Pod nátlakem dotírajícího Oddílu 31 opustí posádka Discovery loď a Michael navrhne plán mise, o které tuší, že bude její poslední. (Netflix)

Martrix

Skvěle vypadající scénáristická břečka, která s vysvětlením jedné nelogičnosti, naservíruje dvě další. Oddíl 31 by měla být elita, vybavená tou nejlepší technologií federace a přesto trvá víc než hodinu, než Discovery dostihne...naproti tomu není žádný problém, aby přiletěl taťka s mamkou na rozlučkový pokec. Pominu fakt, že Discovery disponuje houbičkovým pohonem, kterým se dostali i do zrcadlového vesmíru a dá se předpokládat, že by Centrále velmi úspěšně zmizeli i jinam, než ... jak to vymysleli scénáristi. Ti ostatně v této epizodě excelují a čas si ohýbají a mačkají jen a pouze podle svých potřeb. Americká scénáristická škola (ASS) v plné parádě. Ale to bych i přežil...ovšem ten nechutný patos a loučení, pro diváka naprosto nepodstatný, to byl hnus. Ale i to bych ještě pobral nebýt toho, co to všechno znamená. POZOR SPOILER: Pokud nedojde k nějakému nesmyslnému sloučení, tak vznikne skupina operující v jiném čase, Tyler a snad Philippa budou součástí resuscitovaného Oddílu 31 a Pikea čeká osud, který už mu scénář přilípl před desítkami let(pokud se bude ctít starý ST). První skupina je nabyta otravnými postavami, druhá bude snad začínat novou větev a třetí, ta oranžová, kterou bych tak rád sledoval dál...tvůrci nám zamávali parádní retro komandérkou před nosem a nejspíš pápá. Discovery dle mého názoru nesplnila očekávání, takže bych se dost divil, kdyby se Seriály ST rozrostly do tří větví. Potenciál Centrály, jakožto opravdu těžkého protivníka, byl zatím trestuhodně nevyužit...to už zatápěli víc Borgové Picardovi, přestože oproti nanobootované Centrále působili technologicky zastaraleji. Díky nezměrnosti scénáristického neumětelství se nedá odhadnout, jakým směrem se bude ST ubírat, ale za sebe mohu s jistotou říct, že pokud se nezmění tvůrci, tak to budou temná a vlhká místa plná hemoroidů. Tato epizoda mě opravdu otrávila a od odpadu ji dělí jen Pike, retrokomanderka z Enterprise a královna Po. ()

Martinius

na tento diel som civel s pootvorenymi ustami. okrem tolko rozoberanych logickych absurdnosti tu vrcholi dejovy marazmus v podobe tristvrte hodiny mlatenia prazdnej slamy: pateticke dialogy, este patetickejsie rozlucky a prihovory, z ktorych divak dostane zlcnikovy zachvat, ak nie rovno cukrovku. a pritom zacal diel ozaj krasne - stretnutie s enterprise a vizualnou vychutnavkou interierov i exterierov oboch lodi. tam to vsak aj skoncilo. keby tie bohapuste blaboly aspon niekam viedli - ale ocakavanie prestrelky s vlastnymi lodami nie je naozaj ziadna predzvest epickeho akcneho finale. jo a ak sa z controlu vykluje zarodok borgov, s discovery nadobro koncim a fuller s kurtzmanom sa do dejin zapisu ako dvaja kokoti, ktori uplne dojebali star trek. ()

