Herakles

všetky plagáty
Krátkometrážny
Západné Nemecko, 1962, 12 min

V debutním filmu Wernera Herzoga můžeme vidět různé záběry z posilovny, demonstraci svalové hmoty, ale i jiné, surrealistické záběry. (ash99)

Segrestor

Dnes takových myšlenkových sestřihů je plný internet, ale dlužno dodat, že je to starší snímek. No, ano, a navíc z rukou slavného tvůrce a šikovného umělce Wernera Herzoga. Inu, nevím. Výpovědní hodnota tam nějaká je, ale měřeno subjektivně, nemůžu říct, že bych se u tohoto artového snímku nějak duševně ukájel. Nevím ani, zda mi přísluší to nějak hodnotit. ()

Hellboy

Werner Herzog o svém prvním filmu: "Today, I find the film rather stupid and pointless, though at the time it was an important test for me." Těžko hodnotit jakoýkoliv debut a ještě těžší je hodnotit prvotinu člověka bez jakéhokoliv filmového vzdělání či praxe. Herzog prostě sehnal peníze, vzal kameru a točil. Krátký snímek naprosto postrádá jakýkoliv styl a střih je naprosto náhodný, bez jakékoliv koncepce. Na druhou stranu jazzová hudbička k filmu překvapivě dost sedne (subjektivně). A o čem tedy Herakles je? Herzog srovnává dnešní kulturisty s Heraklem - jaké je poslání dnešních svalovců? Jak by se dnes vyrovnali s dvanácti úkoly pro Herakla? Myšlenka asi tak na tyhle dvě věty je rozvedena do desetiminutového filmu, na němž se Herzog učil, jak točit, jak stříhat, jak produkovat, jak používat archivní záběry, jak neztratit víru ve svůj projekt. A hlavně - jak to nedělat. Herzog sám považuje svůj první film za příšerný, ale chybami se člověk učí, a to pouze svými chybami. Proto měl pro něj tento film svého času určitý význam. ()

Fingon

Nebýt toho, že jsem si překlad titulků přečetl na Wikipedii, tak bych to asi taky moc nepobral (protože titule jsou buď německé a špatně čitelné, nebo dobře čitelné, ale italské - ano, Youtube). Takto mohu říct, že film klade zajímavou otázku - na co jsou dnes kulturisti? Herkules/Herakles v bájích splnil deset, resp. dvanáct neřešitelných úkolů - byli by toho dnešní svalovci schopni? ()

vypravěč

Příliš názorný pokus ironizovat mužskou sílu tváří v tvář soudobým mýtickým analogiím. Zbytečné pro všechny, kdo vědí, že moderní svět spasí žena. ()

d-fens

neviem ako to zobrali ostatní, ale pre mňa to bola drsná až sarkastická konfrontácia medzi modernými kulturistami a tým, čo by vlastne v skutočnosti svojimi svalmi v dnešnej dobe mohli (resp. nemohli) dosiahnuť (odhliadnuc samozrejme od toho, že prilákajú viac "samičiek" :) ()

honajz2

Zajímají se jen o sebe, ale zbytek světa je jim ukradený. Asi tak by se dalo nejlíp popsat, o čem Herakles je. A ačkoli k tomu Herzog vybral skvěle pasující hudbu a dobře to sestříhal, i tak to mohlo být nejmíň o polovinu kratší a nic by se nestalo. Navíc sledovat 12 minut předvádějící se kulturisty mě fakt nebere, až jsem si vzpomněl na Angerův Ohňostroj - a to nejsou zrovna hezké vzpomínky... 3* ()