Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

Marigold

Woody Allen v Lásce a smrti opět uplatnil své hlavní zbraně – směšně ošklivou tvář, sarkasmus a dokonalou znalost syžetu klasické literatury, z nějž udělal zcela bez piety kůlničku na dříví. Parodie na širokou ruskou duši, přefilozofizované romány a historické velkofilmy se občas láme do naprosté frašky (opět si nelze nepovšimnout Allenovy záliby v grotesce, ale zároveň je třeba vést paralelu i s paradoxní nadsázkou školy Monty Pythona). Allen na jednu stranu využívá přehnaného "zruštění" prostředí, na druhou stranu zcela kontrastně tu vystupuje coby hlavní postava čistě "allenovská", plná nejistoty, směšnosti, sebeparodie, moderních mindráků. Láska a smrt si ve své nedlouhé pasáži vyšlápne snad na mnohé stereotypy historických a válečných filmů (v témže roce byl mimochodem natočen Kubrickův Barry Lyndon – vizte scénu s pistolovým duelem :o)))), přesto nemůžu říci, že bych se celou dobu jen bavil. Hluchých míst bylo povíce, nicméně v konečném důsledku nelze než ocenit trefnost, s jakou dělová koule Allenova humoru dopadá na žánrové prachárny a způsobuje jejich exploze. ()

Matty

„Jak jsem tak visel, zatoužil jsem po životě. Po Soně, po její náručí a orálním sexu“ Právě o životě, smrti a lásce (nebo alespoň o tom sexu) vypráví další z raných děl Woodyho Allena. A zase se jedná o o řád kvalitnější zábavu. Už samotné situování děje do carského Ruska za napoleonských válek zaslouží aplaus. Parodie ruského stylu žití nepřekvapí, ale pobaví. A to pořádně. Avšak nejen z našich východoslovanských bratrů si tento neurotický žid utahuje. Tentokrát je jeho záběr širší o snahu objasnit na filmovém plátně zásadní otázky lidstva. Z čehož plynou roztomile citace známých filosofů i bergmanových filmů. Samozřejmě ani v tomto „Allenovi“ nechybí opravdu famózní Keatonová či několik poct bratrům Marxům (IMHO dokáže Allen jejich vtipy vypointovat s ještě větší hravostí než bratři samotní). Miluji Woodyho věcný přístup ke smrti: - Jsem mrtvý – Jaké to je? – Jedlas kuře u Treského? – Jo – Je to horší. 85% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Eodeon, pabelito ()

J*A*S*M

Hodně velká sranda. Woodyho Allena jsem kdysi (když mi pár jeho filmů nic moc neřeklo a nedalo) vyškrtl ze seznamu režisérů, jimž budu věnovat pozornost, ale po tomto zážitku mu asi dám druhou šanci. ()

Malarkey

Woody Allen je mistrem svého oboru, o tom nemůže být spory, ale abych pravdu řekl, tak právě tento film je možná a dost dobře nejspíš tím nejlepším co jsem od něj kdy vůbec viděl. Láska a smrt, jakási parodie na Vojna a mír mě značně zaujala už od samotného začátku a nedokázal jsem se od ní odtrhnout až do konce. Celý příběh je tak trošku praštěný, často řečí jednoho člověka, ale díky dialogům, které Allen píše mistrně, dokonalý. On si z toho dělá takovou One-Man-Show a podle mého mu to ani nikdo nemůže mít za zlé. Tak on pracuje, tak tvoří a možná, ne možná, určitě...právě proto je to tak skvělé. Ten nenápadný stopadesáticentimetrový mužík má génia v hlavě a to mu nikdo neodpáře. Láska a smrt je prostě dílo, které je hodno génia, Woodyho Allena. ()

Renton

Scénář: Woody Allen .. Co bude po tom, až umřeme? --- Budou tam holky? Rozpustilé, sarkastické, empirické, geniální. Hlubokomyslné filozofování o lásce, sexu, náboženství a smrti. Allenův scénář je prostě protkán božskými narážkami a neuvěřitelnou otevřeností v těch tzv. nejzásadnějších otázkách lidského žití. Podáno je to pak místy ve výbušně humorném tempu, kdy režijně nápadité scény, oduševnělé monology a otevřené dialogy jedou jeden za druhým. Woodyho závěrečný tanec se Smrtí i to co k němu vede je mnohonásobně působivější než v případě Sedmé pečeti. No, takhle nějak by měl vypadat každý pokus o remake nudných evropských artů. ()

