Sharpeov boj

(TV film)
  • Česko Sharpova bitva (viac)

September, 1813. V španielskych horách je Sharpe svedkom otrasného pohľadu na vyplienené horské mestečko Casa Antiga,v ktorom zanechala obávaná francúzska brigáda vedená generálom Guyom Loupom hotovú spúšť. Perkins zachránil v poslednej chvíli mladú ženu pred dvoma Loupovými vojakmi, ktorých okamžite zajali. Loup prichádza do mesta a žiada ich prepustenie, čo však Sharpe odmieta a vzápätí ich popravuje. Loup sľubuje krutú pomstu. Medzitým v tábore Wellington poveruje Sharpe-a velením nad írskym plukom, kde však panuje katastrofálna bojová morálka. Avšak Sharpe si vždy vedel vydobiť rešpekt. Na čo však Sharpe nikdy nemal šťastie, boli zradcovia v jeho okolí... (oficiálny text distribútora)

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (menej) (viac)

Tom_Lachtan

Skvěle na všech frontách - Sharpe je tentokrát v nesnázích, kde tahá za menší konec lana, intriky, kterou nejsou okamžitě odhaleny, boje, které netváří hned na začátku netváří jako Střelci samozřejmě a okamžitě vyhrané, plus závěrečný smutek, kdy sem narozdíl od Sharpeho Nepřítele zjihl jako utržená pampeliška? Prostě skvěle odvedená práce. Vše rámuje dokonalý padouch, u kterého jsem jenom čekal až mu začne oko házet odlesky - ta podoba s padouchem z Willyo Foga je nezměrná. . ()

Cervenak

Sharpe dostane za úlohu vycvičiť írsku gardu španielskeho kráľa a urobiť tak z palácových pajácov skutočných vojakov. Ich protivníkmi bude neľútostná francúzska jednotka „Vlkov“, vedená hrozivým jednookým hrdlorezom... Jedna z najlepších sharpoviek (ak nie úplne najlepšia). Kým ostatné časti sú väčšinou len „dobrodružné epizódky z napoleonských vojen“, toto je skutočný historický film s príjemne spletitým a bohatým, pritom však rýchlo odsýpajúcim dejom, plným farbistých, nejednoznačných postáv, bojov, intríg, zrád, zákerných vrážd, štvavej propagandy a prekvapivých tehotenstiev ;-). Záverečný hit „over the hills and far away“ si preto tentoraz budete hmkať dlhšie než zvyčajne... ()

