Pikovaja dama: Čjornyj obrjad

• Rusko Пиковая дама: Чёрный обряд (viac)

Partia mladistvých sa počas dlhého zimného večera rozhodne vyskúšať privolanie ducha nazývaného Piková kráľovná, ktorého možno vyvolať prostredníctvom zrkadla. Po uskutočnení tejto akcie zistia, že sa zrejme jedná len o vymyslenú historku. Keď však začnú postupne účastníci vyvolávania za záhadných okolností zomierať, vyjde najavo, že prostredníctvom zrkadla sa do nášho sveta dostala nezastaviteľná temná sila, ktorá nenechá na pokoji nikoho, kto sa s ňou opováži zahrávať. Pred rodičmi detí, ktoré toto zlo vyvolali, tak stojí náročná úloha, pretože oni sú jediní, kto môže deti zachrániť. (Marceloo)

LIVINGDEAD

Bída a utrpení. Modlil jsem se, aby ta nuda skončila. Rusové prostě neumějí točit horrory. Mdlé herecké výkony (ta matka tam byla spíš jako komparz), slabé a levné triky... dávám slabých 30%. ()

tron

Keď je film strašne nudný, i relatívne krátka hodina a pol sa javí ako sedemhodinová režisérska verzia. To je aj tento prípad. Rusi sa rozhodli predstaviť „pikovú dámu“ ako horor, ale ako horor, ktorý sa síce tvári (a vyzerá) ako americký, ale inak sa zasekol niekde v 90. rokoch. Postavy mi boli (napriek relatívne sympatickým hercom) ľahostajné, scenár klišé. Samotná „dáma“ nie je úplne zlá, ale má len pár desiatok sekúnd – a vlastne okolo nej nie je vôbec vystavaná taká pozoruhodná mytológia, akú by si zaslúžila. ()

Marceloo

Partia mladistvých sa počas dlhého zimného večera rozhodne vyskúšať privolanie ducha nazývaného Piková královná, ktorého možno vyvolať prostredníctvom zrkadla. Po uskutočnení zistia, že sa zrejme jedná len o vymyslenú historku. Keď však začnú postupne účastníci vyvolávania za záhadných okolností zomierať, začína vychádzať najavo, že prostredníctvom zrkadla sa do nášho sveta dostala nezastavitelná temná sila, ktorá nenechá na pokoji nikoho, kto sa s ňou opováži zahrávať. Pred rodičmi detí, ktoré toto zlo vyvolali, je tak náročná úloha, pretože oni sú jedinými, kto môže deti zachrániť. - Na hororovej scéne sa tento rok objavili dva horory z Ruska, ktoré považujem medzi slabšou konkurenciou za nadpriemerné. Prvý III ma zaujal silne podmanivým vizuálom a krásnym príbehom, rovnako ako Queen of Spades. Rusi vedia podla mňa velmi dobre pracovať s časom a vždy vo chvíli, keď sa tempo začne spomalovať, príde nový zaujímavý zvrat a ja mám chuť pokračovať ďalej bez toho, aby som sa nesústredil. Spočiatku sa všetko zdalo ako úplne klasická ducharina, ktorých ročne vznikajú desiatky a vlastne to tak aj celé prebehlo. K postavám som si však vytvoril velmi dobrý vzťah, ktorému pomohlo aj to, že je v centre diania rozbitá rodina. Taktiež sa mi velmi páčila susedka a doktor, ktorý mal s duchom taktiež svoje skúsenosti, a tak sa snažil pomôcť. Duch bol na velmi dobrej úrovni a použité digitálne efekty mi vôbec neprekážali. Hudba bola perfektne zvolená a vyvážená pri tvorení atmosféry. Prostredie bolo perfektné a Rusko už podla mňa dávno nie je zaostalé ako ho stále mnoho ludí prezentuje, aj keď napr. nemocnica bola ešte poznačená bývalými režimami. Keď sa v rámci hororu rok 2016 udrží na takej úrovni ako prvý mnou videný horor tohto roku, budem nadmieru spokojný. ()