MasterD

Dobrá epizoda, rozhodně lepší než ta předchozí! Naprosto perfektní a skvělý audiovizuál. Parádní můstek Enterprise. Nasmál jsem se, když se Tilly přivítala s ‘Po’. Uvedení Sareka a Amandy bylo příjemné. Škodolibě jsem se zasmál u autodestruct failure, ovšem dalo se to čekat, jelikož z Short Treks Calypso jasně víme, že Discovery vydrží ještě dlouho. Mám ovšem otázku: Burnham měla díky krystalu vizi, kde viděla smrt celé posádky. Tak jak to teda je? Budoucnost se díky vizím z krystalů změnit může (což jasně bude případ posádky Discovery) nebo nikoli (což je jasně Pikeův případ)? „You can’t have it both ways, show!” A nebo se ta oběť, kterou Pike učinil posledně, opravdu vztahuje jen k ukradení krystalu z planety Borath? No uvidíme příště. Zároveň jsem rád za vysvětlení domnělé chyby z předchozích epizod, kdy se snášela kritika na určování „personal signature“ Burnham (které tvrdili, že je Red Angel). Nyní jasně víme, že je to jak její matka tak ona. Vyřešeno, paráda. Tyler: „This is crazy, we have a spore drive!“ (27:02) Děkuju, konečně to někdo řekl! (Můžou skočit kamkoli, utéct Section 31 a nemusí skákat do budoucnosti.) Ovšem nerozumím jedné věci: proč se vědátorka vymlouvá na to, že nemají energii na jeho napájení? Je to jedno a nebo to druhé: buď skočí pryč (co tvrdí Tyler) a nebo díky time crystal přesunou Discovery do budoucnosti (což se stane). Pokud to chápu špatně, uvitám vysvětlení. Závěrem: do poloviny mě epizoda bavila, pak jsem se jen kvůli láskyplným a srdcervoucím dialogům pořád díval na stopáž, kdy už bude závěr. Doufal jsem v akční scénu. Hm, ne, tak příště no. Naprosto nudná a roztahaná druhá část epizody, která asi někoho baví, mě ne. Neodsýpalo to. Hodnocení: 73%. Zdá se mi, že by se třetí řada skutečně mohla odehrávat v daleké budoucnosti (konkrétně v 33. století, ve kterém se odehrává děj Short Trek Calypso). Bylo by to parádní a ST Discovery by to zachránilo! A ještě pár otázek, které jsem od minula postřehl od jiných recenzentů: Kde je zbytek flotily? To mají opravdu jen dvě lodě, aby bránily zničení veškerého života, jak jej známe? Slabé. Ovšem ta flotila sond a shuttles byla efektivní! A dále: proč control ještě potřebuje tu AI? Vidíme, že už jsou schopní až moc. Ano, bude s ní mocnější, ovšem pokud by se mělo jednat o Borgy, tak nějak mi ti nanoboti přijdou dostatečně vyspělí už nyní. Why does AI need AI to become an AI? Je pravda, že tvrdili, že chce být „fully conscious“. Pokud se nejedná o Borgy, v pořádku, let’s keep going! ()

cyphercz

Už to tu v komentářích někdo zmínil, v epizodě se vlastně vůbec nic nestalo, posádka se nejdřív evakuovala, pak zas vrátila a mezitim byla vata "do příletu Leelanda zbývá 5 minut", což opakovali během epizody snad 3x:)) Objevila se tu královna Poo, jedna z nejinteligentnějších a nejúžasnějších bytostí ne v kvadrantu, ne v galaxii, ale v celém Vesmíru (samozřejmě hned po Burhnam, která je snad ztělesněním Boha všemohoucího, nebo už nevím), čili další z řady chabých scénáristických berliček. Po delší době byl opět velice silně cítit feministický nádech celého dílu, kdyby ty postavy aspoň byly něčím sympatické či charismatické jako třeba Janeway, TPol nebo snad kterákoliv z DS9... jsem hodně zvědavej kam půjde seriál po odchodu Pikea, který mi přijde že spoustu lidí u tohoto seriálu ještě jen tak tak drží:) ()

wenca

Hrdinové pro mě v Discovery působí povětšinou jako roboti bez duše. Nikdo nedává najevo smích, překvapení a nikdo nikoho ani nechytne za ramena nebo za ruku. Na druhou stranu tu máme tunu emočních rozhovorů, které ale probíhají tím způsobem, že pokud dvě postavy mají nějakou romantickou minulost, přítomnost nebo budoucnost, tak se prostě postaví k nejbližšímu oknu a face2face si to vyříkají a jdou pryč. Proč? To jsou vztahy v budoucnosti takto pokřivené? Tento díl byl tímto totálně nadopovaný, prosím ať to skončí. Dost by tomu pomohlo kdyby Michael vypadnula. Jediný klad dílu je za mě Enterprise a její můstek. Díl skončil přesně tam kde skončil S02E12, tzn. nebýt Enterprise je tento díl zbytečný a zasloužil by jednu hvězdu za snahu. Druhá série byla suprově nastartovaná, ale chce to trochu zjemnit, zpříjemnit. Těším se na další díly. ()