Jak se kalila hudba

Producent vs. umělec (E01)

(epizóda)
  • USA The Art of Recording

Úloha producenta patří pro veřejnost k nejzáhadnějším profesím. Kdo registruje na deskách jména: Phil Spector, Andrew Loog Oldham nebo Jimmy Miller? Linda Perry: "Když jsem sledovala staré záběry George Martina, došlo mně, že měl zásadní úlohu. Nikdo po něm nechtěl autogram, a přitom měl všechno na povel." Vlna digitální hudební tvorby hudebníkům dala k dispozici "kompletní symfonický orchestr". Ovšem technické dovednosti jsou pouze jednou z mnoha částí procesu. Skutečná výzva spočívá v tom dostat z interpreta maximum. Quincy Jones: "Jako producent musíte dodržovat dva principy - vlídnost a respekt". (Česká televize)

Marze

Dozvíte se něco o práci producenta, o počátcích Presleyho, Beatles. Dnes může hudbu skládat každý doma s mikrofonem a notebookem, jenže vyspělá technika sama o sobě neposkytne celou paletu. Teprve producent vaší hudbě dodá zvláštní zvukový odstín. Mít producenta pomůže vtisknout patřičný výraz. Ale líbilo se mi jak se Cat Stevens vzepřel diktátu producenta a vznikla písnička Father And Son  https://www.youtube.com/watch?v=MQUXy5giFuk ()