George Stobbart

Pohodový ruský duchársky horor; taká variácia na Woman in Black / Bloody Mary / Candyman. Napriek celkovo „povedomému“ nádychu našťastie nepôsobí ako úplne vykrádačkový guláš a oceňujem, že sa aspoň trochu snažil vytvoriť si svoj štýl a atmosféru, hoci mi občas pripomínal americké remaky Kruhu a Nenávisti. Každopádne je to slušne natočené, príjemne herecky obsadené, miestami vcelku napínavé a aj trochu vážnejšie než by som čakal. „Piková dáma“ má pomerne zaujímavý vzhľad, ľakačky ako-tak fungujú a tuším 2x ma dokonca (ne)príjemne zamrazilo. Mohlo to byť síce menej predvídateľné a v druhej polovici pomaly začal dochádzať dych, čo sa prejavilo aj v nevzrušivom finále, ale na také slabšie 4* sa mi to páčilo. ()

*CARNIFEX*

Trojica dospievajúcich teenagerov si chce jedného večera vystreliť z mladej 12 ročnej Anji. Celý žart spočíva v privolaní Pikovej dámy zo záhrobia, ktorá vo svete živých vyhľadáva svoje obete. Prvotný úmysel vystrašiť ju, sa však po pár dňoch nečakane zvrhne úplne odlišným smerom. Keď jeden po druhom začínajú záhadne umierať, otec malej Anji si začína uvedomovať, že musí urobiť viac, ako len nečinne sedieť a počúvať, pre neho nezmyselný duchársky príbeh o žene v čiernom, ktorá do sveta živých prechádza skrz akékoľvek zrkadlo. Pokiaľ má čo horor ponúknuť, absolútne mi neprekáža, keď čerpá z mnoha iných snímkov. Je nad svetlo sveta jasné, že "Pikovaja dama" je kopírkou mnoha duchárskych príbehov ako Mama, Žena v čiernom či Zrkadlá, no ako som už naznačil v úvode môjho komentáru, ponúka zopár svojich vlastných prvkov, ktoré milo potešili. Bohužiaľ, zas tak optimistický a kladný pohľad na tento Ruský horor nemám. Snaha sa síce uprieť nedala, pričom najsilnejšou stránkou bolo budovanie atmosféry, no akoby miestami tvorcom dochádzal dych. Čo ma mrzí najviac, lakačiek je poskromne, úvod je nemastný neslaný, záver aj keď živší, nijak mimoriadne gradujúci. Na tri hviezdy to ale stačiť bude - 55% ()

MM_Ramone

Piková dáma je démonický prízrak vražedkyne detí. Možno ho vyvolať jednoduchým rituálom. Stačí červeným rúžom nakresliť na zrkadlo dvere a schodisko, vziať do rúk zapálenú sviečku a trikrát zopakovať výzvu: "Piková dáma, príď". Ozvú sa kroky, škripot, a potom sa obaví v zrkadle žena v čiernych šatách. Zo začiatku sa moc toho nedeje, len občas možno zazrieť jej odraz v lesklých predmetoch. Keď však svojim vzývateľom začne strihať vlasy, niet už pre nich záchrany. Piková dáma ich pripraví o život a i o dušu. Štyria ruskí teenageri sa odhodlali vyskúšať rituál na jej privolanie. Tento svoj nerozvážny čin trpko oľutovali. Snímok "Piková dáma: Čierny obrad" (Пиковая дама: Чёрный обряд) natočil v roku 2015 režisér Svjatoslav Podgajevskij. Je to tretí film, ktorý som od neho videl. A i teraz je to za štyri hviezdičky. Mne óčeň nráviaťsia tie jeho horrory. **** ()

darkrobyk

Objektivně 2,5*, jelikož tenhle film má až příliš mnoho much. V první řadě je z větší části rusky utahaný. Než se něco stane, jako by se zastavil čas. Jestliže například nový Vij mě mile překvapil, pak tenhle snímek mě vrátil do dob sovětských filmů, kdy ani dumajut... Bohužel, originální námět chybí - varianta na Krvavou Mary střiženou Vymítačem ďábla a poslední vlnou nepříliš podařených duchařských filmů nepřekvapila. Stejně jako ony (duchařiny za posledních 10 let) ani tento snímek nevystraší. Pěkná kamera, místy velmi dobrá hudba, průměrné (ale ne zcela špatné) herecké výkony a standardní digitální triky. Chtělo to více popustit uzdu fantazii, vydat se směrem k surrealismu nebo naopak gore, hlavně zkrátka nenudit. Není to úplná tragedie, ale Rusům horrory zkrátka moc nejdou (zato jejich válečné filmy jsou mnohonásobně děsivější). ()

