John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády... Železnice nikdy nebyla zcela jistým dopravním prostředkem, pokud šlo o přepravu peněz. V době války Severu proti Jihu se plukovník Cord McNally vydává po stopě zlodějů, kteří při vlakové loupeži zabili také jeho přítele. Mnohem více ale touží dopadnout tajemného muže, který výhodně prodává nepřátelům informace o transportu peněz a každém pohybu vojsk. Stopy vedou Corda McNallyho až na území Ria Loba, kde zákon je v rukou "nikoho" a farmáři i lidé z městečka jsou vystaveni neustálému strachu... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo). Vždy kladl neobyčejný důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Není proto náhodné, že pro roli Corda McNallyho si zvolil legendu amerického filmu herce Johna Waynea, s nímž již dříve spolupracoval. John Wayne hrál ve více než 142 snímcích. Jeho největší úspěchy jsou spjaté především s žánrem westernu (Přepadení, Muž, který zabil Liberty Valance, Nosila žlutou stužku, Červená řeka a Rio Bravo). (Česká televize)

TV spot

Frajer42

Kdo by to byl řekl, že Howard Hawks dokáže Wayna obsadit i ve westernu jiného děje, než tomu bylo v případě El Dorada a Ria Brava. Vcelku zde všechno fungovalo. Děj byl relativně zajímavý, ženy disponovaly nadstandardním zevnějškem a Wayne byl standardně skvělý. Víc než kulky svištěl vzduchem hodně kvalitní humor, který mi několikrát rozhýbal bránici. Jedinou výtku bych měl snad jen k ostatnímu hereckému obsazení. Určitě se dalo obsadit více charismatičtějších tváří. V mých očích ovšem převládala spokojenost a klidně zde zanechám slabší 4 kousky. ()

cheyene

Hádanka na začátek: Je vysoký, nosí šátek kolem krku, dobře střílí, je čestný, k ženám galantní a vždy vyhrává. Kdo je to? :)) Hodně dobrý western s Johnem Waynem, ikonou divokého západu! Sympatická ústření trojice (plk. McNally, kpt. Cordona a J. O'Neill), ke které se připojují i další sympatie sklízející postavy (např. seržant nebo Phillips). Příběh není nijak originální, zápletka je přesto zajímavá. Nechybí zde klasika - Wayne (s šátkem a gentlemanským chováním k ženám) vede skupinku odvážných proti padouchům, přičemž dojde i k typické výměně rukojmí ;) Líbil se mi úvod z války Severu proti Jihu, který přinesl hodně akce a to v pouhé půl hodině! [!!!následující věta může prozrazovat část děje!!!] Také mě zaujalo, že váleční nepřátelé se stanou partnery (ovšem oceňuji i jejich vzájemný respekt v období války)...Povedený western. ()

Kothy

Poslední díl z této westernové série s Johnem Waynem. Tentokrát se dostáváme do doby Občanské války a chvíli po ní. John tu vystupuje jako bývalý plukovník Severu, který se v Texasu spolu se šerifem snaží odčinit staré křivdy. Vydají se do vedlejšího města, kde místní šerif zabíjí nevinné. Postupně ho pomocí lsti porazí a dojde i na lásku. Přesto, že to není nic převratného, se to aspoň trochu od ostatních westernů liší. Wayne už tu není moc ve formě... "Jste uklidňující." :D ()

Xmilden

Rio Lobo jako završení hawksovy trilogie filmů s Johnem Waynem nám ukazuje mírně odlišný příběh. Z filmu je patrné, že John Wayne už opravdu notně zestárl a bohužel při téměř každé příležitosti se chopí lahve, aby si trošku přihnul. 3. díl je zároveň nejslabší, zatímco v novodobých sériích, jak je dneska známe, se snaží tvůrci ohromit, stále lepší a lepší akcí, většími honičkami, přestřelkami. Tady nic takového patrné není. Hlavní hrdina více pije, pohybuje se pomaleji a začíná i s osaháváním žen. Tady jeho oběť ztvárnila krásná Jennifer O'Neill. 60% ()

Radyo

Tady na tomto westernu už bylo vidět, že John Wayne tak trochu "přesluhuje". A vlastně i Howard Hawks coby režisér. Ne, že by se jim ten film nějak výrazně nepovedl, ale přece jen už to nebylo ono v porovnání se staršími kousky těchto pánů. Wayne si sice udržel své chlapácké charisma až do pozdního věku, ovšem už z něj tak nevyzařovalo, jako ve 40. a 50. letech, kdy byl jednou z nejzářivějších hvězd filmového průmyslu. Snaha navázat na tradici starých dobrých westernů ze zmíněného období se v tomto případě tak trochu minula účinkem, přesto se ale na tento film dá dívat, minimálně jako na připomínku toho, že odcházet se má na výsluní. ()

• Natáčení probíhalo v mexickém Cuernavacu a americkém Tucsonu. (Terva)
  • John Wayne byl během natáčení vážně nemocný a měl velké problémy s nasedáním na koně. (facojurka)
  • Své poslední herecké vystoupení absolvovala Sherry Lansing, která se posléze stala generální ředitelkou společnosti Paramount. (Terva)