Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Superpero

No rozjíždí se to docela slibně Mike Newell na nás vytahuje naprosto úžasnej stadión na famfrpál, a dva týmy, který tam machrujou, jenže když má dojít na zápas tak střih a najednou je po všem a oslavuje se ve stanu!!!!!!!! No něco tak nechutně utlýho už jsem dlouho neviděl jenže to není všechno, další střih a Bradavice atd. atd. Takhle zběsilé tempo už je spíš ke škodě než k užitku. Kdybych nečetl knížku naprosto bych nevěděl o co jde. Newell natočil skvěle to co tam je, jenže bohužel tam toho až moc neni, a to nemluvim o té přebytečné vatě které se zbavil fakt elegantně, ale například scéna když Potter jde lesem a najde tam tuhýho Skrka, tak se na něj podívá a jde k Brumbálovi a VŮBEC to spolu neřešej a dále se tím film už nezabývá!!!!!!!!! No nevím jak vy ale já kdybych našel v lese mrtvolu tak důležité osoby tak bych se to aspoň někomu obtěžoval říct. Dále se extrémě nepovedl Voldemort. V knížce je to naprosto zlověstnej cynickej masér a ve filmu je to magor s divnym nosem co běhá jak baletka a furt jen řve :( Nicméně třeba scéna s plesem se fakt povedla i ty turnajové úkoly a jak jsem řekl to co tam je je super. Zvlášť se mi líbily ty komické situace, protože valná většina je opravdu vtipná. Dále k hercům. S Radcliffem jsem spokojenej, Grint taky dobrý a na Emmu Watson bych se vydržel dívat celé hodiny. A vůbec "Potter čtyřka" má největší hustotu fakt dobrejch kund na metr čtvereční. Jo jo holky se povedly. Z nových herců se vytáh Brendan Gleeson je fakt zábavnej a díky tomu jsem jeho postavě odpustil to debilní voko (vypadá nízkorozpočtově, zoomuje atd.) Dále se mi líbil představitel Igora Karkarova, fakt stylovej masér. A představitel Viktora Kruma taky dobrý. Prostě dobrej film ale Newell to obsahově naprosto nezvládl. Možná se vám zdá, že jsem to až moc setřel ale na druhou stranu jsem se fakt výborně bavil, a to je pro mě nejdůležitější. ()

Tom Riddle

Strašně se mi nelíbí, že ve filmu udělali z Hermiony kravku. Opravdu hodně se mi nelíbí, že z Fleur (jedna z mých nejoblíbenějších vedlejších postav) udělali ubulenou neschopnou nánu, a taky se mi nelíbí jak vypadá. Nic proti Clémence Poésy, pěkná holka, ale fakt naprosto tuctová a bez toho pověstného Vílího šarmu. Nelíbí se mi, že promyšlená detektivní zápletka knižní předlohy plná falešných stop byla osekána ve prospěch nedůležitých epizodek plných hloupých žertíků beze smyslu pro děj. Opravdu hodně se mi nelíbí, že se tenhle fakt pokusili zamaskovat scénou "Karkarov a ohnivý pohár", která je skutečně ubohá. Nelíbí se mi zpracování ani jednoho ze tří úkolů, obzvlášť pak bludiště (a opět se musím vrátit k Fleur. Co to bylo? Režisérova pocta Blair Witch? Fleur je sakra dobrá čarodějka!). Nelíbí se mi, že vyškrtli Dobbyho. Miluju ho. Nelíbí se mi, jak málo strašidelně ve filmu působím. Nelíbí se mi, že Rita Holoubková byla ve filmu prakticky zbytečně. Nelíbí se mi, že Cedric byl ve filmu takovej vůl, a že lákal Harryho do koupelny přitepleným hlasem. Nelíbí se mi, že totálně vyškrtli nové postavy Pytlouna a Winky. Nelíbí se mi, že nebyla představena Belatrix (další z mých nejoblíbenějších vedlejších postav), na druhou stranu chápu, že pro čtyřku není nijak zásadní. Nelíbí se mi, že Sirius byl omezený na jedinou scénu, a navrch to ani nebyl on. A nelíbí se mi ještě spousta dalších věcí, ale kdo by to četl, že.. Je tedy aspoň něco, co se mi líbí? Určitě jo. Film výborně funguje tam kde je režisér jako doma, tedy v komediálních a vztahových prvcích. V podstatě se na to hezky kouká, je to oddychová popkornová zábava. Možná kdybych nebyl tak posedlý fanda knihy, nevadilo by mi nic z toho. Ale já vlastně nevím, jestli bych se na ten film vůbec koukal, kdybych nebyl fanda knihy. ()

