Zdeněk NajmanPavlína Filipovská v hudební hříčce na motivy lidových pohádek o hastrmánkovi z rybníčku Kaňka, jenž dovedl vařit tak dobré pivo, že mu záviděl i sám sládek… Při návratu z hospody, kde se velmi zdržel, potká sládek Karas (J. Bek) vodníka Mátalu (Z. Najman) z rybníka Kaňka. Ten ho pozve na své speciální pivo. Karasovi velmi chutná a vodník se dá přesvědčit, aby šel ke Karasovi to pivo vařit. Pivo se vzápětí stane proslaveným po celém mocnářství. Mátala se zamiluje do sládkovy dcery Jůlinky (P. Filipovská) a chce se s ní oženit. Jůlinka jeho cit opětuje, jenže Karas hodlá dát dceru bohatému statkáři Puchernovi (S. Beneš). Lidská závist vodníkovi způsobí mnoho zla. Pucherna ponouká chasu a ta vodníka uvězní do sudu. Jenže tím skončí v kraji dobré pivo. Hodný tovaryš (P. Štěpánek) vodníka propustí a ten se raději vrátí do podvodní říše ke svým postarším rusalkám. Dobré pivo pak u sebe vodník čepuje jenom dobrým lidem! Hudební komedie je z pera několika tvůrců. Scénář napsal novinář Ladislav Daneš, texty písní Eduard Krečmar a hudbu Angelo Michajlov, autor řady v té době populárních písniček (např. Saxana z filmu Dívka na koštěti). Komedii diváci uvidí v repríze poprvé od jejího vzniku, tedy téměř po padesáti letech. (Česká televize)

Gig

Zapomenutá pohádka pohádkové mámy Janečkové. Je to jistý mezistupeň mezi Popelkou a Zlatovláskou. O výbornou hudbu se postaral opět Angelo Michaljov. Ten, kdo má hladové uši, jistě pozná různé hudební narážky na známé melodie jako např. Rusalku a písně vodnic. Vtipné a chytré jsou i texty, o které se postaral autor textů Zlatovkásky - Krečmar. Navíc jsem tam zaslechl pofobný hudební motiv ze Zlatovkásky - Líbí, mě se líbí. Jedná se o milou pohaldku a přitom se jedná o jemňe ironické dílko. Trochu mi to připomíná ironický muzikál Adéla ještě nevečeřela. Teď nemyslím dějem, ale právě tou vtipnou hudební s textovou kompozicí parodující jiné známé díla. Objeví se tu plno známých tváří. Příbeh vypráví stařík s flašinetem, který se objevil v Popelce i následující Zlatovlásce - Pešek. Jako stárnoucí nápadník je tu rádce z Popelky - Beneš a jako pivovarník budoucí vůdce biřiců ze Zlatovlásky - Bek. A snad poprvé se u Janečkové objevil budoucí Jiřik - Štěpánek. A miluji píseň vodníka: Láska ()

Víteček

To byl zase výtvor. Hra se zpěvy a tanci. Zlatý Akt. Děsné kulisy, hloupé písničky s vražednými rýmy a příšerná kvalita obrazu. Pešek opět s nějakou přehnanou vousovou variací, jako už v mnoha dílech. Některé věci by neměly být z archivu nikdy vytahovány na světlo a u takových chabých děl natočených v kulisách za 5,5 to platí rozhodně. 1 hvězda za celkem netradiční vyústění osudu postavy dcery. 25 %. ()

rozum i cit

Pohádkově laděný příběh poskládaný prakticky výhradně z písniček, neb mluveného slova je tu naprosté minimum. Jeho hlavními klady jsou pěkné melodie Angela Michajlova, Krečmarovy texty a kvalitní herecké obsazení. Nádech je lehce ironický (když zmíním, že například rusalky tu hrají Helena Růžičková a Ljuba Skořepová, tak to mluví za vše). Ovšem nevím, zda bych to označila za pohádku, neboť hlavní pohádková premisa, podle níž by dobro mělo dojít odměny a zlo být spravedlivě potrestáno, zde rozhodně nebyla naplněna. Zlo naopak získalo, co chtělo, a veliká láska se nekonala, což mne tak trochu zklamalo. Asi právě proto, že jsem očekávala pohádku. Malá poznámka na okraj k tomu, co napsal Gig, není to první spolupráce Janečkové a Štěpánka, tou byla o tři roky starší pohádka Jak se Mette chtěla stát královnou. ()