Mať sedemnásť

• Česko V sedmnácti (viac)

V najsviežejšej snímke svojej kariéry zachytáva sedemdesiatročný francúzsky klasik André Téchiné dvojicu sedemnásťročných chlapcov z francúzskeho malomesta, ktorých vzťah začína nenávistnými výpadmi a školskou šikanou, ale postupne sa vyvíja v krehké intímne puto. Je to film nekľudný a výbušný ako jeho hrdinovia. Film ako oslava magického času dospievania, v ktorom sa prelína úplná bezstarostnosť a nikdy nekončiaca úzkosť a v ktorom sa násilie stretáva so zmysluplnosťou a trýznivé straty striedajú nežné objavy. (Film Europe)

hygienik

Pred pár rokmi, keď si ich aj sama režírovala, tvorila Céline Sciamma filmy, ktoré sa vám či už v dobrom alebo v zlom vryli do pamäti a nútili vás ešte pár dní o nich rozmýšlať. Dnes je už len scenáristkou a nenápadne, ale isto skĺzava do priemeru. A žiaľ, francúzsky filmový priemer je dnes sám o sebe, pod celoeurópskym priemerom kinematografie. ()

Aluska88

V sedmnácti přináší klasický námět teenagerského coming outu a s klidem by se mohl zařadit mezi spoustu podobných nenáročných, letních snímků. Jenže právě onen mladistvý coming out je snad to jediné, co zde zapadá do "klasické" šablony. Zpracováním se snímek liší. A to hodně. Myslím, že podobný film jsem ještě neviděla. V sedmnácti staví na skvělých výkonech Kacey Motteta Kleina a Corentina Fily. Chemie mezi nimi je dokonalá, že člověk téměř od začátku film čeká, kdy se mezi nimi to postupně houstnoucí dusno a přehrada ukrývaných emocí protrhne. A až ta scéna přišla, byla "very hot":) Tak reálná a vášnivá, jak to umí snad jen Francouzi:) Sandrine Kiberlain v roli Damienovy matky je rovněž výborná. Člověk tak nějak tuší, jaký zvrat v ději asi nastane. Nádherné lokace a příroda jsou už jen třešinkou na dortu. ()

kaylin

Líbí se mi, jak je snímek pojat přirozeně, jak zde nejsou žádné zbytečné předsudky, jak s tvůrci nesnaž téma velebit jako něco naprosto zásadního. Je to prostě příběh o dvou mladících, kteří si k sobě najdou cestu, i když ta je velmi komplikovaná. Na začátku vás to nenapadne, ale nakonec silně uvěřitelné. ()

Disk

I staří klasikové mohou míti mladistvý elán. Neplatí to jen pro Martina Scorseseho, ale také pro Andrého Téchiného, který ve svých 73 letech přichází se snímkem o první lásce. Téma je to samozřejmě zpracovávané mnohokrát, přesto je V sedmnácti filmem, jenž rozhodně stojí za vidění, hlavně samozřejmě v kině. André Téchiné se soustředí na vztah dvou spolužáků, u kterých bychom na první pohled těžko mohli předvídat, že by právě tito dva kluci mohli vytvořit milostnou dvojici. Jejich vzájemný vztah je silně až výbušný, ale také hodně citlivý. S tím souvisí absolutně skvostné herecké výkony obou protagonistů, přičemž sledovat jejich vzájemnou chemii (verbální i fyzickou) je něco úžasného. A to je Kacey Mottat Klein ve svých 19 letech ostřílená herecká hvězda a o deset let starší Corentin Fila teprve herecký nováček. Jejich milostná scéna patří k tomu nejlepšímu, co lze v tomto snímku vidět. Něco tak intenzivního tu v queer kinematografii už dlouho nebylo. Vše dotvářejí nádherné záběry francouzských Pyrenejí v různých ročních obdobích a výborná práce se střihem. Kdo čeká klišovitou romanci, má smůlu. V sedmnácti je nádherným snímkem o dospívání, který vám z hlavy jen tak nevyprchá. ()

slunicko2

Jak zkušení lidé vědí, od nenávisti k lásce je jen kousek, vášeň jako vášeň. 1) Film nepřináší žádná překvapení; co se stalo, bylo lze očekávat, tak nějak to vyplynulo samo od sebe. Tato samozřejmost dění je velmi silným kladem snímku, který si na nic nehraje, nesnaží se budit vášně, ani proti něčemu protestovat či za něco bojovat. Prostě život je takový a životem poučený 73letý homosexuální scenárista a režisér André Téchiné se jen dívá a co vidí, zprostředkovává i nám, divákům. Je to pohled moudrého pozorovatele, člověka, který ví. Kdo chce a je schopen, vezme si z jeho moudrosti své._____ 2) Scenáristické zápletky slouží svému účelu a tak mi jejich občasná krkolomnost ani nevadí._____ 3) Snad největším tahákem snímku je 18letý charismatický přitažlivý Kacey Mottet Klein (běloch Damien) a 28letý (!) Corentin Fila (tmavý Tom) ve své prvotině._____ 4) Natáčelo se v Bagneros de Luchor v Pyrenejích. ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes,… (viac)