Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

classic

Mohlo to byť veru i výraznejšie, aj menej ukecanejšie, lepšie obsadenejšie, i keď Keiru mám veľmi rád, vôbec sa nepodobá svojmu skutočnému predobrazu Kathariny Teresy Gun, ktorej priezvisko ju predznamenáva k radikálnym činom, ale nie z tej, nebezpečnejšej, fyzickej stránky, kedy by trebárs vyhodila budovu Westminsterského paláca do povetria, ona skôr z tej „budovy” , kde pracovala pod hlavičkou GCHQ (vládne komunikačné riaditeľstvo), britská spravodajská agentúra, odkiaľ v roku 2003 “vyniesla” prísne tajné informácie, ktoré neskôr uverejnili londýnske noviny The Observer, kedy si trochu naivne myslela, že zastaví Inváziu do Iraku, ale namiesto toho začala čeliť trestnému stíhaniu za velezradu... _ A tento celkom dobrý film od Gavina Hooda, ktorý je v mojich očiach takým „režisérskym Robinom Hoodom” , že nakrúca i tomu odpovedajúce veci, ktoré mávajú svoju výpovednú hodnotu, a tak sa tým pádom pozerám na túto problematiku z viacerých uhlov pohľadu, a to najprv skrz hlavnej postavy, našej protagonistky, ktorá prichádza na nekalé úmysly hajzlovského Tonyho Blaira a spol, že i napriek svojej asertivite, porušuje kódex, ktorý vlastnoručne podpísala, ale to ešte vtedy netušila, aké bude mať jej spočiatku „nevinné” rozhodnutie následky, ďalej sa to posúva cez typické : “Deep Throat” , The Observer, či aj externý novinár v DC, Ed Vulliamy je extra dôležitý, až po samotné-priznanie sa špiónky, postupného strachu, čo teraz bude, že je stále ako na tŕňoch, alebo aj advokátska kancelária Liberty, ktorá ju bude „obhajovať”... A toto všetko je zaliate prílišným množstvom informácii, no sú kvalitne zostrihané, že nemáte v deji ani najmenší chaos, len to musíte intenzívne čítať komplet titulky, a vyznať sa v tejto problematike, tak vtedy si ešte kľudne i 20 % pridajte navrch ! Už som trochu vyššie skritizoval obsadenie, ale aj tak je Keira Knightley v naprostej hereckej kreácii, naozaj výborný výkon+Rhys Ifans bol strašne COOL, no ale zase nemôžem úplne povedať, že by som sa pozeral na čistokrvný thriller, ktorým ani zďaleka nie je, skôr ide o hutne vystupňovanú drámu s pozoruhodnými hereckými výkonmi, kedy si postavy nekladú žiadne servítky pred ústa, čiže sú patrične vulgárni, čím je film oveľa zaujímavejším, osobnejším, prirodzenejším, a zároveň i lepším ! Akosi mi i napriek vskutku pozitívnym dojmom chýbalo väčšie napätie, prepracovanejšia atmosféra, z ktorej by sa dalo ešte viac vyťažiť, takto som zhiadol príjemnú jednohubku, ktorá má svetelné roky ďaleko, napríklad od kultových klasík-Všetci prezidentovi muži, či JFK a cetera ! Na jedno pozretie, nič viac a nič menej, to je krutá filmová realita, ako remeň ! ()

Kaka

Další malý velký film, který nedostal Oscary a mezinárodní fame jen proto, že se to před pár lety povedlo podobně koncipovanému Spotlightu, který přece jen pojednával o ještě pikantnějším tématu. Fakt, že většina politiků lže, manipuluje a krade je už tak neobjevné a generické téma, že za to může snadno dostávat mínusové filmové body i takto velmi zdatně zinscenovaná procedurálka s herci z GoT a suprovou Keirou. ()

Jakubik

Asi není, co by se dalo vytknout. Nejde o drama, které by vám vyrazilo dech, ale minimálně je hodně k zamyšlení. Obsahově se zde nehodí to tu rozebírat a není to tak kontroverzní jako Stoneovi filmy, ale je to natočené tak hezky a příjemně, že hlavní zápletku pochopí i neznalí látky, a to je dobře. Za mě v pohodě po všech stránkách… ()

Dm1tr1j

Toto dielo príde napínavé a super vzrušujúce len tým ľuďom, ktorí ani netušia ako fungujú spravodajské agentúry. Vojna v iraku mala typický dôvod v zisku. Nešlo o boj proti terorizmu a vôbec nie proti zbraniam hromadného ničenia. O to sa postarali STUXNET-om už predtým. Takže nič nové a nič vzrušujúce ..ale. Veľmi dobré herecké výkony z toho spravili pozerateľný snímok, ktorý zanechá v ľuďoch stopu, že aj na tých najhorších existuje remeň, a že aj medzi tími najhoršími sa nájdu ľudia so svedomím. Ak by som mal ale odporučiť niečo z tohoto sveta tak si pozrite dokument alebo film o Snowdenovy. ()

rikitiki

V diktatuře by ji zabili, v zemích, jako je ta naše, by ji zavřeli, v Británii se však dočkala spravedlnosti. Právě postoj k whistleblowerce je ohromující a je vidět, že my máme do demokracie ještě daleko. Drama o prozrazení jedné lži, kvůli které zemřely statisíce lidí, je jednoduché, přesto zasahující. Minimálně vznáší otázku, jak bychom jednali my a jak je to uspořádán svět, když kvůli mocenským politickým hrám umírají davy nevinných. Svět je uspořádán jako vždy, řekla bych: bohužel. A jedna mladá žena se tomu vymkla v nenápadném dramatu, kdy šlo o vynesení jedné depeše. Snímek se rovněž soustředí na práci novinářů a činnost neziskovek. SHRNUTÍ: Ta holka měla kuráž! ()

• Když ministr zahraničí Colin Powell zjistil, že informace, které dostal, byly nepravdivé a úmyslně zavádějící, byl tak znechucen, že rezignoval z funkce. (sator)
  • Pro Katharine Gun (Keira Knightley) poté, co byla v roce 2004 propuštěna, bylo obtížné najít novou práci. Od roku 2019 žila s manželem a dcerou v střídavě v Turecku a Británii. (sator)