Mou sha shi shui nian hua

• Čína 谋杀似水年华 (viac)
Čína / Hongkong, 2016, 128 min

Vavča

HK režisér a hudební skladatel, neporazitelná kombinace roku 2016 (viz https://www.csfd.cz/film/448368-dao-mu-bi-ji/komentare/ !) Fruit Chan, znám jako autor těch "divných filmů" natočil směs nostalgického dramatu, romance, detektivky v krásném vizuálním podání alá Cary Fukunaga https://www.csfd.cz/film/273517-jana-eyrova/komentare/ Základem je kniha autora jménem Cai Jun. Xiaomei (Angelababy) vzpomíná na svoji dětskou lásku Qiushou (Ethan Juan), která náhle v roce 2000 zmizela a dodnes neví proč. Film je prosycen nostalgickými retrospektivami, vracející nás do časů čínsko-vietnamské války (1979), začínající ekonomické reformy a také do dob pozdějších, znalý mando,kanto-popu jistě všechny hity a plakáty poznají. Láska hlavních hrdinů je samozřejmě v těžkém rozporu s materialistickými představami jejich rodin. Námět filmu má výrazný neoromantický ráz alá Jane Austen a hlavně Charles Dickens by se tady taky našel. Postupné detektivní pátrání má k vyjasnění rozhodně stále daleko a nic určitého si divák do konce vyložit nemůže. Do toho režisér mistrně vkládá křehké romantické momenty hlavní dvojice, ze kterých někdy mrazí v zádech. Film má nejen perfektní audiovizuální zpracování, zajímavý námět, ale hlavně perfektní herce (Angela, Rayza, Ethan Juan). Navíc tady lehce probleskuje kritika režimu, tehdejší historie, generace.Pokud máte chuť na neobvyklý žánrový mix, romanci, rozhodně dooporučuji, stejně jako sledovat až do konce titulků. Film, kde se můžete kochat množstvím detailů a stále objevovat něco nového, navíc můžete počítat i pár momenty magického neoralismu, nadpřirozena,bravo režisérovi.Samozřejmě, originální znění je v mandarínštině, byť je Angela HK herečkou. ()

• Ve filmu jsou použity archivní záběry z japonského seriálu 101st Marriage Proposal (od r. 1991). Anachronismem však zůstává, když hlavní hrdinka Xiaomai (Angelababy) drží DVD se seriálem s rokem vydání 1995, technologie DVD však byla poprvé vydána v Japonsku roku 1996. (Vavča)