Tři lidé jsou mrtví, stali se obětí brutálního masového vraha. Zvířecí zabiják vytrhne svým obětem játra a potom zmizí. Záhadně opustí každou místnost bezpečně uzavřenou zevnitř. Neskutečně prodloužené otisky prstů nalezené na místě činu ukazují na vraha 30 až 60 let starého. Agenti FBI Fox Mulder a jeho partnerka Dana Scullyová identifikovali podezřelého. Mulder věří, že narazili na 100 let starého mutanta, který je díky své biologické abnormalitě schopen podle potřeby měnit tvar svého těla. Teror začal a oni ho musí zastavit. Vzrůstající násilí, které se rozpoutá po otevření této složky Akt X, vám způsobí mrazení v zádech. Jen jedna věc je jistá... teror je nekonečný. (Bonton Home Video)

Davies182

Z jakéhosi úchylného důvodu zřejmě nejprovařenější dvojdíl v Čechách a na Moravě. Dlouhý prstíky jsou sexy, kominík je nedoceněná profese a úkryt z novin a žluči jsem si v pokojíku jako malej stavěl x-krát! ()

VanTom

Spojení dvou asi nejnezapomenutelnějších epizod (1x03 a 1x21) první sezóny, která mne jinak z dnešního pohledu už příliš nepřesvědčila. Sériový vrah Eugene Tooms, schopný se protáhnout sebemenší škvírou a potřebující pozřít patery liská játra, aby mohl po dalších 30 let hibernovat, se IHMO stal nejvýraznějším jednorázovým (tedy "dvourázovým") záporákem celého seriálu. PS: Až v tomto 21. dílu se na scéně vůbec poprvé objevil ředitel Skinner. ()

filmmovier

Legendární Škvíra je po Domově asi tím nejlepším z celého seriálu a jednoznačně jedním z nejnapínavějších dílů. Tooms je fantastická postava, geniálně zahraná vynikajícím Dougem Hutchinsonem. První epizoda (1x03) je naprosto perfektní hororové drama se silným příběhem, druhá část Tooms (1x21) je sice slabší, ale rozhodně ne zbytečná. Jako celek jsou ale perfektní případ toho, co mám na tom seriálu tak strašně rád. 100%. ()

lykan9

Celkově je seriál Akta X skvělý a úžasný, ale když už bych chtěl něco z tohoto seriálu vypíchnout, tak to bude právě dvoudíl Hnízdo a Tooms. Doug Hutchison svou roli záporáka zvládl na výbornou a rozhodně patří nejen on, ale celý tento případ Muldera a Scullyové mezi to nejděsivější, co Akta X předvedla. ()

tron

V 90. rokoch boli Akty X také populárne, že stačilo dať na obálku Svetu Gazdinky usmiatu Danu Scullyovú s valčekom v ruke a číslo si kúpili aj drsní päťdesiattriroční motorkári zo zväze Temní démoni. Nečudo, že Chris Carter svoj fenomén dojil ako len vládal. Peniaze, moc, sláva, na to ľudstvo vždy počulo a zas ak je to robené dobre, a Akty X robené dobre boli, prečo nie. Fantázii sa skrátka medze nekládli. Okrem nových epizód vznikali aj rôzne kuriózne prípady a jedným z nich je tento. Vysvetlím. Prvá sezóna obsahovala dve legendárne hororové časti: Hniezdo a Toomsa. Prvá sa venovala pátraniu po beštiálnom sériovom vrahovi prenikajúcemu do uzamknutých a zabezpečených nehnuteľností svojich obetí, ktorým vytrháva  tiel pečeň a potom na dlhé desaťročia záhadne zmizol. Na konci jednu z najdesivejších bytostí seriálu špeciálni agenti FBI chytili a situáciu ako oni, tak my považovali za uzavretú. Carter si ale uvedomoval,  akú pecku drží v rukách a tak sa ešte v tej istej sérii zjavil diel nazvaný lakonicky Tooms. V ňom sa odporný mladík (v podaní rozmaznaného bachara z Darabontovej Zelenej míle) veľkolepo nechutne vrátil na scénu. Nič mu nedokázali, odsúdený bol „len“ za napadnutie agentky FBI a následne prepustený na slobodu. Tu pravdaže pokračoval v terore, čo Mulder a Scully proste MUSELI zastaviť, raz a navždy. No a Carter si pri dojení fenoménu Aktov X povedal, že by nebolo od veci obe epizódy spojiť do jednej, spraviť z nich tým pádom cca hodinu a pol dlhý celovečerák a vydať ho na videokazete. Takže nie, netešte sa, toto nie je žiadna špeciálna časť, neobsahuje žiadne vystrihnuté scény, ani nič podobné. Sú to proste dva diely zlepené do jedného. V epizóde Tooms mimochodom debutoval skvelý Skinner. ()