Lao Shi

Čína / Kanada, 2016, 80 min

Trpký příběh taxikáře žijícího v Číně, který na vlastní kůži a navzdory své dobrotě plně zažije nespravedlnost tamějšího systému. Lao Shi je taxikář, jenž kvůli svému opilému klientovi způsobí nehodu. Záchrana nepřichází a jeho svědomí mu nedovolí z místa činu uprchnout. Je to právě jeho rozhodnutí, které mu přinese utrpení. Debut režiséra reflektuje problém v současné Číně, kdy je při zavinění nehody pro řidiče z hlediska financí výhodnější oběť zabít než jí pomoci. (Kinoart.cz)

Willy Kufalt

S čínským filmem jsem si zatím příliš nepotykal a ač druhý viděný film dopadl značně lépe, než ten první, stále nemohu mluvit o skvělém zážitku. Slibný potenciál námětu se odvíjí od události nehody a neochvějné touhy hlavního protagonisty vykonat oběti co největší pomoc, přičemž celá situace vzrůstá do morálního dilematu a značného neklidu ve svědomí. S extrémním vyhrocením problému až do absurdně krutého závěru (a především s tím závěrem) jsem se příliš neztotožnil, ale uznávám, že jako ukázka šílenosti, do níž dojde jedna obrovská touha (a dojde o to víc na pozadí systému plného lhostejnosti), má cosi do sebe. Problém byl, že mě celý příběh nezasáhl vyloženě úderně. Nebyl to ten emočně silný realistický zážitek s dojmem autenticity, jaký mívám často z íránských filmů, ale zároveň se nedostavil ani dojem skvělé krimi / thrillerové žánrovky, přestože se režisér více scén snaží pojímat ve výrazně noirovém stylu. Více silných či minimálně vizuálně působivých scén se tu párkrát prostřídalo s těmi, kde jsem navzdory všem kladům pociťoval chlad a málem i tu lhostejnost. [70%] ()

*CARNIFEX*

Sociálne drama o rozpore medzi tým, čo je z ľudského hľadiska správne urobiť, a tým, čo je nutné urobiť, aby človeka samotný systém štátu, doslova nepochoval za živa. Ako sa u nás hovorí: “za dobrotu na žobrotu”. ()