Fauda

všetky plagáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (viac)

Vrchní izraelský agent se vrací z důchodu, aby dopadl palestinského bojovníka, kterého považoval za mrtvého. Uvede tak do pohybu řetězec chaotických událostí. (Netflix)

Recenzie používateľa Jozka7 k tomuto seriálu (11)

Fauda (2015)

Mimořádný počin z Izraele, popisující nasazení jedné z izraelských speciálních jednotek typu mista'arvim (protiteroristické útvary specializované na skryté operace v arabském, resp. palestinském prostředí). Kdo se zajímá o arabsko-izraelský konflikt, musí tenhle seriál ocenit pro jeho značnou věrohodnost. Je totiž znát, že tvůrci Lior Raz i Avi Issacharoff jsou oba veterány armádní mista'arvim jednotky 217 Višeň (hebr. Duvdevan), přičemž Raz si ponechal hlavní roli jednoho z operátorů filmové jednotky. Také herci ztvárňující role dalších příslušníků jsou bývalí izraelští speciálové - Cachi Halevy (ztvárňující Naora) sloužil u armádní mista'arvim jednotky 367 Samson (hebr. Šimšon - operovala v pásmu Gazy) a později také u Duvdevan, Tomer Kapon (nešťastný Boaz) sloužil u výsadkářů a Jaakov Zeda-Daniel (filmový Eli) začínal dokonce u Šajetet-13 (obdoba amerických SEAL) a později pokračoval opět u Duvdevan. Jejich akce jsou tedy velice věrohodné (byť nutně zjednodušené a zkratkovité) a místy je to skutečný koncert. Co však seriál posouvá ještě výše, je (možná až nečekaně) poctivé vykreslení protistrany - Palestinci zde nejsou plošně zobrazeni jako primitivní krvelačné bestie, jde o reálný (a pro našince dost šílený) koktejl osudů a motivů oscilující od skutečných masových vrahů přes příležitostné odbojáře/teroristy až po obyčejné lidi, různé inteligence, vzdělání a postavení, kteří sice sdílejí kolektivní nenávist k nepříteli, ale možná ještě více se snaží žít alespoň trochu normální život. Při sledování Faudy člověka napadá ještě jedna věc, a to, jak složité bylo dlouhodobé úsilí nás i našich spojenců v Afghánistánu. Tady Izraelci, s dokonalou znalostí prostředí, jazyka, s masivní podporou politiků i společnosti a s nejlepší možnou motivací, tj. bezprostřední obranou vlastní bezpečnosti, své i svých rodin a přátel, své země, mají plné ruce práce a stojí je to dlouhodobě značné oběti. Oproti tomu jak vzdálenější, rozlehlejší, etnicky a jazykově komplikovanější je Afghánistán. ()

Season 1 (2015) (S01)

Musím uznat, že jsem nadšený. Asi maximální publikovatelná realističnost (přeci jen, stále se jedná o živý konflikt a jednotky Mista'arvim nemohou z povahy své činnosti odkrýt všechny karty) podtrhuje pozoruhodné výkony izraelských speciálů infiltrovaných do palestinských území. A baví mě smysl pro detail - například bilingvní komunikace, kdy velení jednotky v Izraeli hovoří hebrejsky a operátoři přímo v Palestině odpovídají arabsky. Vyzdvihuji výborné ztvárnění Icika Cohena jako kpt. Ayuba z Šabaku (izraelská kontrarozvědka, pro kterou Doronova jednotka pracuje), stejně jako na druhé straně přesvědčivý výkon Šadiho Marího v roli mladého teroristy Walida Al Abeda. Chaos, smrt, zrada, beznaděj - silný koktejl. ()

Episode 1 (2015) (S01E01)

První řada začíná ve velkém stylu. Hlavní hrdina, Doron Kavillio, vinař a bývalý příslušník izraelské speciální armádní protiteroristické jednotky typu Mista'arvim, se z úst svého bývalého velitele Michaela "Mickey" Morena dozvídá, že jeho životní mise před 18 měsíci, po které odešel do výslužby, se nezdařila. Palestinský arciterorista Panter, vrah 116 Izraelců, pro kterého je i jeho mateřská organizace Hamás málo radikální, svou smrt zfalšoval. Doron se tedy vrací k jednotce, aby dokončil práci... ()

Episode 2 (2015) (S01E02)

A spirála se roztáčí… Zpackaná realizace z předchozího dílu bude mít zjevně velmi vážné následky, protože mladá vdova má v očích smrt. Výborně ztvárněno. Potěšil detail, že ošetřujícím lékařem zraněného Eliho je Arab - krásná ilustrace nejednoznačných místních poměrů. P. S.: Ty sirky byly blbá chyba. ()

Episode 3 (2015) (S01E03)

Izraelcům se zatím moc nedaří, i když jdou po raněném Panterovi na plný plyn. Samozřejmě v reálu by k další akci vyslali jiný tým, jelikož z toho původního je polovina členů dekonspirovaná nasazením na svatbě. Také zařazení vojačky do akce Mista’arvim je z kategorie sci-fi. Zato protistrana s ženami v první linii (od)boje až takový problém nemá. Zajímavý pohled do kuchyně Hamásu, kde si vdova Amal určuje svůj osud. P.S.: Ty sirky byly fakt blbá chyba. ()

Episode 4 (2015) (S01E04)

Tak máme za sebou první velkou palestinskou akci a můžeme srovnávat. Cílem Izraelců na svatbě nebylo zastřelit ženicha nebo další svatebčany, cílem byl jeden konkrétní terorista a masový vrah. Že se realizace nakonec zvrhla, to je věc jiná. Naopak cílem Palestinců byli od počátku náhodní civilní návštěvníci baru, kam docházel i jeden z vojáků ze svatby. A o tom to je… V tomto dílu se mi obzvlášť líbí Icik Cohen v roli Gabiho, cynického důstojníka izraelské kontrarozvědky Šabak, který před Araby vystupuje pod krycím jménem kpt. Ayub. Pěkně tu Panterovu “vdovu” nalomil. ()

Episode 5 (2015) (S01E05)

Díl, ve kterém se jedna cesta k Panterovi Izraelcům definitivně uzavřela. Ale už pilně pracují na další. Velmi efektivní postup Hamásu, definitivní verdikt si podržel velitel, perfektně ztvárněno. Naopak na izraelské straně katastrofální podcenění jedné záležitosti velícím důstojníkem vede k nezapomenutelnému finále. A bez zajímavosti není ani soukromá část, kdy manželka jednoho z agentů vede marný “boj” s jednotkou již u druhého muže. ()

Episode 6 (2015) (S01E06)

Noční můra z předchozího dílu eskaluje ve zběsilé černé operace na obou stranách. Spirála nabrala na rychlosti a začíná mlít všechny kolem, některé pasáže jsou až hrůzné, přesto bude nejspíš ještě hůř. ()

Episode 7 (2015) (S01E07)

Palestinci kolem Pantera i Izraelci kolem Dorona stupňují vzájemný teror až do zatím nepoznaných hlubin. Obě strany hrají vabank a jsou už přitom tak radikální, že se vymykají běžným strukturám jak Hamásu, tak IDF. Brutální, bezohledné a černě beznadějné. Mimořádný kousek, přesvědčivě ztvárňující to nejhorší, co si o konfliktu ve Svaté zemi umíte představit.:A upřímně se obávám, co uvidím v následujícím dílu. ()

Episode 8 (2015) (S01E08)

Oko a oko, zub za zub. Katastrofální konec výměny zajatců je nezdarem na obou stranách. Palestinci hledají zrádce ve vlastních řadách, Izraelci trestají svéhlavé operátory jednotky Mista’arvim (včetně velitele Morena) a mezi tím vším se motá Doron s ukázkovou PTSD. Izraelská kontrarozvědka však v osobě svého důstojníka Gabiho a jeho týmu prokazuje vysokou efektivitu v, řekněme, asymetrickém boji. ()

Episode 9 (2015) (S01E09)

Perfektní akce u dr. Širín doma, Doron ukázal své kvality prvotřídního speciála, od eliminace (smrtelného) nebezpečí přes perfektní vytěžení zdroje. Jak to říkala jejich premiérka Golda Meirová? Teroristy je třeba terorizovat. Doktorka je ale chudák, všichni ji jen využívají ke svým cílům. A není nad to mít za bratrance Hamasáka. Gabi aka kpt. Ayub pokračuje v rozkládání Panterova zázemí. Závěr dílu je opět dechberoucí. ()