Dever

Výborná ako trojka, spokojnosť z dejom, efektami, výkonmi hercov a aj z koncom filmu.....................Soundtrack Patrick Doyle: 1. The Story Continues ,2. Frank Dies ,3. The Quidditch World Cup ,4. The Dark Mark ,5. Foreign Visitors Arrive ,6. The Goblet of Fire ,7. Rita Skeeter ,8. Sirius Fire ,9. Harry Sees Dragons, ,10. Golden Egg ,11. Neville's Waltz ,12. Harry in Winter ,13. Potter Waltz ,14. Underwater Secrets ,15. The Black Lake ,16. Hogwart's March ,17. The Maze ,18. Voldemort ,19. Death of Cedric ,20. Another Year Ends ,21. Hogwart's Hymn ,22. Do the Hippogriff - Jason Buckle/Steve Claydon/Jarvis Cocker/Jonny Greenwod/Steve Mackey/Phil Selway ,23. This is the Night - Jason Buckle/Steve Claydon/Jarvis Cocker/Jonny Greenwod/Steve Mackey/Phil Selway ,24. Magic Works - Jason Buckle/Steve Claydon/Jarvis Cocker/Jonny Greenwod/Steve Mackey/Phil Selway , ()

novoten

Když milujete knižní sérii a filmové adaptace můžete sjíždět pořád dokola, jste schopni mnohé odpustit. Například nataženost honičky s drakem, nedostatečné vysvětlení druhého úkolu i to, že se film musí opírat o hlášky (byť jakkoli kouzelné). Klovesův scénář poprvé musel z originálu vynechat opravdu hodně a to s sebou nese i občasné šlápnutí vedle, které z Harryho dělá nerozhodného troubu, z Brumbála hyperaktivního podivína a z filmu tak rozhodně nejhorší adaptaci. Jediné štěstí je, že Newell v neakčních pasážích dělá, co jen může a svými dobrými nápady a geniální vícevrstvou pasáží s namlouváním, tančením a samotným plesem přetváří Pohár v dobrodružnou romantickou komedii. Jenže to je nakonec právě onen zásadní problém. Já chci totiž vidět to, co mi dala kniha, přesněji ducha knihy. Zatímco knižní Vězeň je z větší části stále ještě spíše pohádkovým příběhem, předloha Fénixova řádu už je temnou, dramatickou až thrillerovou fantasy z kouzelnického prostředí. Pohár má pak představovat od každého polovinu. Onen přerod tu ale chybí. A je obrovská úleva, že pod Yatesem už od příštího dílu dál bylo vždycky mnohem, mnohem lépe. ()

tron

„Blíži sa doba, kedy si budeme musieť vybrať medzi tým, čo je ľahké a medzi tým, čo je správne.“ Ohnivou čašou sa séria zlomila. Čo-to bolo naznačené už vo Väzňovi z Azkabanu, ale naplno to prišlo až tu. Ostatne, pekne to vystihla Hermiona. "Odteraz už bude všetko inak, však?" Nuž... áno. Svet detí sa prehupol do sveta dospelých a sága prestala byť o živote a začala byť o smrti. Od Ohnivej čaše sa z toho stala vyvražďovačka. Je to moja najobľúbenejšia potterovka (napriek Harrymu suverénne najhoršiemu účesu). Po konzervatívnych prvých dvoch dieloch a rozkokošenom Väzňovi z Azkabanu to chytil pod patronát režisér gangsterky Krycie meno Donnie Brasco. Príbeh spomaľuje. Áno, uznávam: niekedy možno príliš. Viac, ako dej, sa tu riešia emócie. To je ale zámer, ktorý možno nevyhovuje každému, ale to je jeho problém. Atmosféra stemnieva. Plus drsný koniec so šokujúcou vraždou. Vizuálne sa s tým vyhrali; ako škola, tak priľahlý areál obsahuje veci a stavby, ktoré tam doteraz neboli. Negatívne hodnotím čudné rozhodnutia postáv a turnaj nedáva logiku. Aký má význam, aby vo finále boli prítomné davy divákov, keď nevidia, čo sa deje v bludisku? Prečo žiadny z učiteľov nezasiahol, keď sa drak doslova utrhol z reťaze a zničil polovicu školy? Čo je to za súťaž, v ktorej môže študent zomrieť? To nikomu na rodičku nevadí? A tá Snapeova hra s hlavami Harryho a Rona... to bolo čo? No nejako extra mi to nevadilo a užil som si temnú atmosféru, skvelého Michaela Gambona a parádneho Brendana Gleesona. Jeho ustavičné popíjanie je wtf, ale na konci dostane zmysel. Áno, koná sa tu istý twist a je tu jedna sekundová nápoveda vo forme jazyka, ale neverím, že si to niekto (kto nečítal knihu) všimne. Faktom každopádne je, že nech je Gleeson akokoľvek perfektný, de facto nehrá Moodyho (!). Navyše, ak vezmeme do úvahy finálny zvrat, spätne množstvo vecí buď nedáva logiku vôbec, alebo stoja na veľmi vratkých nohách (trestanie Draca Malfoya). Ale zas s prižmúreným okom sa to vysvetliť dá, síce kostrbato, ale dá (budovanie pozitívneho vzťahu s Harrym, aby mu Harry dôveroval). Séria konzistentne potvrdila svoju silu: rozpočet 150 miliónov, celosvetová tržba 896 . ()

