Fauda

všetky plagáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (viac)

Vrchní izraelský agent se vrací z důchodu, aby dopadl palestinského bojovníka, kterého považoval za mrtvého. Uvede tak do pohybu řetězec chaotických událostí. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (40)

Fauda (2015)

Izraelci se opravdu vytáhli, na rozdíl od Američanů se vykašlali na neustálé zdůrazňování patriotismu, cisterny s nákladem patosu nechali zabloudit v poušti a natočili seriál plný propracované akce, skvěle stupňovaného napětí a dokonalé atmosféry, který mě okamžitě vtáhl do děje a už mě nepustil. Opravdu mě překvapilo, že se Izraelci nestylizovali do role jediných spravedlivých, v seriálu vlastně úplně chyběly typické kladné postavy, každý se tady měl z čeho zodpovídat, a pokud někomu dosud není jasné, proč se obě strany konfliktu nejsou schopné dohodnout na kompromisu, mohl by mu to seriál pomoci pochopit. Opravdu jsem si to užil a ještě jednou děkuji deLaFeremu za to, že mi Faudu doporučil, byla to trefa. ()

Season 1 (2015) (S01)

Nebýt deLaFereho vůbec bych o seriálu nevěděl, a teď už vím, že by to byla škoda. První sezóna mě převelice překvapila, Blízký Východ bez (jinak všudypřítomných) Američanů působí mnohem přirozeněji, jednotlivé postavy jsou velmi dobře vykresleny, stopáž jednotlivých epizod je nezvykle krátká, což tvůrcům výrazně pomohlo udržovat skvělé tempo příběhu, protože nemuseli vyplňovat děj otravnou vatou, na kterou už si, bohužel, musím jinak zvykat a od úvodního až po závěrečný díl jsem si užíval parádní atmosféru. ()

Episode 1 (2015) (S01E01)

Původně jsem chtěl hodnotit čtyřmi kousky, ale nakonec jsem přidal pátou hvězdičku za to, že ze sebe Izraelci nedělali jediné spravedlivé, jak se nás o tom snaží často přesvědčit Američani. První epizoda měla kvalitní atmosféru, výbornou akci, propracované napětí a hlavně svižné tempo. ()

Episode 2 (2015) (S01E02)

I druhá návštěva na stále bližším Východě mě rozhodně bavila. Pravda, akce proti předchozímu dílu výrazně ubylo, ale i tak jsem se měl na co dívat, protože mě tahle tématika ve filmech a seriálech baví, pokud je kvalitně zpracována, tvůrcům Faudy se to zatím daří. ()

Episode 3 (2015) (S01E03)

Třetí epizodu bych klidně opětkoval, ale tvůrci mě zklamali provařeným způsobem, kterým se snažili zvýšit napětí- pronásledování sanitky s občasnými prostřihy na trpícího Abú Ahmada mohlo fungovat tak před dvaceti lety, dnes už působí vyloženě trapně. Naštěstí bylo všechno zachráněno kvalitním závěrem. ()

Episode 4 (2015) (S01E04)

Po čtvrté epizodě mi začíná být jasno, pokud tvůrci nezačnou zničehonic všechno zoufale kazit, půjde o velmi povedený seriál. Ve čtvrté epizodě opět vzrostlo napětí, akce nezůstala pozadu a atmosféru se daří držet už od prvního dílu, takže spokojenost. ()

Episode 5 (2015) (S01E05)

Po dvou akčnějších epizodách se děj lehce uklidnil, takže mohlo dojít i na vztahy v Doronově rodině a celý díl měl mnohem mírnější průběh, aby následně vyvrcholil akčním závěrem. S tím, co jsem dosud viděl jsem hodně spokojen a těším se na další pokračování. ()

Episode 6 (2015) (S01E06)

A zase tu byla epizoda nabitá akcí a napětím od začátku až do konce. Jestli došlo v předchozí epizodě k určitému zmírnění tempa příběhu, tentokrát tomu bylo přesně naopak a události nabraly pěkný spád. Fakt mě baví, jak tady není nic černé, ani bílé, všechny postavy se pohybují spíše v šedé zóně, a to je fajn. ()

Episode 7 (2015) (S01E07)

Tvůrci našlapali sedmou epizodu strhujícím dějem, kvalitní akcí i slušným napětím a moc hezky jim to fungovalo. Ve střetu Izraele s arabským světem zastávám důsledně pozici Švýcarska, takže nemusím nikomu fandit a jen s objektivním zájmem pozoruji, k jakým špinavostem se ještě ta která strana sníží. Zatím, přesně podle mého očekávání, nenašli hranici. ()

