Zázrak v Tekiru

(festivalový názov)
  • Rumunsko Miracolul din Tekir (viac)

Černé bahno z delty Dunaje má mít zázračně léčivé účinky na ženskou plodnost. Sbírat ho mohou pouze ženy, které jsou ošetřovatelky, nebo spíše léčitelky, v izolovaném kraji, kde v lidech dominuje tradice mysticismu a předávaných legend nad postoji moderního světa. Když mladá léčitelka Mara otěhotní a tvrdí, že se tak stalo, aniž by se jí dotkl muž, musí odejít ze své vesnice a najde zaměstnání jako ošetřovatelka bohaté ženy, snažící se o dítě s pomocí bahna i mladého gigola. Poetický snímek je fascinujícím obrazem krajiny, v jejíž mimozemské, snové kráse se setkává mýtus s moderním světem a mystériem o ženském údělu. (Febiofest)

ibeh

K tomuto filmu jsem přistupovala s obavami, ale mile mě překvapil. Je to vyloženě pocitová záležitost, náladovka, která vám buď sedne nebo ne. Proto bude patrně hodnocení velmi rozporuplné. Svérázný kraj delty Dunaje a jeho legenda o zázračném černém bahnu z místního jezera má své poetické a mystické kouzlo, podbarvené tajemnou krajinou a zosobněné záhadnou těhotnou léčitelkou, která je charismatická. Po několika velice napínavých a rychlých filmech na Febiofestu byl toto velmi příjemný, zádumčivý zážitek, podtržený zvláštní až meditativní hudbou, ze které mi občas naskakovala husí kůže. Ženský rukopis je zde určitě znát. ()

rivah

Melancholická, záhadná atmosféra kolem příběhu mladé těhotné, které se nedotkl muž, sloužící starší ženě, jež ani po bahenních koupelích nemůže otěhotnět. ()