Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

TV spot

MM_Ramone

Tento film bol natočený za spolupráce oddelenia vývoja súťažných a pretekárských automobilov národného podniku Škoda Mladá Boleslav a poriadne ho oklieštila vtedajšia prísna cenzúra. No i tak patrí do mojej top3 v špecifickom horrorovom subžánry o autách, čo majú svoj vlastný život a vraždia ľudí. Doposiaľ na mňa najviac zapôsbil démonický kamión, s výraznou maskou Green Goblina na prednom chladiči, z filmu "Maximum Overdrive". Taktiež ma dostala aj Carpenterova "Christine". Oba tieto snímky boli natočené podľa literárnej predlohy Stephena Kinga. A v tesnom závese za nimi sa drží český "Upír z Feratu". Parádny, nadupaný, čierný šporťák, ktorý jazdí na ľudskú krv. Vysáva vodiča cez chodidlo pravej nohy pomocou plynového pedálu a jeho krv používa ako palivo. Dokonalý vampírsky biologický stroj. *** ()

Big Bear

Tak jsem si včera po hooooooooodně dlouhé době dal zase tuhle Herzovu jízdu se závodním speciálem Vampír Ferat (Škoda 110 Supersport). Vůbec nechápu zdejší nízké hodnocení! Stoker by byl myslím nadšen a až se divím, že soudruzi dovolili aby tento film vznikl a šel do kin. Nejen že se vymyká soudobé místní tvorbě, ale skvěle doplňuje osmdesátkové filmy té doby, která se podivnými vozy jen hemží. Tady to má ale navíc punc české originality. Moc jsem si užíval Menzela, Schmida i sexy Břežkovou. Dáša byla taky fajn a celkem jsem zíral jak se dá honit po českých okrskách dvanáctsettroska se zapnutým majákem. Film by asi nebyl ale tak parádní bez jedné věci. A tou se super Hapkova hudba. Hlavně v závěrečných pasážích rallye, kdy Vampire projíždí tmou s plně rozsvícenými reflektory včetně těch přídavných na kapotě ty záběry spolu s temnoým hudebním podkresem byly opravdu až mysteriózní. Po těch letech jsem čekal u sebe jen mírné ušklíbnutí , ale nakonec zůstala velká míra spokojenosti a i obdiv k nadčasovému dílu. Mimochodem co by tomuto pohonu řekla šílení Gréta? To je ještě ekologičtější než auta na elektřinu ! Není ona Gréta také z rodiny paní Ferat? :-) !!! Já dávám rozhodně za 4 krevní konzervy ! * * * * ()

Dreadd

Cenzura se na tomto díle podle samotného režiséra podepsala velmi silně a my už nikdy neuvidíme původní dílo. Což je velká škoda, protože jak už víme od dob Spalovače, Juraj Herz dokáže vytvořit nádhernou hororovou atmosféru, která tady chybí. Tohle "něco", co zbylo z původního projektu tak horor příliš nepřipomíná, přestože námět mě velmi oslovil a dalo se s ním velmi dobře pracovat, nakonec je z toho film, který nemusím nutně vidět znova a rozhodně se kvůli němu nebudu bát sednout za volant. ()

solskjaer

Ano je to průměr, ale přiznejme si, že v době kdy se nám v televizi střídal Pes baskervilský a právě upír z Feratu tak moc na výběr nebylo, a myslím si, že každý byl z Menzela a Veškrnový naprosto odvázanej. I já. Jo, dříve sem se na to těšíval, v dnešní době jsem ho znovu neviděl, možná bych změnil pohled. ()

Spectre

Dosť kontroverzný film. Ja osobne si nemyslím, že by to bol odpad. Určitá uletenosť by bola snáď aj zámerná. Miestami je to aj riadne psycho (napr. tá dôchodkyňa na prechode), ktovie ako by to dopadlo keby tvorcom nepristrihli krídla. Žiaľ, nie je možné presne povedať na akú nôtu hrá tento film, čo je jeho hlavná chyba. Námet ako taký je zaujímavý, ale ztvárnením mi to prišlo strašne Béčkové. Samotný automobil je kapitola sama o sebe, keď som videl zadné svetlá zo 120tky, tak som vybuchol smiechom (ináč zpredu vyzerá dobre :) ). Šialený je aj personál firmy Ferat. Čo sa týka hercov, tak Menzel sa moc nepretrhol (jeho úloha mu to ani neumožnila), Dagmarka to snáď ani nehrala (čo by nevadilo, pretože ju ako herečku nejako zvlášť nebaštím), avšak súhlasím s tým, že Petr Čepek bol výborný (asi jediný výraznejší herec v tomto prípade, jeho postava je dokonale slizká). Keď sa to vezme celkovo, tak by nebolo správne tento film úplne odsudzovať. Aspoň na prvé zhliadnutie som sa nenudil a snáď som sa zabavil aj tam, kde sa to v roku 1981 nečakalo. Milovníkom uleteností odporúčam! :) ()

• Ferat existoval jediný, ale filmári potrebovali mať autá dve, takže vo finále existovalo jeden a pol Feratu. Tá polovica bol predok vyrobený pre natáčanie scény, v ktorej sa Jiří Menzel (Dr. Marek) snaží dostať k motoru Feratu a po prerazení karosérie narazí na pohybujúce sa vnútornosti Feratu poháňané vačkami. Po natáčaní tejto scény bol potom predok vozidla spálený. (Raccoon.city)
  • Súkromná ambulancia firmy Ferat, ktorá príde k havarovanému autu pretekárky Luisi Tomášovéj (Jana Břežková), bolo auto Dodge Polara, bývalé služobné vozidlo americkej ambasády v Prahe, v 80. rokoch odpredané súkromnému zberateľovi. (Raccoon.city)
  • Mima (Dagmar Veškrnová) má na své skříňce na záchrance napsáno: „Veveřice cimická hravá.“ Podle všeho se točilo na autentickém místě a podpis na skřínce patřil některé ze zaměstnankyň. (sator)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)