Finální portrét

• Veľká Británia Final Portrait (viac)

V roce 1964 je americký spisovatel a milovník umění James Lord během krátké návštěvy Paříže požádán svým přítelem, světoznámým malířem Albertem Giacomettim, aby mu stál modelem. Práce, jak Giacometti Lorda ujišťuje, bude trvat jen několik dní. Lord, který je nabídkou polichocen a zaujat, souhlasí. A tak začíná příběh neobvyklého přátelství, který Lordovýma očima nahlíží na krásu, frustraci, hloubku a místy i na naprostou chaotičnost kreativního procesu. Snímek "Finální portrét" vykresluje nejen portrét génia, ale také vztah mezi dvěma zcela rozdílnými muži, kteří jsou si díky jedinému, neustále se měnícímu tvůrčímu aktu stále bližší. Snímek osvětluje samotný umělecký proces, který je střídavě radostný, nesnesitelný a omračující, přičemž zkoumá, zda je nadání velkého umělce prokletí nebo požehnání. (Cinemax)

Gmisiycs odpad!

Zajímavý pokus, jak okecat, že umělec nemůže nikdy soupeřit s fotografií. Proč socha Palacha je nerez krabice? Prý je to umění. Proč Picasso čmáral jak pomatený geometr? Protože to je nový styl a vyjádření duševna. ATD. ATD. ATD. ------- Naštěstí neexistuje doba, která by umožnila koexistovat více než několika skutečným umělcům zároveň. Naštěstí mám právo tvrdit, že ty mrzkosti, jež jsou nám předváděny, nejsou uměním. Stejně jako tento film. Nudný a o ničem. Už jen proto, že stále jen lže.Prý fotografie převzala umělcům řemeslo, a malování se muselo změnit. No tak dobře.Když to všichni říkáte, tvoříte tím maintream, a všichni ostatní jsou blbí. Sámo včetně mne. ()

stefji

Kvalitní film o umění, ale už méně kvalitní umělecký film. Musím však nesouhlasit s několika jinými komentáři, které snímek hodnotí jako hodinu a půl dlouhou nudu. Myslím si, že děj filmu (který v podstatě neexistuje) je vystavěný spíše za účelem navození nostalgické atmosféry, na kterou se má divák naladit. Co se mě týče, tak se to podařilo na výbornou. Životopisných snímků o umělcích zahrnující celou jejich kariéru a mnohdy i celý život je mnoho. Vybrání pouze jednoho střípku z Giacomettiho života pro mě tak bylo originální volbou. Souhlasím však s tím, že bez kvalitních hereckých výkonů by celý tento koncept prohrál na plné čáře. Často se to nestává, ale dostal jsem přesně to, co jsem očekával. ()

curunir

,,ČÍTAM NOVÚ KNIŽKU." ,,MOJU?" ,,BOŽE, NIE!" ,,AKO SA VOLÁ?" ,,VOLÁ SA ŠPIÓN, KTORÝ PRIŠIEL Z CHLADU." ,,O ČOM TO JE?" ,,JE O ŠPIÓNOVI, KTORÝ PRICHÁDZA Z CHLADU." __ Obdivujem Alberta Giacomettiho a jeho ,,Kráčajúceho muža" (je ho možno vidieť aj vo filme) považujem za jednu z najlepších sôch 20. storočia. O to viac som bol rád, keď som úplne náhodou natrafil na tento prakticky neznámy film. Stanley Tucci, o ktorom som doteraz netušil, že je aj režisér, nakrútil príjemne komorný film, zrozumiteľný aj pre divákov nezaujímajúcich sa o umenie. Je len na škodu, že po prvej polhodine vplyvom istej monotónnosti svojho rozprávania upadá do repetatívnosti a okrem rôznych názorov na umenie už toľko nemá čo ponúknuť. Geoffrey Rush (veľmi dobre nadabovaný Pavlom Rímským) pritom svojím hereckým prednesom dokazuje, že by postavu Giacomettiho vedel zahrať aj v náročnejšom podaní. Scéna so skrývaním balíka peňazí je vynikajúca, Armie Hammer neskutočný suchár, Tony "Monk" Shalhoub namaskovaný na nespoznanie a ,,Finálny portrét" je slušným filmom o umení, nie však umeleckým filmom. (131. hodnotenie, 9. komentár k filmu) ()

kaylin

Stanley Tucci si vzal zajímavou osobnost, vzal si zajímavý příběh z jejího života a nebýt herců, s nimiž točil, tak tenhle film bude opravdu nudný. Ale herci zachraňují to, že tohle je vlastně jen o tom, že někdy umělci trvá hodně dlouho, než vytvoří obraz tak, aby s ním byl skutečně spokojený. Ale udělá u toho spoustu jiných a zbytečných věcí. ()

MickeyStuma

Filmová epizodka životního příběhu švýcarského malíře a sochaře Alberta Giacomettiho. Námětově se jedná o dějové strasti a slasti jednoho umělce. Dějová linka je jednoduchá. Mladý americký spisovatel James Lord byl Albertem požádán o vytvoření modela k jeho tvorbě obrazu s příslibem, že se bude jednat časově o krátkou záležitost. Albert je však se svým dílem neustále nespokojen a tak dny a týdny ubíhají a obraz stále není dokončen. A tak je tu po filmové stránce ukázán něco jako bolestivý boj umělce o zpodobnění své vize v souběhu s přátelským a humorným vztahem mezi ním a modelem. Snímek tak, svým způsobem, nahlíží do tvorby a života jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, který stojí za to vidět. Dal bych se očekávat umělecký filmový art počin, ale byť se tomu mnohými scénami blíží, nakonec tomu tak celkově není. Snímek se také nedá považovat za charakterovou studií umělce. Spíše se vyobrazuje jeho tvůrčí myšlení o daném aspektu své tvorby a zaujetí správného uměleckého procesu. Chvílemi to vypadá i jako sonda do psychologie malíře, ale až tak to skutečně nezachází. V mysli umělce je pouze touha nějakým způsobem zachytit člověka na plátně tak, jak ho skutečně vidí. Touha po dokonalosti, která však pravidelně během tvorby přechází do rozmaru. O malíři a o americkém spisovateli, coby modela, se moc nedozvíme, ale jako by to nevadilo. Daná filosofie a proces umělecké tvorby vše chybějící převyšuje. Prim je pouze charakteristika postav a v dané atmosféře to bohatě stačí. Děj je tedy velice skromný, ale síla dialogů předčí očekávání. Byť se nejedná vyloženě o biografii, natočeno je to s respektem. ()

• Natáčelo se v Londýně. (griph)