Děj filmu je částečně založen na skutečných událostech, ke kterým došlo v roce 1985 s ledoborcem Michailem Somovem, který byl uvězněn antarktickým ledem na 133 dnů. (sator)

sator

Děj filmu je částečně založen na skutečných událostech, ke kterým došlo v roce 1985 s ledoborcem Michailem Somovem, který byl uvězněn antarktickým ledem na 133 dnů. ()

oveckaoa

Taková ruská pohádka kombinovaná se sci-fi. Ledoborec narazí do ledovce a poškodí se jeden chlápek spadne do moře a utopí se a pak se jim jaksi podaří z tama dostat, ale uvíznou tam. Z Ruska jim pošlou nového kapitána (ten předchozí je sesazen za neschopnost), který to má tak na salámu, že kdyby tam všichni až na něho a pilota vrtulníku umřely bylo by mu to jedno a oni mezitím zjistí, že jich ten ledovec pronásleduje (proto píšu sci-fi představte si, že mohl mít na výběr ze 4 směrů a vybral si náhodně zrovna ten kde jsou oni?). Všechny postavy jsou nesympatické a film je zbytečně moc dlouhý (minimálně o hodinu zkrátit) opravdu mě nezajímá jakási pipka co je těhotná a chce rodit sama doma nebo další z morálními zásadami.  Později zjistíme, že jeden z těch námořníků  je smrtelně nemocný a umře tam ani nevím na co , ale jak mě ho má být líto, když tam hrál tak 10 minut? Co pochválit triky jsou slušné námět taky a tím to končí upřímně kdyby to nebyl ruský film má to tak 40 procent a každý by tu nadával. ()

ARI50

Začátek plný napěti spíš první čtvrtka obři ledovec muž přes palubu pes přes palubu všude lítají kusy ledovcu dobrý ale pak to utichne škrtnem o ledovec a tot vše škoda. ()

JASON_X

Mosfilm se občas nebezpečně přibližuje Bollywoodu i Hollywoodu (to nemyslím jako negativní kritiku, jen konstatuju fakt). Dva námořní kapitáni, od prvního setkání spolu v konfrontaci. První sesazený, relativně mladý floutek a svéráz, v roli kapitána velkého sovětského plavidla naprosto nevěrohodný. Druhý pak starší, zkušený mazák a nesmlouvavý tvrďák s vizáží bulharského zápasníka, typově skvostný, ale taky tvrdá konzervativní a nekomunikativní palice. K tomu ledoborec uvízlý několik měsíců v polárním ledu, nervózní posádka, tenčící se zásoby, napjaté mlčení z Moskvy i Leningradu, jeden slizký sviňák od KGB (doba těsně před Gorbačovem) a máme tu drama jedna báseň. Pěkný vizuál a výprava (i když tipuju, že se nenatáčelo u Antarktidy ale hlavně v trikovém studiu), i něco málo akce a napětí. Na druhou stranu šablonovitý děj s často předvídatelným průběhem a jeden otravný čokl. Nebýt blbého happyendu, nejlépe vůbec žádného happyendu, dal bych o hvězdu víc. ()