Anthony

Patrně nejlepší Allenův film. Neuvěřitelné množství výborných hlášek - scénář je mistrovské dílo. Geniální "filosofické" řeči ruských nevolníků, Allenovy promluvy na kameru, spousta gagů až blížících se grotesce (snaha o omráčení dona Franciska), narážky na ruskou literaturu, odkazy na Bergmanovu tvorbu atd. Velmi dobrá a půvabná Diane Keaton. Prokofjevova hudba se sem hodí snad ještě více než do původních filmů. Ale stejně to hlavní jsou dialogy, monology, komentáře, které by se daly tesat... ()

Radek99

Bravurní! Woody Allen se nikdy netajil svou náklonností ke klasické ruské literatuře. Tohle je ale více než jen dokonalá parodie klasických ruských syžetů... Smrt tedy není konec, ale velmi účinný způsob snížení výdajů. ()

Pohrobek

Dílo filosoficky závažné minimálně stejně jako Sedmá pečeť, s níž nakonec vede i skutečně hlubokou polemiku. Kde jinde byste viděli, jak je Sokrates pomocí sofismat dohnán k homosexualitě? Kde jinde byste se dozvěděli, že jeden z bratří Karamazových je Idiot a druhý Výrostek? Tolstoj s Gončarovem i Turgeněvem sebou v hrobech musí mlátit smíchy a mně nezbývá než přemýšlet o objektivitě subjektivity. ()

Subjektiv

Tahle parodie na Vojnu a Mír možná je a možná není z těch nejhlubokomyslnějších Allenových filmů (hloupá není určitě), ale rozhodně patří k těm nejvtipnějším. Není-li vůbec tím nejvtipnějším. ()

novoten

Allen v armádě, v dělu, v beranici, s vějířem. Jeden z Woodyho nejlepších filmů, parodické vyznění v kombinaci s jeho typickými dialogy a monology bylo geniálním tahem. "Zvolte si zbraň" - "Vezmu si tyhle" ()

B!shop

Tohle mi prislo jak takova parodie na rusko, ruskou literaturu atd. A i kdyz to je paradni komedie, rozhodne bych nerek, ze se jedna o Allenuv nejlepsi nebo nejvtipnejsi film. Vtipu tu je sice dostatek, ale ne vzdy vyzni vtipne, hlavne ty filozoficky kecy mezi Keaton a Allenem tezi hlavne z toho, ze to je cely takovy prehnany, ale kdyz uz se to deje po nekolikaty, tak se to okouka. Nicmene pribeh je fajn, na Allena docela slusne natoceny valecny sceny a vetsina hercu skutecne vypada, jak kdyz je vytahly nekde z rusky vesnicky. Navic me potesil James Tolkan v roli Napoleona. A Woody je v roli sraba zase naprosto perfektni. ()

Oskar

"Můj otec vlastnil vzácný kousek půdy. Nosil ho všude s sebou." Zločin a trest, Voja a mír, Láska a smrt. To vše v jednom filmu, nabitém gagy a hláškami k prasknutí. Woody Allen v jednom rozhovoru řekl, že celý život nedělá nic jiného, než vykrádá Groucha Marxe a Boba Hopea a demonstroval to na tomto filmu. Pravda je, že záklaní princip je stejný. Tváří v tvář nějaké autoritě (vojenský velitel, vyzyvatel na souboj atd.) odpovídá na milionkrát položené otázky novým, nečekaným způsobem. Tam, kde někdo pronáší patetickou řeč, zahleděn kamsi do neurčita, Woody situaci shodí něčím prozaickým. Ale cosi je jinak. Chci se vyhnout obvyklému klišé a nenazvat to "intelektuálním humorem", protože každý humor je a priori produktem intelektu. Spíš to řeknu takhle: na Lásku a smrt se můžete jednou podívat jako na bláznivou komedii, podruhé jako na romanci, potřetí mrazivou válečnou satiru atd. atd. Na první pohled to není tak zjevné, ale to vše tam opravdu je. 100% ()

Boss321

Typický Woody Allen. Geniální mix satiry, grotesky, války, romantiky a dramatu. Scénář je něco neuvěřitelného. Spoustu gagů, komických situací připomínající grotesku, filozofické řeči a především báječné proslovy Allena na kameru. Diana Keaton je půvabná a do role přesně zapadla. Zkrátka další mistrovské dílo Woodyho Allena...... ()

Kulmon

Láska a smrt je naprosto dokonalou parodií, plnou sarkasmu, ironie a všech zesměšňujících prvků. Prostě jsem se královsky bavil! ()

Jara.Cimrman.jr

Láska a smrt je patrně nejlepší allenovská vypalovačka, která disponuje vražednou dávkou sarkastického intelektuálna, čítankově zbabělým hrdinou, jeho nymfomanskou vyvolenou a řadou ponaučení, díky nimž již vím, že subjektivita je objektivní, že při souboji nemám střílet nad sebe a k zakukleným postavám svírajícím kosu mám mít jistou míru nedůvěry. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN