Francúzsko – španielska hranica, 1813. Dopravník pohybujúci sa po španielskom vidieku je prepadnutý francúzskymi vojakmi. Šialenému teroru iba s námahou utečie mladá mníška. O malú chvíľu sú vojaci atakovaní anglickým vojskom a francúzsky plukovník zabíja svojho kapitána. Teraz,v jeho uniforme, predstiera, že je kapitán Dumas a vzdáva sa Sharpemu. Sharpe však začína tušiť čosi podozrivé, ale skôr, ako si stihne veci preveriť, je Dumas akceptovaný. Keď sa z lesov vynorí zdesená mníška, ktorá iba o vlások unikla istej smrti, nedokáže zo seba vydať ani slovo o tom, čoho sa stala svedkom... (oficiálny text distribútora)

misterz

Tak neviem, väčšina to chváli, no mám podozrenie, že iba z nostalgie na detstvo alebo svoju mladosť. Dejová linka síce obsahovala všetko, čo by mohlo zaujať, vrátane špióna, zaujímavého pátrania po tajomnom agentovi, zrady, priateľstva.... Ako celok ma to však nejak výraznejšie nechytilo za srdce, ba viac krát som sa prichytil ako zívam nudou. A to nie je dobre. Slabší priemer. 55/100 ()

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (menej) (viac)

Faye

Britský voják Richard Sharp (Seanovi to v uniformě opravdu sluší ) je hrdinou mnoha dobrodružných příběhů z období napoleonských válek. Viděla jsem tedy jenom „Sharpe ´s Sword“ a knihy Bernarda Cornwella jsem nečetla, ale předpokládám, že jsou si podobné. Jde v nich hlavně o čest, statečnost, ale je v nich samozřejmě i láska. Tentokrát má Sharp proti sobě špióna, po svém boku zachráněnou dívku, ale i zrádce ve vlastních řadách. Na televizní seriál to není vůbec špatné, ale já vždycky měla slabost pro Napoleona, takže jsem fandila druhé straně :-). ()

Tom_Lachtan

Po pár Sharpodílech se zase vrací větší dávka humoru, která jde ruku v ruce s jednorukým Jamesem Purefoyem, s nímž byl obzvlášť dialog se Sirem Henrym Simmersonem skvělý - což je další skvělá věc, pro mě absolutně nečekaný příchod vedlejší postavy z jiného dílu (konkrétně z Sharpeho Orla) je prostě super a v záplavě postav na jedno použití (neboli na jeden hrdinský čin, po které se dá ona postava heroicky zabít, což mimochodem není spoiler, protože to musí být jasné snad každému) je to vítaní změna, obzvlášť příhodná tím, jak je ona postava bídná (ne v tom smyslu, že by byla špatně napsaná). Jo a Faye, Beanovi to sice sekne, ale v tomhle díle byla v zelené uniformě jasně nejlepší Emily Mortimer (o=´ [info pouze pro mne: komentáč č. 777] ()

Morholt

Špionský díl. Sharpe má ochraňovat superšpiona, kterého ovšem nezná a zároveň musí rozlousknout šifru a dát si pozor na krtka ve vlastních řadách. Hereckými esy navíc je tu tentokrát James Purefoy a mladinká Emily Mortimer, která snad neni bůhvíjaká krasavice, ale tady na mě působila jako nefalšovaná víla. 80% ()

• Děj filmu se odehrává v roce 1812. Jde o 14. knihu v sérii „Richard Sharpe“ od britského spisovatele historických románů Bernarda Cornwella. (LaCasita)
  • Filmování probíhalo v Portugalsku a na Ukrajině. (Yardak)