B!shop

Moc nevim, na co si tu lidi stezujou, podle me se jedna o zatim nejlepsi potterovku. Prvni plus si u me pripsal film hned uvodem, kterej nejen, ze vynechava klasickej opruz u vyzranyho Potterova strejce, ale naopak hned na uvod je sem vrazena moc fajn temna rezba. A v podobnym duchu to v podstate jede az do konce, napinavy, svizne natoceny, perfektni audiovizualni stranka a spolu s tim skvela temna atmosfera. Obcas sice prerusena nejakym tim vtipkem, ale tentokrat to sem tak nejak pasuje a krome mozna zbytecne natahovany pasaze s plesem si tak nemam na co stezovat. Triky jsou tentokrat bezchybny, hudba se taky povedla, konecne nehraje stale stejna melodie. No a deti uz docela slusne hrajou, dospely samozrejme taky a objevi se tu muj oblibenec Tennant. Sice se tu bohuzel objevi i blbecek Pattinson, ale pro toho si tvurci pripravili moc peknej zaver. No a co se tyce zaveru, takle si predstavuju epicky vyvrcholeni filmu. Proste zmena rezisera filmu prospela a ja se bavil od zacatku do konce. ()

Slasher

Je čas Vánoc, tedy pokračovat v potterovské sérii na opáčko po X letech s tím, že se přenesu přes původní hejt Radcliffa a dám jí druhou šanci, když už ho i jakž takž můžu. A Newellova čtyřka není vůbec zlá - má v sobě tu správnou, režijně zmáklou směsku srandiček spojených s turnajem, temnot, napětí i nových postav: Pošuka (super volba Gleeson), delegací cizinců a KuKluxJedů. Vzal jsem knižní adaptace na milost a hle, najednou se dá. ()

Marius

Udalosti a osoby v tomto príbehu sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná. Miesto : kdesi v Hollywoode. Potemnelá kancelária režiséra Newela. Za stolom sedí režisér a samotný Harry Potter.... Newell: „Harry , potrebujem aby tvoj štvrtý film vyzeral bombasticky ....“ Harry : „EFECTA MAXIMMAA.....“ Newell: „...ešte bombastickejšie ako všetky doterajšie hlavne tie draky nech vyzerajú ako živé .....“ Harry : „EFECTA DRACONIS BOMBASTICAAAA.....“ Newell : „áno áno to je ono a teraz ešte nech to má poriadne nahypovanú kampaň.“ Harry : „MARKETINGUS ULTRAFUCKAHYPERUS!!“ Newel : „Áno áno, také čosi......a nenapadá ťa už nič iné Harry ? Harry : „Čo tak zložitejší príbeh a komplikovanejšie postavy ?“ Newel : „Aaale choď však Rowlingová to furt píše ako rozprávku“ Harry: „A čo keby si to natočil trochu temnejšie ?“ Newell : „Blázniš, veď by na to nemohli deti, dosť veľký risk bol už to, že ktosi umrie“. Harry: „ A čo keby Voldemort nevyzeral ako zle zachovaná múmia a nesprával sa ako idiot ?“ Newell: „ Harry, my točíme popkorn, nie filozofickú esej, cháp že zlo musí byť porazené a musí byť zlé na prvý pohľad.“ Harry : „Tak mi teda rejžo povedz, kvôi čomu by to náročnejší divák mal vidieť ?“ Newell: „ No.......lebo je to in?“ Harry sklopí hlavu , zavrie dvere a popod nos si zašomre „Ešteže tam máme tú plesovú časť, čo je celkom sranda a snáď to ako každý diel zachráni Emma Watson....lebo inak je to najslabší film série...ani Cho som nezbalil a vôbec...mám pocit že sa na tento film dá rýchlo zabudnúť...“ 8/10 ()