misterz

Pozývať ducha do sveta živých sa veru nevypláca... Celkom vydarená ducharinka z Ruska. Snímok je čo sa týka hororových prvkov šikovne remeselne natočený, disponuje mnohými ľakačkami, pár pôsobivými scénami, slušnou maskou tajomnej dámy, napätím a pár krát ma aj príjemne vystrašil. Najväčšie negatívum vidím v priemernom až podpriemernom scenári, ktorý so sebou nepriniesol nič nové, len príbehovú nudu podľa osvedčenej šablóny s pár logickými rozpormi. 65/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

pornogrind

Pro mě je tohle rozhodně zklamání. Nemá cenu tady dál pitvat z čeho tenhle film čerpal inspiraci, To už tu udělali hororový kolegové a jen bych se opakoval. Ze začátku mě film docela rychle vtáhl do děje, ale postupem času tomu jaksi začala docházet šťáva a tím pádem mě to pomalu, ale jistě začalo taky nudit. Navíc fínale filmu je taky otřesný. Mám z toho pocit jak když pejsek s kočičkou dělali dort. Všehochuť ale výsledek nevalnej ( ikdyž u nich se to nedalo ani žrát, ale tohle je alespoň koukatelný ). Ale abych jenom nekritizoval. Herci si odehráli co měli, kamera good a musím uznat, že místy to mělo fakt hustou atmosféru, které hodně pomáhala skvělá hudba a zvuky. Lepší 2 hvězdy. ()

dr.horrible

Urban legend, podľa ktorej sa duch vyvoláva tak, že opakujete jeho meno a pozeráte sa pritom do zrkadla. To je šialene originálne, jak to tí Rusi vymysleli? ()

Yoshitsune

Ať je můj postoj k Rusku, jaký je, tak je pevně dán a nehodlám na něm nic měnit. Nicméně filmy beru jako druh umění a umění člověk nemůže nenávidět, ať je z jakékoliv země. Takže moje hodnocení, berte jako férové, nechci se tím nikomu zavděčit či tak. Tak to k předmluvě teď k filmu. První polovina je super, atmosféra funguje, jednak tomu vypomáhá všude přítomný smog a sníh, který vypomáhá navodit děsivou atmosféru. A druhé úmrtí je značně povedené, ale od druhé poloviny, to značně poleví a v podstatě je to do konce docela nuda. Navíc film trpí klasickými syndromy, mohl bych je tady vypsat, ale v posledních dnech, sem to dělal u každého filmu. Prostě bafací lekačky, kdy bubák je vidět na vteřinu, levitující lidi, atd atd no znáte to. Plus sem čekal víc mrtvol a taky drsnější vyřizování. Je to škoda, jelikož trailer namlsal, na solidní podívanou ,ale takhle další průměr. ()

korbitch22

Piková dáma je tady a překvapivě to není fňuk drama z okraje společnosti ruských puberťáků závislých na fetu.Problém Pikové dámy není ani tak v tom, že naprosto přesně vykradá horory Zrcadla, Krvavou Mary, V zajetí démonů a další hromadu amerických podobně laděných filmů, protože režisér Podgajevskij nejen že má notně nakoukáno, ale umí točit a to se v dnešní době nepovedených a nudných braků v hororovém žánru docela počítá, atmosféra je místy skvělá, lekačky slušné a dáma je opravdu povedená a děsivá, jenže problém je prostě ruský jazyk.Herci ne, ti sou vybraní dobře, i když ty puberťáci byli jak nastrčený režimem prezidenta Putina, takový ten spořádaný Sovětský mladý člověk....ehm.Bohužel ale není film nadabovaný do angličtiny a to je sakra průser.Ruština je prostě příšerný jazyk a pokaždý, když šlo do tuhýho a oni tam začali charašovat, spasíbovat a Smirnhofovat museli sme se prostě občas nahlas smát.Rozhodně ale nebudu snižovat kvalitu filmu jen kvůli tomu, že se mi příčí jejich jazyk.Piková dáma je slušný béčko, který neohromí vůbec ničím a jede se vyšlapanou a vykradenou cestu, ale fanouška hororu určitě potěší a za jedno podívání stojí, navíc z té matky asi každému stojí.50%. ()

honajz

Sice jsou tam všechna klišé včetně rozhoupaných houpaček, a vykrádá to třeba Fallen (Anděl smrti), ale film docela šlape, lekačky jsou i atmosféra jsou slušné, má to jasná pravidla, příběh se rozvíjí logicky, a to už samo o sobě v dnešní době je skoro zázrak. Některé scény jsou skutečně strašidelné a holka, co hrála tu dvanáctiletou, klobouk dolů před jejím výkonem. Jen jsem v závěru místo prstenu čekal, že holce někdo věnuje jako dárek tu myš. :-) ()

