I trpaslíci začínali jako malí

• Západné Nemecko Auch Zwerge haben klein angefangen (viac)

Temná a bizarná vízia fungovania spoločenstva ľudí. Mnohí čítali Herzogov film ako alegóriu fašizmu, čo však tvorca radikálne odmieta. Napriek tomu je jeho dielo natoľko abstraktné, že ho v istom zmysle treba vnímať ako podobenstvo (aj keď na všeobecnejšej úrovni, nie ako priamu odozvu na politický režim 30. - 40. rokov minulého storočia).

Film sa stal po svojom uvedení v USA hitom v rámci "midnight movies" a dodnes má potenciál zaujať diváka svojou imaginatívnosťou a pôsobivou bizarnou atmosférou... (ČSFD)

WillBlake

Pitoreskní trpasličí revolta. Celý film je v podstatě o rabování ústavu partou podivných dwarfů. Jejich běsnění však nepostrádá fantazii, smysl pro humor, ani symbolismus (ukřižovaná opice). Oddechové pasáže pak obstarávají záběry na požírající se slepice nebo třeba kohoutí zápas. Film navíc disponuje zvláštní surrealistickou atmosférou a zvláštně podmanivou hudbou. Instantní srdcovka. ()

J*A*S*M

Veškeré dobro umřelo, ať žijí trpaslíci. Tato Herzogova vize na mne zapůsobila víc než drtivá většina jiných snímků, ale přesto vyšší hodnocení nedám. Ten film mě totiž skoro zabil. Neskutečně depresivní a neradostný pohled zblízka na něco, co má možná představovat lidi. Je postižení všech postav jen prostředkem pro navození stísněnější atmosféry, anebo přesvědčením, že takoví jsme všichni? Postiženi, nikoliv však fyzickým, nýbrž duševním, liliputánstvím. Být ty postavy "normální", měly bychom tendence brát film jako velkolepou oslavu boje o nezávislost nad utlačovatelem (místo útoku monster na bezbraného pečovatele)? Záleží na úhlu pohledu. A na tom, co člověku bude příjemnější. Není to špatný film, není to hloupý film, ale to, co jsem při sledování prožíval, mu neodpustím. ()

honajz

Hm, slušná kamera a dobrá hudba, cení se snaha o neotřelost a výběr netradičních herců, kde chybí jen Aťka Janoušková a Krytinář, ale jako varování před anarchií a kam to může vést je dost slabé, utahané a zbytečně dlouhé. Na téma dekadentní anarchie je myslím daleko lepší Zardoz, i když ani to není veledílo (holt Boorman). ()

xxmartinxx

Já jsem obecně proti tomu, aby se brala "jinakost" jako klad. Jinakost trpaslíků je ale, ehm, jiná. Nejde jen o to, že Herzog je "zase divný", ale jak toho dokáže využít. A že lépe vytěžit odpudivé trpaslíky, kteří svou revolucí likvidují veškeré ideály o podobné akci, by nešlo, o tom nepochybuju. Není to ideální film - hlavně tempo by to mohlo mít jinačí -, ale to je zase další věc. ()

Willy Kufalt

„Jo, jo, on se vyzná. Vloupal se už do 60 aut!“  Tak už jsem viděl filmy, kde hráli pouze děti nebo pouze zvířata (ať už živá nebo u Petera Jacksona jako velké loutky :)), ale hraný film ze světa obývaného pouze trpaslíky je vážně unikátní počin! Bizarní svět trpaslíků s vlastním úřadem a kanceláří, příbytky, věčně očekávanou a nepřicházející policií, neustálými vzpourami rostoucími až do anarchie, ale i vlastními rituály, třeba pochodem s ukřižovanou opicí, se může ve filmu potěšit nejednou scénu s poutavým nápadem, působivou atmosférou, někdy i vtipným momentem (např. scénka s vysokou postelí a časopisy) a podobně jako v ostatních filmech pana režiséra se mi líbila i práce s hudbou a kamerou. K mému překvapení mě Trpaslíci bavit po většinu času dokázali, vnímal jsem tu i jasný rukopis Wernera Herzoga, který zase nachází zalíbení v podivínech, o nichž nejen vypráví, ale s nimiž i přímo spolupracuje, a který tu dokáže dlouhá řádění ve fikčním světě liliputánů zapáleně natáčet ve stejném dokumentárním stylu jako např. v Zelené kobře dlouhé rituály afrických domorodců. Kdyby měl film souvislejší příběh (spíše tu dojde jen na pár opakovaných a gradujících motivů) a hlavně pořádné finále, nejspíš bych dal 4 hvězdičky, ale přes ten unikátní dojem mi pár scén připadalo zdlouhavých a ujetý závěr pro mě spíše vyšuměl do prázdna, než aby na mě v rámci onoho podobenství úderně zapůsobil. Ale projednou jsem se rád podíval a nedopadlo to tak tragicky, jak jsem se obával, byť mám od Herzoga určitě raději jiné filmy. [65%] ()