Do horského hotelu přichází mladičká a velmi zvědavá dívka Anna, která hledá svoji kamarádku. Obě se znají z dětského domova a ona jí prý dluží nějaké peníze. Zaměstnanci Anně sdělí, že její přítelkyně už před časem zmizela, nejspíš prý odešla "za lepším". Anně se to ale moc nezdá - má u sebe od kamarádky pohled, ze kterého vyplývá, že myslela na všechno jiné než na odchod. Anna právě opět nemá kam jít, životem se už nějaký čas od opuštění dětského domova protlouká všelijak, a tak přijme místo v hotelové kuchyni jako brigádnice. Přitom začíná pátrat po zmizelé kamarádce. Její všetečné dotazy brzy přinesou výsledek - Annu se pokusí někdo zabít... (oficiálny text distribútora)

Matty

Skutečnou holkou na zabití je zde Dagmar Veškrnová, jejíž afektované herectví ve větších dávkách duševnímu zdraví rozhodně neprospívá. Nejspíš si toho byl vědom i Juraj Herz, který závěrečnou třetinu milostivě přepustil pohotovým příslušníkům SNB. Přes český pokus o giallo, psychologické drama a morbidní komedii se tak film dokodrcá až ke standardní socialistické detektivce. Dokonce i s automobilovou honičkou jako z nějaké céčkové západní žánrovky. Přechody mezi žánry neprozrazují jakýkoli tvůrčí koncept. Herz se snaží, aby to byla legrace, ale zase ne moc velká. Prozrazuje nám něco o minulosti protagonistky, ale ne dost, abychom s ní mohli soucítit. Zřejmě aby vyhověl požadavku zábavy, která bude pro lid a zároveň nastaví zrcadlo přežitkům minulé doby (ačkoli není jasné, o jaké přežitky zde vlastně jde, neboť největších prasáren se dopouští šéfkuchař v horské chatě, logicky vlastněné státem). Hudba nás upozorňuje, že vrahem mohl být prakticky kterýkoli z mužů. Ti se ale na druhou stranu beztrestně a v jednom kuse vysmívají naivitě protagonistky i ostatních žen, které jsou sexisticky redukovány na stvoření pěkná, ale neschopná samostatně myslet. Zobrazení žen v normalizačních komediích jako hloupých třeštidel, u nichž je pravděpodobnější, že se přizabijí při mytí nádobí, než že vyprodukují vlastní myšlenku, by zasloužilo obsáhlejší rozbor. Problém je, že filmy jako Holka na zabití vás svou úmorností o veškerou energii k analytičtějšímu uvažování připraví. 50% ()

Enšpígl

Ale že ty vesnický buranky paní Dagmar jdou, co ? Čím to asi bude :-) Většinu filmu tam Dáša pobíhá jak splašená koza a hovno z toho. Napětí to má až posledních patnáct minut, ve kterých se dočkáme na naše poměry i solidní honičky. ()

Malarkey

Dagmar Veškrnová zase zbourala jednu naivní. Film ve výsledku je docela nuda, ale na druhou stranu musím říct, že mě na první pohled dokázal zaujmout, hlavně teda díky Dagmar. V neděli dopoledne jsem tak po obědě přestal cokoliv dělat a zaměřil se na Dagmar. Postupem času jsem ale pochopil, že tahle kriminálka je spíš o Dagmar, než o vrahovi. Ještě jsem ale neviděl českej film, co by se odehrával na Sněžce, takže i z tohodle pohledu se film musí náležitě ocenit. ()

Renton

Téměř král české detektivní tvorby ovšem z druhého konce žebříčku! Zápletka slabá, řešení nudné a hlavní představitelka je skutečně na zabití. ()

Radek99

Snad jediným kladem téhle pseudodetektivky je vysokohorské prostředí a vyloženě oldschoolová závěrečná honička policejního moskviče a gázíku... V kostce normalizovaná filmová tvorba, v podstatě se nic jiného točit nesmělo... ()

Subjektiv

Kriminální zápletka vyloženě slabá, rozpočet zřejmě bolestně nízký, děj pražádný. Jenže těch několik opravdu veselých hlášek, vtipný, lehounce kousavý nadhled, s jakým se podává ta nijakost let normalizačních a civilní, nepatetické herectví zachraňují jinak velmi pravděpodobnou katastrofu. ()

movie

Dagmar Vaškrnová podle mě totálně šílená, ale navadí Nejdůležitější tady je ten soundtrack Bohuslava Ondráčka!! Ty vole - totální Ennio Morricone worship!!! Jestli tohle někde vyšlo tak to prostě musim mít! ()

gudaulin

Cožpak o to, režie by ušla a neokoukaná Dagmar Veškrnová ve své debutu srší energií, jenže scénář je slabý jako koncentráčnická polévka. Typické stylistické dílko bez atmosféry, které nedokáže v divákovi vyvolat větší emoce. Celkový dojem: 40 %. ()

choze

Škoda, že po tom krásném giallo rozjezdu (morbidní úvodní titulky a vražda sličné dívky tajemným vrahem v černých rukavicích s pitvorným skřetím přívěškem) Herz rezignoval na temnější atmosféru a film je nevzrušivou detektivkou s nijak překvapivým vyústěním. Prostředí horských chat se mi ale líbilo, mladá Veškrnová, která mě nikdy nějak extra nebrala, hlavní roli bez problémů utáhla a navrch to má zajímavý hudební doprovod. ()

Gilmour93

Herz to celé postavil na tom, že vrah z gazíku není zobrazen, ani když je dopaden (jen přijde vtipný střih s „přistřihnutím“ křídel) a ztřeštěná nána v podání Veškrnové bude diváka systematicky stolicovat. Tápaní v konstrukci děje a socialistický puch vás donutí všímat si detailů. Třeba Augustovy kuchařské zručnosti či tristního hygienického stavu hotelových kuchyní a pekáren. A fajn pro Trautenberka, že byl tentokrát v Krkonoších za jiný orgán než obvykle.. ()

NinadeL

Kdepak Dáša, to je číslo. Gazela. Ale v podstatě je dobře, že se Herz už nedostal k tomu, aby Dášin naturel použil rovnou do celé série filmů o Holce. Ty jeho náměty jako Automatická holka mi z jeho úst zněly stejně jako Troškova teorie o 4. díle Slunce, seno a mimozemšťani. ()

sud

Jako komedii bych to nenazval. Jako čistokrevná kriminálka se mi to taky moc nezdá. Ale jako příjemný příběh holky, která hledá svoji kamarádku, to (alepsoň mě) stačí. 60%. ()

D.Moore

Dagmar Veškrnovou jsem místy opravdu těžce snášel, navíc se mi příliš nelíbil ten velký počet postav, které byly k ničemu, no a za krimi bych celý příběh snad ani neoznačoval. Ale na druhou stranu má Holka na zabití opravdu senzační úvod, skvělou hudbu, několik vtipných momentů a bezvadné pány Ilju Prachaře, Karla Augustu a Václava Lohniského. ()

Wacoslav1

Název nelže Veškrnová je tu fakt na zabití, ale jinak se to vidět dá pomáhají pěkné exteriéry slušná hudba a závěrečná hádanka kdo je vlastně vrah. Neurážející průměr.55% ()

LiVentura

..hodně dobrá krimipovídka....Olmer jako vrah...a skvělá atmosféra vysokohorských scenérií dotvářená skvěklou ústřední melodií....až na uječenou Veškrnovou! ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)