Lateef

Čtvrtý díl na mě působí lepším dojmem než díl předešlý (a není to jen tou ukázkou capoeiry v začátku). Možná je to tím, že se v Bradavicích obrazně setmělo. Zaznamenáváme první déšť, první neshody a první úmrtí. Triková stránka filmu je výborná, nejvíc mě asi zaujala scéna s trnoocasým drakem (ale vizuálně promakané je opravdu vše) Harry a Ron začínají dospívat, kouzla se tu vykřikují do všech stran a tajemný lord Voldemort se vrací v celé své kráse. Herci jsou dobří a zdá se mi, že tento díl stojí na Radcliffovi o něco více než Vězeň z Azkabanu. Trochu mě mrzí, že potterovská série nemá nějaký hlavní hudební motiv, jako má třeba Pán Prstenu či Star Wars. A čím dál tím víc uvažuji, že se zakousnu do knižních originálů J.K.Rowlingové... Pro mě nejlepší díl z dosavadních čtyř... 150 miliónů dolarů(rozpočet)/892 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Jossie

Čtvrtý Harry Potter mě velmi mile překvapil, podle ohlasů jsem nečekala žádný zázrak a přesto se mi ho dostalo. Film je nabitý akcí, je velmi temný a napínavý. Nádherný je boj s draky a podmořský souboj bere dech. Velmi mě potěšilo, že dali konečně vetší prostor dvojčatům Weasleyovým, kteří vždy spolehlivě pobaví a velmi pěkný byl i nástup dvou spřátelených škol. Doylova hudba je prostě výborná. Maličká vada na kráse je trochu nesrozumitelný děj pro neznalé předlohy. ()

xxmartinxx

Pro mě je tenhle díl velkým krokem zpět oproti trojce. Jakoby se snažil vytěžit z Cuarónova stylu, ale sakra mu to nejde. Navíc tak dlouhá kniha nejde zfilmovat ve dvou hodinách, když nejste schopni ústupků. Možná, že kdyby se tvůrci tak křečovitě nedrželi knihy a nesnažili se natočit film pro děti, bylo by to lepší. Právě to je totiž podle mě největší problém tohoto dílu. Pořád je to lepší než otravná dvojka a jednička, ale trojka je nepřekonaná. 50%/60% A ujištění z toho, že Harry Potter nikdy nebude seriózní ságou. ()

Skejpr

Rozhodně nejzajímavější z celé série.... Atmosféra stejně jako v 3ce hutná, dýchá z každé scény, ale narozdíl od Cuaróna, Newell se nesnaží držet si od hrdinů odstup, jde k nim blíž a film je díky tomu výrazně osobnější... A opravdu si nemyslím, že je dějově nepřehledný. ()

