pořádnou linku) počkám. Protože to byla neskutečná emoční jízda, která se mi libila moc, moc, moc... Jinak já jsem moc ráda za rozdělení serie. Proč? Nejsem si totiž jistá, zda by mi v hlavě jelo tolik teorií, kdybych si po sedmém dílu hned pustila osmý. A že jsem koukala, když jsem se všechno dozvěděla! ()

Šimpy

Ukecané tak, že jsem to musel chvílemi vypínat. Bez spoilů to nepude. Nechápu, když se na scéně objeví Eleven a drží Vecnu pod krkem, který je v tu chvíli zaskočen, proč ho jenom někam odhodí? Proč ho rovnou nerozčtvrtí? Než sebere síly k dalšímu čarování? A když už teda je u Max a Lucase, proč ji trvá oživení Max tak dlouho? Se svými schopnostmi (láme končetiny myslí spod.) je přece mohla ty končetiny srovnat, žíly zacelit apod.? A Eddie? Úplně zbytečná smrt...zachránit se mohl několikrát, stejně ty netopejry o tolik nezdržel. A ty rozumný dialogy plný pochopení, lásky apod...to šustilo papírem jak nikdy předtím. Jedinej důvod, proč budu koukat na pátou serii je ten, že jsem zvědavej, jak skončí Henry. ()