Karamanlis

Podľa mňa najlepšia sharpeovka, nesúca znaky typické pre všetky filmy z tejto TV série, ale aj čosi navyše. Sharpe dostane za úlohu vycivičiť lemplácky pluk a on z nich vojakov ako vždy urobí, opäť učaruje šarmantnej dáme, ktorej ponuku na intímne zblíženie sa verný svojmu gentlemanskému naturelu korektne odmietne, získa nového nepriateľa ale aj čestného priateľa (ako to so Richardovými jednorázovými nepriateľmi aj priateľmi zväčša na konci dopadne už sharpeoviek znalý divák dokáže predvídať) a tradične schytá aj nejaké to zranenie. Oproti ostatným filmom z tejto výbornej série tu však Sharpe čelí hneď trom rafinovaným protivníkom, v boji proti nemu a jeho chlapcom konečne nestoja iba neschopní, na odstrel súci modrokabátnici, ale pomerne svojská "vlčia brigáda" a Sharpe tu navyše príde o jedného zo svojich stálych mužov, ktorí bývajú zväčša nedotknuteľní... ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. /Videné 5x/ Koľkokrát videné, natoľko ma časť bavila. Script Supervisior (kontinuita): Marissa Cowell. Munro: “I fear that we have welcome Lord Kiely and his men even while we mistrust them. It seems to me that we have to do our best to make them feel uncomfortable.” Wellington: “Drive them out? How?” Munro: “Bivouac them close to the French lines, so that those who wish to desert will find it easily. We´ll give them a liaison officer, of course, someone senior enough to smooth Kiely´s feathers, but why don´t give them a drillmaster, too?” Wellington: “I doubt that Lord Keily would like a certain major of our acquaintance.” Munro: “Och, I cannot think they´ll take to each other, my lord, no.” Wellington: “Good give the puppets Richard Sharpe.” Major Munro: „Obávam sa, že budeme musieť prijať Lorda Kielyho aj s jeho mužmi, aj keď im nedôverujeme. Vyzerá to tak, že je to na nás, aby sa pri nás cítili nepohodlne.“ Wellington: „Máme ich snáď vyhnať? Ako?“ Major Munro: „Pevnosť Bivouac je blízko francúzskych línií, takže tí ktorí by chceli zbehnúť to budú mať ľahké. Mohli by sme nasadiť spojku, samozrejme nejakého staršieho dôstojníka, ktorý by dokázal pristrihnúť krídla Lordu Keilymu, a tak prečo by sme mu zároveň nemohli dať vojenského inštruktora?“ Wellington: „Pochybujem, žeby Lord Keily chcel majora našich znalostí.“ Major Munro: „Och nie, pán môj, vojaci by niečo také neprijali.“ Wellington: „Daj tie bábky Richardovi Sharpeovi.“ Človek v úvode nechápajúc zíza na zničené zásoby pre Angličanov. Prečo má vôbec írska palácová garda strážiť nejakú vojenskú pevnosť? Pozoruhodne vypichnutý manželský vzťah Lordov Kielyových. On je posledný zo svojej línie, ona už mala jeden potrat. Na oboch sa táto stráta markantne podpísala. Postava Lucy Keilyovej je stereotypným príkladom ženy ranného 19. storočia, ktorá verne stojí po boku svojho druha. Nie je veľmi výrazná osobnosť, má samozrejme veľmi dobré morálne hodnoty zabudované v sebe. Mimo vytáčania dôstojníkov okolo seba je Sharpe je dobrý ešte v jednej veci: vycvičovania vojakov. Jeho metódy by sa Vám mohla pozdávať bizardné, kupovediac inak by sa morálka mužstva zrútila. Sharpe na prekvapenie nie je stredobodom pozornosti, áno, je okolo neho vystávaný celý príbeh, momentálne robí prostredníka medzi Lordami Keilyovými. Samotnú pochvalu si zaslúži oddelenie zvukovej produkcie, práve ten diel je prvým, ktorý má v sebe geniálne snímanie zvuku. V konceptuálnej rodine, môžete počuť lahodné zvuky histórie, do tých lahodných nepočítajte zvuky bojov, nárek žien, alebo umierajúcich vojakov. Herec Oliver Cotton, ktorý stvárňuje Brigádníckeho generála Loupa hrá veľmi teatrálnym a afektovaným spôsobom, miestami Vás pobaví, miestami skôr bude iritovať. Pre Sharpa znamenal ohromnú záťaž, to napríklad zobrazuje záverečný boj. ----> https://youtu.be/n_cI3yzAD0M. Herecky si dobre počína Sean Bean, v niektorých dieloch ako keby postával na jednej vode, a nevidel herecké odlišenie od ostatných časti. Ďalší, kto si skvelo počínal v tej časti bol aj Daragh O'Malley, pobaví Vás aj prínos írskeho prízvuku. V predchádzajúcich dielov hraj veľmi monotónne. Príbeh Sharpa opúšťa vybraný muž Perkins, to ako skončí nechám na Vás. Pozrite si to prosím. Mal to šťastie narozdiel od postavy vybraného muža Coopera, Perkins dostal dokonca aj romantický príbeh. Znova je to na práci režiséra, že príliš okatým spôsobom dal miesto Perkinsovi, buď počet replík, alebo počet akcií alebo scén, tak veľmi ľahko predpovedal koniec jeho postavy. Malú radu, ktorú Vám môžem dať, medzi každým dielom Sharpa si dajte jeden alebo dva dni pauzu, aby sa Vás z toľkých postáv a príbehových línií nerozbolela hlava. Rok 1995 bol najlepšie produktívnym rokom z celej série Sharpe. V každom diely sa udiala určitá zaujímavá udalosť. Niektoré časti zaujali viac, niektoré menej. +1* navyše za vynikajúci zvuk a nádherný soundtrack. /70%/ () (menej) (viac)

• Film se natáčel na Ukrajině, přesněji na Krymu. (Yardak)
  • Natočeno podle 12. knihy Bernarda Cornwella ze série „Richard Sharpe“. Děj je situován do roku 1811, kdy se schyluje k jedné z nejkrutějších bitev poloostrovní války, k bitvě ve Fuentes de Oñoro. (LaCasita)
  • V 43:30 je možné vidieť vľavo hore člena výrobného štábu. Má na sebe biele tričko a modré riflové kraťasy. (1mArc0)