Necrotongue

Netrvalo dlouho, abych pochopil, že jde jen o ruskou variaci na americké horory s podobnou tématikou, a už před polovinou filmu jsem byl rozhodnut pro maximálně dva kousky. Tvůrcům se ale podařilo vybudovat celkem slušnou atmosféru (i když si nejsem jistý, jestli k tomu došlo díky jejich schopnostem, nebo za to mohla spíše děsivá bezútěšnost ruských paneláků- viz. Durak), a přestože byl děj místy až zoufale předvídatelný, nuda to pro mě nebyla. 3*- ()

JASON_X

Ne, nejedná se o Puškinovu historku o ziskuchtivém karbaníkovi, není to ani kriminální drama o olašské dealerce pervitinu, ale máme tu zdařilou ruskou variantu na obdobné horrory americké nebo japonské provenience o pomstychtivých mrtvých duších a o posedlosti démony. Jako obvykle si Rusové v cizině vypůjčili námět a natočili ho po svém způsobu a ve svých reáliích, čímž se z poměrně tuctové duchařiny stala z mého hlediska nadprůměrně přitažlivá podívaná. Až na sterilní vysolárkovanou krásku v roli matky (jejíž postava byla stejně jen do počtu) mě zaujali dospělí i dětští herci, nejvíc ze všech lehce machistický otec v roláku, který kdyby přibral zhruba jeden pud tělesné hmoty, byl by pak ještě víc podobný Voloďovi Vysockému. A oceňuju i takové banální drobnosti, jako že si třeba týnejdžři na ruském sídlišti doma vaří čaj, místo toho aby žrali popcorn a chlastali pepsi. ()

Morholt

Celkem solidní ruský příspěvek do duchařské a do určité míry i vymítací tématiky. Sice nepřináší nic nového, protože zrcadlové strašidlo jsme už viděli několikrát, ale filmu se celkem daří sem tam vytvořit hodně znepokojivou atmosféru, vizuál strašidla, byť béčkový, celkem ušel a plusem je i samotné ruské prostředí. Na druhou stranu bych uvítal méně utahané tempo, trošku lepší casting a vyšponovanější závěrečnou gradaci. I tak se ale jedná o lehce nadprůměrnou jednohubku, která stojí za vidění. 60% ()

FromHell

Ruská popcornová žánrová vykrádačka,presne spĺňajúca všetky parametre Americkej mainstreamovej tuctovky.Zručne natočená,avšak nijak originálna...Filmárčina je to každopádne slušná.CGI naozaj nemusím,no v tomto prípade to ešte beriem,nakoľko tvorcovia s tým príliš netlačili na pílu... Neurazí / Nenadchne - 50 % ()

TomX2

Priznám sa, že na ruské horory sa mi pozerá ťažko a keď sa mi vyskytla možnosť pozrieť si Pikovú dámu, veľmi som od radosti neskákal. Po mesiacoch odkladania som sa k nemu dostal až dnes a ak vynechám hlúpe efekty či miestami veľmi nerealistické výkony detských hercov, nedopadlo to úplne najhoršie. Zatiaľ čo je istý potenciál v iných hororoch nedostatočne využitý, Piková dáma si s tým radí veľmi dobre a miestami tam je dokonca cítiť ten náznak atmosféry, na ktorú podobné horory zvysoka kašlú. Aj keď je väčšinu času ticho, hudobná stránka filmu sa mi páčila a ani s technickou stránkou nie som veľmi sklamaný. Film určite mal na vyššie hodnotenie (niektoré momenty to aj potvrdzujú), no tak ako s efektami, ani scenáristicky si s tým tvorcovia neporadili a miestami to je naozaj zdĺhavé (už sa zdá, že sa film končí ku koncu, no ešte na nás čaká polhodina NIČOHO) - lepšie 2. ()