Francúzsko, 1813. Vojna vstupuje do svojej záverečnej fázy. Francúzi formujú zúfalý plán na zajatie špičkového Wellingtonovho špióna, generála Rossa. Medzitým je Sharpe požiadaný, aby asistoval plukovníkovi Brandovi pri zničení hlavných zásob pušného prachu uloženého v jaskyniach Rocha. Otázky ohľadne Brandovej loajality sú však stále naliehavejšie. Naviac, Sharpe začína prehrávať bitku na domácom fronte. Jeho osamelá žena podlieha čaru mladého básnika... (oficiálny text distribútora)

1mArc0

“This Major Sharpe… One of our most aaa.. Well, one of our officers.” Recenzia na vyžiadanie. /Videné 4x/ Script Supervisior (kontinuita): Marissa Cowell. Scenár: Eoghan Harris. Klasická zostava výrobného štábu po 2. Neskoršie diely po roku 1994 už nemajú v sebe toľko introspektívy a boja s tým, čo znamená byť gentlemanov. "Not everybody born is the stable is a horse." Nikdy nezabúdaj na to, odkiaľ si prišiel. Aj tento diel poukazuje na to, že malá čiastka spravodlivosti vo svete ranného 19. storočia existovala, a kde človek ako Pyecroft za svoj výzor odstrčený na okraj spoločnosti si zaslúžil byť milovaným. Excentrická a zvláštna postava pána Shellingtona znamená pre Jane prvým testom vernosti voči svojmu manželovi. Predstaviteľ Sharpa znova predvádza o trochu lepší výkon ako býva jeho štandardom série. Na prekvapenie Jason Salkey to zahral najlepšie v tomto diely, mimochodom herec disponuje krásnym zvukomalebným hlasom. V tejto časti jeho postava dostala konečne vytúžený priestor. Sám Sean Bean okomentoval celú túto sériu, že tvorcom nejde o to, aby vytvorili umelecky prevratné diela. V čo najdôstojnejšej miere prebrať novelu, a takýmto prístupom ku tejto televíznej filmovej sérii pristupujte. Skôr chcú ukázať jednoduché hodnotné príbehy. Uvedomiť, že REÁLNA vojna, nie sú špionážne romány, realita je taká, že kde zlyhala diplomacia, tam sa zbrojilo. Ako spojiť historického experta do herca Richarda Rutherforda-Moora (v Sharpeových dieloch má fúzy po stranách, a má čapicu 95. regimentu) takto: „Nemusí nič hovoriť, stačí, že len behá a strieľa.“ Pekný nápad takto spojiť neherca a experta, tak aby nepobehoval pri nakrúcaní a nenudil sa. Jane sa nepáči postoj Sharpa v spoločnosti a armáde, toto je len začiatok konca týchto dvoch! Ich vzájomná nenávisť sa v plnom svetle ukáže až v nasledujúcich dieloch. Ak by ste mali záujem, tak si pozrite samotný priebeh nakrúcania od spoločnosti ITV (na tejto stanici pôvodne premiérovala séria) tu: -----> (https://youtu.be/oQJs_sId_Tw) Aké dobré vidieť, že aj napriek tvrdej robote, nestratili dobrú náladu. Napríklad ako herec Daragh O'Malley podáva cigaretu Seanovi Beanovi, ako keby sa nič nedialo. Predstavte si tú situáciu, ste v obchode so VHS (VHS sú predchodcami DVD, boli podlhovasté a boli pekne tučné. Je škoda, že ľudia mladšej generácie zabudli) ak by som predavač, a nechcel vás obrať o hromadu peňazí, tak by som vám poradil ako si vybrať diely: Sharpe Sword (za najlepšiu časť z celej série) 2) Sharpe Enemy (za prepracovanosť a rozmanitosť postáv, výborný humor) 3) Sharpe Siege (za najlepšie vyzretú časť celej série, herecké výkony každého zučastneného) 4) Sharpe Mission (kombinovanie sveta poteiky a urpútnej reality) 5) Sharpe Rifles (za najlepší soundtrack zo všetkých častí) 6) Sharpe Waterloo (ak chce divák vidieť ukončenie série) “I´m stupid silly snob, could you forgive me?” Od predchádzajúceho dielu slabší, podpriemer to určite nie je! /60%/ () (menej) (viac)

Tom_Lachtan

Vykrádání sebe sama. Tenhle film by fungoval na začátku série, ale ne tam, kde by se dal pomalu čuchat její vrchol, ono, sice je to pořád velmi slušnej dobrodružnej film, ale podle stejného syžetu to po stopadesátéprvé fungovat nebude... Navíc žádná nová postava nebyla tolik zábavná, jako ty předchozí - nejméně zapamatováníhodná část kterou jsem zatím viděl." Nil desperandum, sir. " ()

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (menej) (viac)

Yardak

11. díl, Francie 1813. Anglická vojska se už usadila na francouzském území a Napoleon Bonaparte to nemůže ustát! Navíc k tomu má Richard Sharpe problémy na domácí frontě. Zvládne to? A hlavně v tomto díle vyvstává otázka, jestli dva britští gentlemani, Sean Bean a Mark Strong, jsou spolu či proti sobě?:o)) ()

• Snímek se natáčel v Anglii a Turecku. (Yardak)