Shit

Harry Potter a ohnivý pohár rozhodně neni špatným filmem, ale na to jak je tenhle film populární a houfně navštěvovný to neni žádnej zázrak. Sice se Mike Newell konečně vyvaroval toho, aby ve filmu poukazoval na to jak je Harry Potter nejlepší a vždycky všehno vyhraje(i když tam náznaky byly, ale ty se naštěstí nakonec vysvětlily a vyznělo to dobře), to mě potěšilo, ale některý scény přece jenom vyzněly dosti trapně a to třeba scény jako ta ve který soupeř Harryho o ohnivý pohár upadne a chytí ho nějaký kořeny a Harry se slavně vrátí nehledě na to, že má nadosah Ohnivý pohár a radši mu pomůže( Fakt nevim proč mu pomáhal, asi aby víc vyznělo jak je harry hrozně hodnej) a druhá scéna ve který "bitkaří" s Voldemortem(která je na muj vkus pěkně krátká a neni vůbec vygradovaná, takže spíš nuda než vrchol filmu na kterej všichni fanoušci Harryho Pottera čekali a těšili se, až se objeví Voldemort) a dokáže vzdorovat nejmocnějšímu kruťákovi, kterej by ho měl v pohodě rozšvihat, ale teď mu to nějak nejde, jaká náhoda a nakonec potter breči nad mrtovolou svýho soupeře z turnaje, kterýho zas tak moc neznal, ale na to co bylo v minulých dílech, předevšim v prvních dvou, tak je tohle z pohledu trapných scén na tom zdaleka nejlíp. Newell taky do filmu vložil trochu vtipnosti, která se od něj, jako od režiséra různých komedií čekala a pěkně jí rozložil do celýho filmu, takže vůbec nerušila děj. Co se týče efektů, tak byly lepší něž jsem čekal, ale úžasný rozhodně ne, například scéna s drakem vypadá vcelku dobře, ale to jen díky rozkouskovanosti, při který se drak na obrazovce neobjeví na moc dlouhou dobu a i tak je docela hodně poznat, že to je počítačově vytvořený, jinak ale příjemný překvapení na to že Newll s ničim takovým neměl zkušenosti. Ale to co mě nepřekvapilo byl fakt, že to nebylo rozhodně tak akční jak bylo slibovaný, akce je tam tak málo, že kdybych si jí chtěl pustit, tak bych musel ve filmu dlouho hledat a stejně by to bylo asi marný, ale takovouhle akci bych radši ani nehledal bylo hodně znát, že to neni zrovna filmová parketa Mikea Newella a taktéž slibovaná temná atmosféra tam taky neni moc zastoupená, ale když se tam objeví, tak je dobrá. ()

Dadel

Ano, já vím, že ve filmu spousta věcí chybí, ale myslím, že se scénárista s nevděčným úkolem vypořádal se ctí, a vyhodil jen to, co bylo opravdu nadbytečné. Chybou je spíš to, že film není dvoudílný, bůhvíproč ani nebude žádná prodloužená verze na DVD. Režisér Mike Newell je nepříliš známý, ale také obstál - ostatně takovéto velkofilmy jsou spíše produktem týmové práce než jedné režisérské osobnosti. Zkrátka jsem se u filmu výborně bavil a těch 150 minut rychle uteklo. Všechny nové postavy (snad až na Vy-víte-koho) byly výborně obsazeny, hlavně Rita a Moody jsou perfektní, a Fleur a Cho vypadají lépe než na fotkách, ale mají málo prostoru (a jsme zase u toho - já chci delší verzi!). ()

Djoker

Při čtení Ohnivého poháru u mě vrcholila potterovská mánie, a proto nenesu zrovna dobře fakt, že film má tolik odpůrců. Důvodů je hned několik. Newellovi se bohužel příliš nepodařilo přenést velkolepost Turnaje tří kouzelnických škol na diváky/nečtenáře. Dále se v knize slušně rozjíždí vztahová linie ságy, v níž zdaleka nefiguruje pouze hlavní trio, a která tady místy působí dost zmateně, protože toho na malém prostoru chce sdělit hrozně moc. Pro mnoho diváků/čtenářů je jistě velkým problémem samotné finále s Voldemortem, které má byt poprvé skutečně drtivé a plné emocí, což také moc nevyšlo. Stejně jako předchozí díl si i Ohnivý Pohár zasloužil dva filmy. Když jsem teď viděl, kolik toho Newell narval do úvodních dvaceti minut, byl jsem docela v šoku. MS ve famfrpálu je tady nepochopitelně za jednohubku a příliš prostoru nedostaly ani další knižní trademarky jako smrtijedi, znamení zla nebo myslánka. V rámci knih řadím na vrchol společně s Vězněm z Azkabanu. V rámci filmů hodně ztrácí, ale aura dalšího geniálního příběhu to lehce vyvažuje. ()

M.a.t.t.

Mike Newell síce dokázal Harryho svet okoreniť humorným nadhľadom, tak príjemným u britských romantických komédií ale to je asi jediné výrazné pozitívum, ktoré nám jeho účinkovanie na režisérskom poste prinieslo. Oproti knižnej predlohe je štvrtý diel neuveriteľne poskracovaný a aj kvôli tomu mnohé scény zákonite strácajú na pôsobivosti. Niektoré, napríklad vianočný ples sú ale stále dokonalou ukážkou filmárskej zručnosti. Každopádne napriek výhradám strhujúca jazda od začiatku do konca a čas na nudu veľmi nie je. Slušný diel ale ani náhodou najlepší Harry a Newell asi fakt nebol ideálnou voľbou. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)