Airbus A350 přichází

(TV film)
  • Česko Airbus A350 (viac)
Francúzsko, 2015, 52 min

Réžia:

Josselin Mahot

Poznejte výrobní tajemství jednoho z nejmodernějších letounů současnosti, Airbusu A350. Vývoj a testování tohoto technického divu trvalo dlouhých osm let... Letadlo A350 vzlétlo. Je ekologičtější, tišší a pohodlnější než cokoli před ním. Nejmodernější Airbus Jumbo Jet podnikl první komerční let v lednu 2015 po 10 letech testování a 12 miliardách investovaných eur. Do roku 2020 bude létat po celém světě. V tomto dokumentárním filmu vzlétneme k nebesům a zažijeme jeden z prvních letů A350. Přímo na palubě uvidíme, jak bylo letadlo navrženo a zkonstruováno, a prozkoumáme jeho úžasné technické inovace. Myslelo se vážně na všechno – od příprav před vzletem až po hladké přistání. (TV Prima)

Alvin

O sériové výrobě se už dnes opravdu nerozhoduje až na základě úspěšného prvního letu, ale o mnoho let dřív, ještě než se investují miliardy do vývoje a začnou padat závazné objednávky od aerolinek. Minimum Unstick Velocity není zaměřený na přistání, ale naopak ověřuje minimální rychlost pro vzlet. A Qatar Airways nedali přednost A350 před B787, jednoduše proto, že provozují oba typy. Tolik k opravě některých omylů, které v pořadu zazněly. Docela mě překvapilo a zklamalo jak neprofesionální a povrchní ten dokument byl. Letošní projekt Boeingu "The Age of Aerospace" je o dvě příčky výš. Zkrátka kdo se chce opravdu něco dozvědět o A350 může shlédnout videa přímo na stránkách Airbusu, odkud beztak pochází většina zajímavých záběrů v tomhle dokumentu včetně testů a letu ve formaci, anebo hledat na Internetu. ()