Episode 8 (2015) (S01E08)

Minule to bylo více o akci, tentokrát jsem dostal pořádnou dávku zákulisního jednání, které mě natolik bavilo, že jsem nenašel důvod ke snížení hodnocení. Hodně se na celé situaci podepsala i výborná atmosféra, kterou se tvůrcům daří držet už od samého začátku. ()

Episode 9 (2015) (S01E09)

Přestože byl děj podobný dění v předchozí epizodě, přece jen mi tam chybělo to "něco", pro které bych přidal i pátý kousek. Navíc mě poněkud zklamal Abú Ahmadův zabiják, který prokázal na můj vkus příliš nízkou psychickou odolnost. S takovými bojovníky by to musel Hizballáh už dávno zabalit... ()

Episode 10 (2015) (S01E10)

Ani tentokrát to nebylo na plnou palbu. Příběh přece jen neměl takové tempo, jaké jsem očekával, mám pocit, že šlo zatím o nejklidnější epizodu první sezóny. Přestože se mě tvůrci pokusili poněkud ukolébat, zůstal jsem pozorným divákem a průnik kdysi českého výrobku do děje mi neunikl. ()

Episode 11 (2015) (S01E11)

Jedenáctá epizoda byla dost netypická, byl to vlastně díl, který se zabýval rodinnými vztahy a izraelsko- palestinský konflikt tvořil spíše výrazný podkres. Fauda pochopitelně humorem příliš neoplývá, takže jsem scénu s medvědem na autobusové zastávce opravdu uvítal. ()

Episode 12 (2015) (S01E12)

Mně se závěrečná epizoda první sezóny sice líbila, zároveň mám ale pořád pocit, jakoby mě tvůrci tak trochu podvedli. Čekal jsem přece jen nabušenější zakončení série, akce šla ale ve finále stranou, aby umožnila otevřený konec a pozvala diváky k pokračování. ()

Season 2 (2017) (S02)

Tvůrci mě opravdu mile překvapili. Po velmi slušně zvládnuté první sérii jsem čekal určitý propad v kvalitě, ale opak byl pravdou. Druhá řada přišla se skvěle zpracovaným scénářem, příběh měl znovu kvalitní atmosféru, přinesl pořádné dávky napětí a nešetřil ani výbornými akčními scénami. Otevřený závěr vyloženě zval ke sledování třetí série, takže jsem byl zklamán, když jsem zjistil, jak se věci mají, ale co už, možná se má fakt skončit v nejlepším. ()

Episode 1 (2017) (S02E01)

Tvůrci se vrátili do hry skvěle zvládnutým úvodním dílem druhé série, kterým mě okamžitě vtáhli do děje. Stejně jako v epizodách první sezóny se jim i tentokrát podařilo hned od začátku vytvořit skvělou atmosféru, kterou znovu doplnili pořádnou dávkou napětí a výborně zvládnutou akcí. ()

Episode 2 (2018) (S02E02)

Musím tvůrce znovu pochválit za výborně zvládnutou epizodu, které jsem proti předchozímu dílu sice ubral jednu hvězdičku, ale pouze za mírný pokles tempa. Tentokrát se přece jen více jednalo, akce ustoupila do pozadí, ale přesto jsem se ani na moment nenudil, navíc došlo i na explicitní násilí- poprava jediné bělošky izraelským komandem byla fakt drsná. ()

Episode 3 (2018) (S02E03)

Ani tentokrát jsem epizodě neudělil plný počet hvězdiček, protože podle mě nedosáhla výborné kvality prvního dílu. Přesto jsem nebyl nespokojen, bavil jsem se velice dobře, jen té akce nebylo tolik. Série na mě zatím velmi dobře funguje a scénárista by se asi musel jedině zbláznit, aby mě přestala bavit. ()

Episode 4 (2018) (S02E04)

Třetí epizoda evidentně připravovala půdu pro nadcházející "velké věci", proto jsem i tentokrát zůstal u čtyř kousků. Znovu musím tvůrce pochválit za absenci typicky kladné postavy, tady jsou vlastně všichni svým způsobem zmetci, a to mě baví. Dětská píseň k výročí smrti Abu Ahmada byla rozhodně poučná... ()

Episode 5 (2018) (S02E05)

Tak jsem zase jednou mohl epizodu s čistým svědomím opětkovat. Tvůrcům se podařilo pořádně zahustit atmosféru a pěkně vystupňovat napětí. Došlo i na nějakou tu akci, a přesto všechno se našel i čas na odlehčení děje vztahovou záležitostí mezi Stevem a Anat. ()